YAZARLAR

Süt konusunda tereddütlü ve yanlış yönlendirmelere açık olan bir milletin evlatlarıyız. Türkülerimizde bile ” Süt içtim dilim yandı” demişiz.

İnsanları tahrik için, ” Süt çocuğu demişiz” ” Ağzın süt kokuyor” diye hem tahrik etmişiz, hem de aşağılamışız.

Sonra Süt günü diye bir gün olduğunu öğrenmişiz.

Ardından merak etmişiz, biz ne kadar süt içiyoruz diye. Dünya milletlerinin çocuklarına içirdiği süte bakmışız, birde kendimize.

Avrupa Birliği ülkelerinde kişi başına yıllık 245 litrenin üzerinde süt tüketildiğini öğrendikten sonra, Türkiye’de bu değer kişi başına 180 litre civarındadır, demişiz!

Bu rakamı kim buldu bilemiyoruz amma, ayıp olmasın Avrupa’dan çokta gerilerde olduğumuz belli olmasın diye düşünüldü herhalde!…

Kişi başına süt tüketimimizin bu rakamı bulması gerçekten zor görünüyor.

Çünkü önceliğimiz süt değil. Hatta hiç olmadı.

Üstelik hiçbir bölgemizde, süt varken başka birşey içilmez diye bir kavlimiz, bir kararaımız yok!…

Çay varken, çorba varken, gazlı içecekler varken, su varken, sütün dördüncü sırayı aldığını söylemek bile çok güç.

Ayranın sütten daha fazla tüketildiğini nasıl göremiyoruz?

Süt, keyfe keder bir içecek olarak kabul görüyor.

Kola gibi gazlı içecek reklamlarının tavan yaptığı ülkemizde, çocuklara kola mı, süt mü, diye bir sorun bakalım ne cevap alacaksınız?

Kola bu soru sonrasında yarışı açık ara galip bitirecektir.

Annelerin sütünü iç, sütünü bitir diye çocuklarını ne kadar çok ikaz ettiğini, sanırım görmezden geliyorsunuz. Kola dolu bardağı bir dikişte içen çocukların gözlerinin kola şişesinde kaldığını saklamanın bir alemi var mı?

Süt içmeyi sevdirememişiz bir kere!…

Tüketilen bütün içecekler arasında sütün payı sadece yüzde 9`dur, diyen açıklamaların dahi, dikkatlice incelenmesi gerekiyor.

Süte yönelme son yıllarda çocuklar arasında yaygın olsa da, ekonomik olarak ailelerin süt alabilme imkanları da göz ardı ediliyır sanki!…

Okullarda okuyan öğrenci velilerinin yüzde 65-70’i asgari ücretli.

Bu şu demek, bu ailelerimiz her gün çocuklarına istese de, süt alamaz, içiremez demek.

Süt içmeye teşvik eden, okullara süt desteğinde bulunan Bakanlık, süt içme yüzdesine olumlu yönde tesir etmiş olabilir.

Bu demek değildir ki, velilerimiz çocuklarına istenen ölçüde süt içiriyorlar!…

Evlerimizde sabah kahvaltılarında, akşam yatmadan önce süt içme alışkanlığının olduğunu söyleyebilmek çok güç.

Süt değil mi, litresi kaç kuruş deyip geçmek, kolay…

Her gün süt alında görelim.

Buna karşılık Batı ülkelerinde yaşayan çocuklar gerçek anlamda birer süt çocuğu!… Süt içmeden okula gitmiyor, süt içmeden yatağa girmiyor.

Bizim çocukların süt içmede onlara yetişebilmesi için galon galon süt içmesi lazım!…

Bizde bari bizden sonrakiler süt içsin demişiz. Dünya Süt Gününü benimsemiş, süt içmeyi teşvik etmeye başlamışız.

Zararın neresinden dönerseniz kâr demişler.

Bizim nesil Marshall yardımlarının sonlarına yetişti.

Amerika’nın süt tozlarını içtik, o süt tozlarından öğretmenlerimiz koca kazanlar dolusu sütlaç yaptırdı, onlardan da yedik.

Bakkallar da süt satılmazdı. Komşulardan para mukabili birer tas süt alındığı olunurdu. Onu da siz içemezdiniz, anneniz sütü tatlılarda ve pastalarda kullanılırdı.

Sonunda görüldü ki, süt içilmiyor, süt içme alışkanlığımız yok. Sütün tam besin olduğu anlatılsa da, sütten gerektiği ölçüde milletimizin çocukları nasibini alamıyor.

21 Mayıs Dünya süt günü münasebetiyle, Mahmut Şevket Paşa Ortaokulunda bir tören vardı.

Konya Şeker, Torku Süt’le Dünya Süt gününe katkıda bulundu. Program öncesi ayak üstüde olsa konuştuğum Panagro Genel Müdürü Murat Gül, Süt ve peynir üretimine başladıklarını söyledi. Konya’da güzel şeyler oluyor sevgili okurlar.

Konya Şeker’in süt ve sütten yapılan ürünlere yönelmesi, birinci aşamada hayvancılığı ayağa kaldırırken, hayvancılıkla birlikte elde edilecek ürünlerin değerlendirilmesini ön plana çıkaracak.

Artık Panagro’nun sloganı haline gelen “Süt beyaz- et kırmızı” yada kırmızı-beyaz” yaklaşımının beyazı yani süt, Torku Süt olarak, dünya süt gününde Konya’ya damgasını vurdu.

Konya Şeker, Torku Sütü görücüye çıkardı. Tartışmasız süte en fazla ihtiyacı olan çocuklarımız Torku sütü çok beğendiler.

Süt konusu hassas bir konu. Çocuklarına alan var-alamayan var. Kürsülerden valla –billa çocuklarımız süt içiyor, içiriyoruz diye öncelikle birbirimizi kandırmayacağız.

Recep Konuk gibi, Tarım’a destek veren, süt konusunda hassasiyetlerini ortaya koyan, sağlıklı nesiller yetişmesine destek olan kurum ve kuruluşlarımızın başında bulunan insanların desteğinde, bu sıkıntılar aşılabilir.

Bizler dünya ile kıyaslandığımızda onların tükettiği süt miktarına ulaşamadık. Sütün tam besin olduğunu okuduk, amma bulamadık. Evinde ineği olan aileler, çocuklarına o sütü içirmiyor, geçimlerini temin için satıyorlardı. O arkadaşlarımız varlık içinde yokluk çektiler.

Bugünde durum inanın çok farklı değil. Öğrencilerimiz süt konusunda desteklenmeli, süt içmeleri sağlanmalı.

Dünya Süt günü, süt konusundaki derdimizi ortaya koyan bir gün oldu. Konya Şeker, Konya hayvancılığına ve süt üretimine vermiş olduğu değerle, öğrencilerin yanında olduğunu göstererek, onların sevgisini ve hayranlığını kazandı. Süt sektörüne yeni bir marka, dünya süt günüyle birlikte hoş bir giriş yaptı.

Hoş geldin Torku Süt!…

> Yeni Meram >Yazarlar > Bari bundan sonra süt içelim!…
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.