Ruşeym Torku

Baloğlu’dan Engelliler Günü Mesajı

  • Giriş Tarihi: 9.05.2013 15:55
  • Güncelleme Tarihi: 23:20
Baloğlu’dan Engelliler Günü Mesajı

AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Baloğlu, Engelliler Haftası dolayısıyla yayınladığı mesajda engellilerin yaşamın her alanında iradeleri, yaşam sevinçleri ve başarıları ile mücadelede bulunduğunu belirtti.

Why Note!?

Baloğlu, bu haftanın bir farkındalık haftası olduğunu vurgulayarak, ‘’Engellilerin her birey gibi hayatlarını en güzel şekilde sürdürmeleri konusunda devletimize olduğu kadar, yerel yönetimlere, halkımıza ve sivil toplum kuruluşlarına da büyük görevler düşmektedir. Bu konuda yapılacak her türlü çalışma insanımıza ve toplumumuza gösterdiğimiz saygının anlamlı bir ifadesi olacaktır. ‘’dedi.

Bu dönemde engellerin kaldırılması yönünde ciddi adımlar atıldığına, bir çok yasal düzenleme ve anayasada yapılan değişiklikler ile engelliler için pozitif ayrımcılık getirildiğine dikkat çeken Baloğlu, ‘’çalışamayan ve iş bulamayanlara maaş bağlanmış, bakıma muhtaç olan engelliler bakım hizmeti kapsamına alınmış, çevre, bina ve toplu taşıma araçlarının engellilerin kullanımına uygun hale getirilmesi zorunlu hale getirilmiştir. Bunun için yapılan çalışmalar devam etmektedir. Ayrıca, son haftalarda meclis gündeminde olan Devletimizin engelliler ile ilgili önemli düzenlemeler yaptığı Engelliler Yasası 2 gün önce onaylanmıştır. Kanuna göre, özürlü, sakat ve çürük gibi ibarelerin engelli olarak değiştirilmesi öngörülmektedir. ‘’şeklinde konuştu. Baloğlu açıklamasında ayrıca engellilerin kamuda istihdamının büyük oranda arttığını ifade ederek şöyle dedi, ‘’2002’de 5 bin 777 olan özürlü kontenjanında memur olarak çalışan engelli sayısı 2012 yılı sonu itibariyle 35 bin 531’e ulaşmıştır. Engelli olmanın öğrenmeye ve üretmeye mani olmadığını bildiğimiz için engellilerimiz ile ilgili yapılan çalışmalar ilerleyen zamanlarda da hızla devam edecektir. Bu vesileyle, 10-16 Mayıs Engelliler Haftasını kutluyor, tüm engelli kardeşlerime, sağlık, mutluluk ve huzur dolu başarılı bir yaşam diliyorum.’’


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Baloğlu’dan Engelliler Günü Mesajı
HABER YORUMLARI