Ruşeym Torku

Alkol Yasasına Destek

  • Giriş Tarihi: 27.05.2013 11:46
  • Güncelleme Tarihi: 23:19
Alkol Yasasına Destek

Yeşilay Konya Şube Başkanı Ali Sabri Pişkin, alkol satışının belirli kurallar dahilinde satışını sağlayacak olan yasayı desteklediklerini söyledi.

Why Note!?

Alkol satışının belirli kurallar dahilinde satışını sağlayacak olan yasanın geç bile kaldığını ifade eden Yeşilay Konya Şube Başkanı Ali Sabri Pişkin, “Alkol satışının pazarlanmasının ve reklamının belli kurallara bağlanmasının özel hayata müdahale olarak düşünmek mantık dışıdır. İsteyen meyhanelerde içebilir. Alkolün büfeden ve satış noktalarından satılması tamamen yasaklanmıyor. Ancak belli kısıtlamalar ve kurallara uyularak satışı olgusu tamamen yasaklanıyor şeklinde algılayamayız. Tepkiye gerek yok. Niçin tepki gösteriliyor anlamak mümkün değil. Gençliğin alkole erişilebilirliğini zorlaştırarak alkolle tanışmasını önlemek gençliğin lehine bir karadır. Alkol insan sağlığı ve insan sosyal hayatında pek çok zararları olan toksik bir maddedir. Bu maddeyi daha az kullanmak ya da hiç kullanmamak zararını ortadan kaldırmak demektir. Her şeyde Anayasayı savunanlar Anayasanın 58. Maddesinde ‘Devlet gençliği kötü alışkanlıklardan alkol ve uyuşturucudan korumak zorundadır’ maddesini niçin görmüyorlar. Amerika ve Avrupa alkolün zararlarını anlayalı çok oldu, gençlerin alkole ulaşmalarını zorlaştırıcı yasaları yıllar önce çıkartarak gençleri korumaya çalışmıştır.
Benzin istasyonlarında alkol satışının yasaklanması trafik kazalarının azaltmaya matuftur. Trafik kazalarında her yıl 5-6 bin vatandaş hayatını kaybetmektedir. Bu sayıyı daha aşağılara çekmek için böyle bir yasa çıkartılması vatandaşların lehine bir karardır” diye konuştu.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Alkol Yasasına Destek
HABER YORUMLARI