kapat
Ruşeym Torku

Baro’dan Avukatlara Yapılan Müdahaleye Tepki

  • Giriş Tarihi: 12.06.2013 14:01
  • Güncelleme Tarihi: 23:18
Baro’dan Avukatlara Yapılan Müdahaleye Tepki

Konya Barosu Başkanı Kayacan, “Üzerlerinde cübbeleri olduğu halde meslektaşlarımızın hukuk dışı muameleye maruz kalmasını şiddetle kınıyoruz” dedi.

Konya Barosu Başkanı Fevzi Kayacan, Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda yaşanan müdahaleye tepki gösterdi. Kayacan, dün İstanbul Adalet Sarayı’nda toplanan avukatların Gezi Parkı olaylarını protesto etmek istemesi üzerine polisin yaptığı müdahaleyle ilgili açıklamada bulundu.

Kayacan açıklamasında, müdahalenin kabul edilemez olduğunu belirterek, Türkiye Cumhuriyetinin bir hukuk devleti olduğunu ifade etti. “Hukuk devleti olma olgusunun en önemli gereği yürürlükteki kuralların eksiksiz uygulanmasıdır. Gücünü yasalardan alan polisin toplumsal huzur ve barışın sağlanmasında üstlendiği görevi hukuka uygun bir şekilde yerine getirmesi gerekir.” diyen Karacan, “Bu nedenle üzerlerinde mesleğimizin onurunu temsil eden cübbeleri olduğu halde meslektaşlarımızın hukuk dışı muameleye maruz kalmasını şiddetle kınıyoruz.”ifadelerini kullandı.

Avukatlardan protesto

Bu arada Konya Barosu önünde toplanan bazı avukatlar da meslektaşlarının gözaltına alınmasını protesto etti. Konya Barosu avukatları adına açıklama yapan avukat Umut Olcay, avukatlara gösterilen bu muamelenin kendilerini derinden etkilediğini söyledi.

Avukatların hukuksuz ve kanunsuz hiçbir eylemin yanında bulunmayacağını, şiddete yönelmeden yasal, barışçıl her türlü demokratik eylem ve tepkiden yana olduklarını ifade eden Olcay, şöyle devam etti:

“Meslektaşlarımıza ve meslek onurumuza yönelen saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Gereğinin yapılacağı inancını koruyoruz. Avukatlar ve barolar bu tür saldırılarla sindirilemeyecektir. Her türlü hukuksuzlukla mücadele, meslektaşlarımızla ve barolarımız tarafından kararlılıkla sürdürülmektedir.”

Basın açıklamasının ardından, avukatlar, meslektaşlarının gözaltına alınmasını alkışlarla protesto etti.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Baro’dan Avukatlara Yapılan Müdahaleye Tepki
HABER YORUMLARI