Torku Jelifest

Başbakan Yardımcısı Yılmaz Siirt ve Batman’ı ziyaret etti

  • Giriş Tarihi: 22.10.2015 20:20
  • Güncelleme Tarihi: 20:20
Başbakan Yardımcısı Yılmaz Siirt ve Batman’ı ziyaret etti

Başbakan Yardımcısı Yılmaz, "Terör saldırılarına inat, kamu yatırımlarına devam edeceğiz" dedi.

Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Siirt Devlet Hastanesi bünyesinde yapımı tamamlanarak hizmete açılan yanık, anjiyo ve fizik tedavi ünitelerinde incelemelerde bulundu.

Hastaları ziyaret ederek, geçmiş olsun dileklerini ileten Cevdet Yılmaz, sağlık alanında yapılan yatırımların AK Parti hükümetinin son 13 yılda yaptığı sessiz devrimin göstergesi olduğunu belirtti.

“Bölgenin gelişmesine ve kalkınmasına terör büyük darbe vuruyor. Terörün en büyük zararlarından biri de nitelikli insanın bu bölgeye gelmemesidir” ifadelerini kullanan Yılmaz, terör saldırıları nedeniyle bölgenin hem ekonomik hem de nitelikli elemanlarının başka bölgeleri tercih etmesinden dolayı bölge halkın zarar gördüğünü bildirdi.

Yılmaz, terörün doğrudan ve dolaylı maliyetleri olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

“Birinci maliyet can ve mal kaybı. Terörle mücadele edilirken yapılan güvenlik harcamaları. Dolaylı maliyetler ise sosyal ve ekonomik zararlar. Terörün ve güvenliğin yeterince olmadığı yerde yaşam kalitesi de olumsuz etkileniyor. İnsanlar rahat bir şekilde çocuklarıyla pikniğe gidemiyor, kendinden emin şekilde seyahat edemiyor, birçok sosyal faaliyeti kısıtlanmış oluyor. Diğer yandan iş ve yatırım ortamını da olumsuz etkiliyor. Terörün olduğu yere yatırımcı, turist gelmiyor, ticaret olumsuz etkileniyor. En büyük bedeli de bu bölgede yaşayan insanlarımız ödüyor. Bir bölge nasıl kalkınır? Doktor, mühendis, öğretmen ve değişik branşlardan insanlar gelirse kalkınır, gelişir. Terörün olduğu yerde ise tam aksi bir durum olur.”

“Kamu yatırımlarına devam edeceğiz”

Yılmaz, Siirt’teki temaslarının ardından Batman’a geçerek, Organize Sanayi Bölgesi’nde incelemede bulundu.

Batman’ın gelecekte sanayi kentleri arasında yer alacağına inandığını ifade eden Yılmaz, 81 il arasında en fazla yatırım alan 12. ilin Batman olduğunu belirtti.

Bir gazetecinin, terör olaylarının bölgedeki yatırımlara etkisine ilişkin sorusunu yanıtlayan Yılmaz, özel sektör yatırımlarının terör olaylarından daha fazla etkilendiğine dikkati çekti.

“Terör saldırıları olsa da kamu yatırımlarını biz ısrarla devam ettiriyoruz, birileri yaksa ve yıksa da bu yatırımlarımızı ısrarla devam ettiriyoruz” ifadesini kullanan Yılmaz, şöyle devam etti:

“Bu kadar altyapı sağladığımız halde, bu kadar teşvikler verdiğimiz halde niye Doğu ve Güneydoğu’da yeterince özel yatırım gerçekleşmiyor. İşte bundan, huzur ortamı olmadığı için. Huzur ortamı olsa, terör olmasa gerçekten çok daha büyük özel sektör yatırımının gerçekleştiğini göreceğiz. Terör saldırılarına inat kamu yatırımlarına devam edeceğiz.”> Yeni Meram >Politika > Başbakan Yardımcısı Yılmaz Siirt ve Batman’ı ziyaret etti
HABER YORUMLARI