Torku Jelifest

Bakanlar Kurulu Toplantısı

  • Giriş Tarihi: 9.03.2015 22:29
  • Güncelleme Tarihi: 22:29
Bakanlar Kurulu Toplantısı

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, “Sayın Başbakanımız, Sayın Hakan Fidan’ı tekrar MİT Müsteşarlığında görevlendirmiştir, onay vermiştir ve bu onay itibarıyla kendileri yakın zamanda tekrar MİT Müsteşarlığında göreve başlayacaklar” dedi.

Mutlu Akü

Arınç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılan ikinci Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın ardından basın mensuplarına açıklamada bulundu, soruları yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daveti üzerine Bakanlar Kurulunun Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda toplandığını, Erdoğan başkanlığındaki ilk toplantının 19 Ocak 2015’te gerçekleştirildiğini anımsatan Arınç, aradan geçen 50 günün ardından ikinci toplantının yapıldığını, toplantının açılışında Erdoğan’ın iç ve dış gelişmeler konusunda düşüncelerini, görüşlerini ifade ettiğini, seyahatleriyle ilgili bilgi verdiğini aktardı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da özellikle Portekiz ve ABD ziyaretlerine ilişkin Kurul’a bilgi sunduğunu belirten Arınç, “Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız yeni atanmış olan üç bakanımızı tebrik ettiler, görevlerinde başarılar dilediler. Bildiğiniz gibi Anayasa gereği Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız, Adalet Bakanımız ve İçişleri Bakanımız seçim kararı alındıktan sonra belli bir sürede istifa edip yerine bağımsız atamalar yapılıyor. Sayın bakanlarımız, bir ara Bakanlar Kurulu Toplantısı’ndan da ayrılarak Sayın Cumhurbaşkanımızın izniyle TBMM’ye gittiler, ant içme merasimini yerine getirdiler” diye konuştu.

Toplantıda İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk’ün “İç Güvenlik Reformu”nun içeriğiyle ilgili genel bilgilendirme yaptığını, TBMM’de kabul edilen hükümler ve bundan sonra görüşülecek konular hakkında bilgi sunduğunu kaydeden Arınç, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın da Çözüm Süreci konusunda bilgi verdiğini ifade etti.

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk’ün toplantıya davet edildiğini hatırlatan Arınç, şöyle devam etti:

“Kara Kuvvetleri Komutanımız adına Harekat Başkanımız, Sayın Korgeneral, Süleyman Şah Saygı Karakolu’nun nakli ve sonrasındaki gelişmeler konusunda Bakanlar Kurulumuzu bilgilendirmiş oldu. Hava Kuvvetleri Komutanımız da son günlerde maalesef üst üste meydana gelen müessir kazalardaki, bunlardan birisi Malatya’da birisi de Konya’da, birisinde iki uçağımızın birisinde bir uçağımızın düşmesi sonucunda yaşanan acı olaylar konusunda Bakanlar Kurulumuza teknik bilgiler sundu. Kaza ve kaza sebepleri konusunda bilgiler verdi. Biz bu vesileyle tekrar şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz, ailelerine ve milletimize başsağlığı dileklerimizi ifade ediyoruz.”

“Cumhurbaşkanımızın bir Ukrayna ziyareti de olacak”

Arınç, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Suriye ve çevredeki gelişmeler ile Ukrayna’da yaşanalar konusunda bilgi aktardığını dile getirerek, “Önümüzdeki günlerde Sayın Cumhurbaşkanımızın bir Ukrayna ziyareti de olacak. Bu kapsamda, Ukrayna-Rusya ilişkileri, Ukrayna-Türkiye ve Kırım’daki gelişmeler mercek altına alındı ve üzerinde çalışmalar yapıldı” dedi.

“Küresel terörizm” konusunda da MİT Müsteşar Vekili İsmail Hakkı Musa’nın kapsamlı bir sunum yaptığını, hem bölgede hem dünyadaki terör örgütlerinin kaynakları, düşünceleri ve yapıları konusunda geniş kapsamlı ve ilginç bilgiler verdiğini söyleyen Arınç, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin genel konular üzerinde kapsamlı bilgi aktardığını, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın bilgi sunumuyla toplantının sona erdiğini kaydetti.

