kapat
Ruşeym Torku

Alternatif Sektörlere Yönelelim

  • Giriş Tarihi: 30.04.2013 15:29
  • Güncelleme Tarihi: 23:20
Alternatif Sektörlere Yönelelim

AKTİSAD tarafından düzenlenen sabah oturmalarına katılan Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Mehmet Babaoğlu, “Konya’nın tarıma dayalı kalkınması gerektiği anlayışından vazgeçilerek diğer sektörlerin de gelişmesi için çaba harcamak ge

AKTİSAD tarafından düzenlenen sabah oturmalarına katılan Babaoğlu, Konya ovasının en temel sorununun su sıkıntısı olduğunu ve bu durumun kötüye gittiğini söyledi.
Mavi tünelden gelmesi beklenen 400 milyon metre küp suyun, Konya’nın ve bölgenin tüm ihtiyacını karşılamayacağını belirten Babaoğlu, bölgeye ilk havza dışından su transferinin gerçekleşeceğini söyledi.
Konya tarımın başkentidir cümlesinin çok fazla bir şey ifade etmediğini aktaran Babaoğlu, “15 milyar metreküp suyumuz olsaydı bu cümleye bütün kalbimle destek verirdim. Ama yok. Yıllık kullanılabilir durumda 4.3 milyar metreküp suyumuz var ki buna yer altı suları dahildir. Mavi tünel projesinden gelecek 400 milyon metreküp su, bu rakamın içindedir. Yakın bir gelecekte su sıkıntısı çekeceğimiz aşikardır. Konya kuru tarımın başkentidir denirse buna katılırım. Konya’nın tarıma dayalı kalkınması gerektiği anlayışından vazgeçilerek diğer sektörlerin de gelişmesi için çaba harcamak gerekiyor. 2012 yılı içinde tutulan raporlar ışığında elde edilen değerlere göre KOP bölgesindeki iller arasında demiryolu ağlarını güçlendirmek ve bu demir yollarını Mersin ve Antalya ile birleştirmek olduğu yönündedir. Bu rapor, bölgenin Konya, Karaman ve Mersin ekseninde, sanayi, ticaret ve turizm sektörlerinde bölgenin gücünü artırma amaçlı bir mega özel ekonomi koridoru oluşturmayı hedefleyen yeni bir model önermektedir” diye konuştu.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Alternatif Sektörlere Yönelelim
HABER YORUMLARI