Torku Jelifest

Almanlar İsrail’e şüpheci yaklaşıyor

  • Giriş Tarihi: 26.01.2015 13:26
  • Güncelleme Tarihi: 13:26
Almanlar İsrail’e şüpheci yaklaşıyor

Bertelsmann Vakfı’nın yaptığı araştırmaya göre, Almanlar İsrail’in politikasına gün geçtikçe şüpheci bakıyor

Mutlu Akü

Almanya ve İsrail arasındaki diplomatik ilişkilerinin 50. yılında Almanların yüzde 48’inin İsrail’e bakışlarının olumsuz olduğu belirtildi. Almanya’da İsrail’e olumlu görüş besleyenlerin oranı ise yüzde 38 olarak açıklandı.

Almanya’daki Bertelsmann Vakfı, ”Günümüzde Almanya ve İsrail – Birleştiren Geçmiş, Ayrıştıran Şimdiki Zaman” başlıklı araştırmasının sonuçlarını kamuoyuna açıkladı.

Alman ve İsraillilerle yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, Almanların yüzde 81’i Auschwitz toplama kampıyla artık ilgilenmek istemiyor. Ankete katılanların yüzde 58’i ise “Yahudi soykırımı defterinin tümüyle kapatılmasını” istiyor. İsraillilerin de yüzde 22’si aynı görüşü belirtiyor.

Araştırmaya göre, özellikle İsrail ve Filistinliler arasında süren çatışmanın Almanların İsrail algısını etkilediği belirtildi.  Almanların yüzde 20’si İsrail’e siyasi desteğe, yüzde 68’i ise silah yardımına karşı olduğu ifade edildi.

İsraillilerin ise yüzde 84’ünün Alman hükümetinden İsrail ve Filistinliler arasındaki çatışmalarda siyasi destek beklentisi olduğu ve yüzde 82’sinin silah yardımı istediği kaydedildi.

Alman halkının yüzde 48’inin İsrail’e bakışının olumsuz olduğu, Almanya’da İsrail’e olumlu görüş besleyenlerin oranının yüzde 38’de kaldığı bildirildi.

Bertelsmann Vakfı’nın İsrail uzmanı Stephan Vopel, İsrailliler ile Almanların geçmişte yaşananlardan farklı sonuç çıkardıklarını belirterek, “Almanlar için bir daha asla savaşmamak”, İsrailliler için ise “bir daha asla kurban olmamak” prensibinin geçerli olduğunu söyledi.

Nazi Almanyası döneminde  Yahudilere soykırım uygulanmış ve bir kısmı bugün Polonya topraklarında bulunan Auschwitz toplama kampında olmak üzere yaklaşık 6 milyon Yahudi öldürülmüştü.> Yeni Meram >Dünya > Almanlar İsrail’e şüpheci yaklaşıyor
HABER YORUMLARI