YAZARLAR

■ Vatan hizmeti, her Türk’ün hakkı ve ödevidir. Bu hizmetin Silahlı Kuvvetler’de veya kamu kesiminde ne şekilde yerine getirileceği veya getirilmiş sayılacağı kanunla düzenlenir.

***

Askerliğin gerçek bedeli nedir,

Vatan için gidip aslanlar gibi askerlik yapmaktır.

Bedel, “para”nın karşılığı değildir; para paradır da bedel hizmet de olabilir. Yasa tasarısında, 21 günlük eğitim de kaldırılınca, buna direk “paralı asker” demek olanaklıdır.

Bunu şöyle de okuyabiliriz;

Açıklanan yeni paralı sistemle yükümlü olanlar asker giysisi ve postalı giymeden tezkere alacak, askerlik anısı fotoğraflar çektirmekten de yoksun kalacaklardır.

6 ayı piyade yedek subay okulunda, 12 ayı kıta’da 18 ay, hem de Doğu sınırlarında çakı gibi vatan hizmeti yapan biriyim.

Profesyonel askerlik ve terörle mücadelede polise aktif görev verileceğinin konuşulduğu günümüzde yaş alt sınırının 30’da tutulması, ücretinin de 30 bin lira olması eleştirilere neden oluşturacaktır. Komisyon ve Mecliste bir değişiklik yapılmazsa yeni düzenleme kamu vicdanında “zenginlere “sunulan bir paket olarak algılanacaktır. Oysa yaş sınırı bir iki kademe indirilip, parası makul ölçüye çekilseydi düzenleme onay bulabilirdi. Paralı askerlik önceki yıllarda da uygulandı, yaş sınırı bu kadar yüksek tutulmadı. Örneğin 16 Nisan 1987, 21 Mayıs 1992 ve 2 Kasım 1999 tarihlerinde düzenleme yapıldı. Uygulamalardan toplam 125 bin 834 kişi, 1987’de 18 bin 433, 1992’de 35 bin 111, 1999’da ise 72 bin 290 kişi yararlandı.

Yeni bedelli askerlik uygulamasının geçmişte çıkan düzenlemelerden farklı tarafları bulunuyor. Önceki uygulamalardan yararlananlar 21 günlük temel askerlik eğitimlerini alırken bu da rafa kaldırıldı. Düzenlemede diğer uygulamalarından daha yüksek bir bedel söz konusu edildi. Örneğin, 1999 yılındaki bedel 15 bin mark, Türk Lirası karşılığı da 4 bin 500 TL idi. Yeni belirlenen 30 bir TL’lik miktar şimdiye kadar çıkanların en yükseğidir. Paralı askerlik uygulamasından yararlanmak için bekleyenlerin sayısının 400 bin dolayında olduğu 100 bin kişinin yararlanmasının tahmin edildiği belirtiliyor.

Yeni tasarı ile dövizli askerlik hakkı kazananlar için 38 yaş sınırı gözetilmeksizin 10 bin Euro bedel ile askerlik görevcini yerine getirme hakkı geliyor. Dövizli askerlik hakkına sahip olanlar 10 bin Euro ödeyerek yükümlülüğü yerine getirmiş sayılacaklar. Dövizlide de 21 günlük temel eğitim kalkıyor. Bunun da Anayasa’yla çelişebileceğini belirtiliyor.

Kimi yazarlar paralı askerliği eşitlik ilkesiyle çeliştiğini yazıyor. Örneğin;

■ Düzenleme “eşitlik ilkesi”ne ve hukukun ruhuna aykırıdır. Parayı veren düdüğü çalacak ve asker postalı giymeden vatani görevini yerine getirmiş sayılacak.

■ Fırsatı ganimet bilen bankalar, “bedelli kredisi” geliştirmek için kolları sıvadılar. Araba ve konut kredisi gibi “bedelli kredisi” de verecekler. Böylece gençler ve onların külfetine katlanmak zorunda olan aileler yeni bir banka borcu altına girecekler

■Yapılması gereken, tek tip askerlik sistemine dönülmesi sürenin ise aya indirilerek sorunun temelden çözülmesidir..

■ Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefî inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir. Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür. Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz. Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar.

BİR DAMLA:

Sabır ve zaman: işte benim bahadır askerlerim.

En iyi asker, çarpışmaktan ziyade yürümesini bilen askerdir.

> Yeni Meram >Yazarlar > ASKERLİĞİN BEDELİ; VATAN İÇİN ASKERLİK YAPMAKTIR!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.