Başbakan Yardımcısı Arınç, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın toplantının sonunda bir değerlendirme yaptığını bildirerek, “Verimli bir toplantı yaptığımızı, kapsamlı bir görüş alışverişinde bulunulduğunu, Bakanlar Kurulumuzda bakan arkadaşlarımızın sunumlarını genel planda çok iyi hazırladıklarını tespit etmiş olduk. Sayın Cumhurbaşkanımız teşekkürlerini ifade etti” diye konuştu.

MİT Müsteşarı Fidan’ın adaylığını çekmesi

Bülent Arınç, açıklamalarının ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın milletvekilliği aday adaylığı başvurusunu geri çektiğini hatırlatarak, “Bu karar nasıl alındı, süreç bu noktaya nasıl geldi? Fidan, MİT Müsteşarlığına geri dönecek mi, yoksa kendisiyle ilgili düşünülen farklı bir görev var mı” sorusu üzerine Arınç, MİT Müsteşarı Fidan’ın milletvekili aday adaylığı için müracaatta bulunduğunu ve görevinden ayrıldığını, bu konudan ilk haberdar olan kişinin de kendisi olduğunu belirtti.

O dönemde bir televizyon kanalında mülakatta bulunduğunu ve bu bilgi üzerine duygularını ifade ettiğini söyleyen Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“O anda spontane olarak söylediğim söz şudur: Sadece milletvekili olmak için aday olunmuşsa bu bir israftır. Çünkü Sayın Fidan MİT Müsteşarlığında fevkalade başarılı olmuş bir bürokratımızdır. Kendisine MİT Müsteşarı olarak ihtiyacımız vardı. Keşke bunu yapmasaydı demiştim. Sonra da bakan olduğu takdirde bunun sonuçlarının ne olabileceğini ifade etmiştim. Bu belki garip karşılandı. Ama daha sonra Sayın Cumhurbaşkanımız bir vesileyle benim düşüncelerime yakın bir düşünceyi ifade etti. O da bu aday adaylığını olumlu karşılamadığını, yaptığı görevin çok daha önemli olduğunu, kendisinin yaptığı görev itibarıyla pek çok bilgiye sahip olduğunu, o kurumun Türkiye için çok gerekli önemli bir kurum olduğunu ifade etti ve bunu zaman zaman da tekrarladı. Bu görüşmeler sırasında Sayın Başbakanımız da MİT Müsteşarı Fidan’ın kendisine aday olmak istediğini, kendisinin de uygun gördüğünü ifade etti. Bütün bu konuşmalar hafızalarda, belleklerde yaşıyor.”

Bugün itibarıyla Hakan Fidan’ın aday adaylığından vazgeçtiğini ifade ederek Başbakan Davutoğlu’na durumu ilettiğini, Davutoğlu’nun da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşme sonucu bunu olumlu karşıladığını bildiren Arınç, şöyle devam etti:

“Kendisinin açıklaması basına düşmüştür. Burada hem teşekkür ediyor hem de kendisine verilecek her görevi layıkıyla yapmak için çalışacağını ifade ediyor. Başbakanımızın Cumhurbaşkanımızla bu konuyu görüşerek mutabık kalmasından sonra Sayın Müsteşarın da verdiği açıklamayı ben şahsen yeterli görüyorum.

Sorunun ikinci bölümü tekrar MİT Müsteşarlığına dönüp dönemeyeceği konusudur. Sayın Başbakanımız, Sayın Hakan Fidan’ı tekrar MİT Müsteşarlığında görevlendirmiştir, onay vermiştir ve bu onay itibarıyla kendileri yakın zamanda tekrar MİT Müsteşarlığında göreve başlayacaklar.”> Yeni Meram >Politika > Bakanlar Kurulu Toplantısı
HABER YORUMLARI