YAZARLAR

■ Cennet anaların ayakları altındadır…

***

Yarın Anneler Günü.

Benim annem yok artık; onu yitireli tam 17 yıl oldu..Bunun için 17 yıldır, Anneler Günü’nde hep melül mahzun olurum. Annemi 27 Mayıs 1995 yılı öğlesinde Durak fakih Mahallesinde baba evinde yitirdim. Üçler Mezarlığında toprağa verilişi yaşamımın en acı kesitlerindendir.

Annem, babamın acısına ancak bir yıl dayanabildi. Hayırlı bir evlat olduğumu cümle âlem bilir. Onları hiç tek başına bırakmadım

. Çoğu kez kendi kendimi sorgulamışımdır:

“Acaba daha yapmadıklarım var mıydı ?”

Yaşadıkları evi ne sattım, ne de kiraya verdim. Yıllar yılı eşyalarıyla birlikte olduğu gibi durmaktadır. Bakımına gerekli özeni gösterdiğim gibi ziyaretlerimi de “günlüğe” bağlamışımdır. Ancak ne var ki, gece gündüz kaç kez hırsızların talanına uğradı, kimi anı eşyaları alıp götürdüler. Sanki yüreğimden bir parçayı alıp götürmüşlerdi her soygunlarında. Şikâyet, parmak izi, olay yeri inceleme gibi klasik araştırmalar da sonuç çıkmadı. Mevlana Müzesine nihayet 200 metre ilerdeki baba evi sanki hırsıların durak yeri oldu. Daha önce de belirttiğim gibi, kendi önlemimizi kendimiz aldık, bir aileye bedava kiralayınca hırsızların sesi de kesilmiş oldu. Benim üzüldüğüm nokta baba evinin her gün güpegündüz saat 10.00 ile 11.00 arasında aynı kişi yada kişilerce aynı yöntemlerde soyulmasıydı.

Benim gibi annesi olmayanla bu günde, hep “geçmişe yolculuk yaparlar, nostaji yaşarlar.

Benim annem, artık yok.

Ama anılarıyla her gün taptaze var.

Ne zaman “dara düşsem” hep ona sığınırım, ondan “moral” ve çözüm” isterim, sanki var gibi. Yok olmadı ki..Her an var gibi karşıma çıkacak gibi , sevecen gözleriyle bakacak gibi , şiir dolu bir “sesle konuşacak gibi. Bir “anne” eşim var; kızım da “anne” oldu. Kan bağlarımdan çok sayı da “anne var.

Bütün anneler sevgiye ve saygıya değerdir,

bütün anneler sevecendir, sıcaktır, munistir!

Bütün anneler çiçektir yediveren gülüdür.

Anneler yemez yedirir, anneler, giymez giydirir, anneler uyumaz, uyutur .

En içtenlikli, en özverili, en yakın yar annedir. Kuşkusuz anne gibi yar olmaz ve anne gibisi hiç bulunmaz. Anne hep 24 ayar altındır, hep “baba ocağının direğidir.

Anne kendini değil, hep çocuklarını düşünür ve sürekli onları yaşar..Onlar sağlıklı ve mutlu iseler , annenin keyfine diyecek yoktur.

Yaygın basının ünlü gazetelerinin birinde “Anneler Günü” dolayısıyla ilginç bir anketin sonuçlarını okuyorum. Ünlülerin annelerine ilişkin verdikleri yanıtın bir ortak noktası var;

“Anneler ne dediyse gerçekleşti, yargılarının tümü doğru çıktı!”

Hiçbir anne çocuklarının başarısız olmasını istemez. Başarıları için hem destek verir aynı zamanda dualarını da esirgemezler.

Anneler için evlatları hep çocuk kalır; hiç büyümez ve yaşlanmazlar. Anneler, evlatlarını i kem gözlerden, iftira ve şerlerden korumak için neredeyse canlarını verirler.

Aile yapımızın temel taşı anneler için yalnız bir değil, her gün “gün” düzenlense yeridir.

Anne bitmeyen bir senfoni ve şiirdir.

Hiçbir “şiir” hiçbir “beste” anne sevgisini tam olarak anlatamaz; yansıtamaz. Bunun için anne “ilahi varlık olarak da nitelenmektedir.

Bütün anneler güzeldir; herkesin annesi kendine göre en güzeldir. Annenin bıraktığı boşluğu hiçbir şey dolduramaz. Kişi ne kadar ünlü olursa olsun; ne denli serveti bulunursa bulunsun; en üst mevkilere de gelse; yine de anneye muhtaçtır. Şair’in dizelerindeki gibi;

Anne başta taç imiş

Her derde ilaç imiş

Bir evlat pir olsa da

Anaya muhtaç imiş.

BİR DAMLA:

■ Annenin duası, en çabuk kabul olan dualardandır. Zira babadan daha şefkatlidir. Merhametlinin duası boşa gitmez.

■ Hiç unutulmayacak yüz anne yüzüdür.

■ Annemin elleri hep sabun gibi kokardı, ama sabunlar hiç annem gibi kokmazdı.

> Yeni Meram >Yazarlar > ANNE GİBİ YAR OLMAZ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.