Torku Jelifest

Akşehir İHH’dan Halep’e yardım

  • Giriş Tarihi: 16.12.2016 11:24
  • Güncelleme Tarihi: 11:24
Akşehir İHH’dan Halep’e yardım

Akşehir İHH Temsilciliği, Akşehir Belediyesi, Akşehir Müftülüğü, ilim Yayma Cemiyeti, Memur-Sen, Sağlık-Sen, Nida-Der ve Kızılay’ın destekleri ve Akşehir halkının katkılarıyla Halep’teki kuşatma altındaki vatandaşlara ulaştırılmak üzere bir yardım tırı hazırladı.

Tırı uğurlamak üzere Akşehir Nasreddin Hoca Meydanı’nda bir tören yapıldı. Buradaki törene, Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, AK Parti İlçe Başkanı A. Bahadır Örs, Akşehir’deki STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Burada bir konuşma yapan Akşehir İHH Temsilcisi Ahmet İbişdayı, yapılan zulmü anlatırken gözyaşlarına boğuldu. Konuşmasını güçlükle tamamlayan İbişdayı, “İHH İnsani Yardım Vakfının organizatörlüğünde Akşehir Belediyesi, Akşehir Müftülüğü, ilim Yayma Cemiyeti, Memur-Sen, Sağlık-Sen, Nida-Der ve Kızılay’ın destekleri, duyarlı Akşehir halkımızın da katkıları ile İHH Akşehir Temsilciliği olarak Akşehir’imizden 10.’ncu Konya’mızdan 242’nci yardım tırımızı Halep için gönderiyoruz. Halep’te günlerdir insanlar, çocuklar, kadınlar katlediliyor. Dünyanın her tarafında insanlar bu katliamı seyretmekte. Büyük güçler ve İslam ülkeleri bu katliama sessiz kalmaktadır. Türkiye çalışıyor. Her an sevinçli haberler alma ümidindeyiz. Ama Türkiye’nin masada güçlü olması için halkın sokaklarda olması lazım. Bu konvoy Konya’ya geldiğinde katılıp eşlik etmeliyiz ki görüşmeleri yapanlar da ‘ halk bunu istiyor’ desin. Ey İslam Ülkeleri; Sokaklarda değilseniz, bombalar bir gün sizi de bulacak. Çünkü bunlar durmayacak. İran’a sesleniyoruz; Bosna’daki gençler, Sırpları hiç unutmadı. Bu Suriyeli halkta sizi unutmayacak.

Bu kin tohumunu yüzyıllara yaymayın. Esed’den taraf olmayın, Müslümanları bombalamayın. Gelin kardeş olun, yoksa Suriye, Türkiye, İran, hepimize saldıracaklar. Halepli kardeşlerimizi kucaklayalım. Türkiye anlaşma için İran ve Rusya ile görüşmeler yapmakta ve Suriye’deki halkın abluka altından çıkması için uğraşmaktadır. Bunun gerçekleşmesi mümkün olursa şöyle bir tablo ile karşı karşıya geleceğiz. Muhtemelen;100 bin mülteci İdlib tarafına gidecek. Birçok gıda, ilaç ve giyecek maddesine ihtiyaç duyulacak. İlk etapta 350 tırla yardım malzemelerini Halep’e ulaştıracağız. Bu sayıyı bin tıra çıkarmayı hedefliyoruz. İnsani yardım konvoyumuz İstanbul’dan 100 tır la yola çıkmış olup diğer illerden de ilavelerle 350 ye tamamlanacaktır. Sadece Konya’dan 100 tır göndermekteyiz ki inşallah bir tanesini de Akşehir’imizden göndermek üzereyiz. İçerisine sadece yardım malzemesi değil; mazlum kardeşlerimiz için döktüğümüz gözyaşlarımızı da doldurduk. Onlar için yaptığımız dualarımızı, titreyen yüreklerimizi de doldurduk. Ama aynı zamanda Zalimler için yaptığımız bedduaları ve Ah’ları da doldurduk. Suriyeli küçük bir kız çocuğunun bir damla gözyaşı, sizi nasıl devirecek! Unutmayın, KerbeIa’yı yapan, Hz. Hüseyni şehit eden komutan en fazla 2 sene daha yaşadı. Halep’i ve Şam’ı yok edenler en fazla 3-5 sene yaşayacaksınız. Yaşasın zalimler için cehennem” dedi.

Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya’da yaptığı konuşmada, “Orada insanlık ölüyor, çocuklar ölüyor. Aslında sadece insanlık ölmüyor, bir İslam Medeniyeti, bir Türk medeniyeti maalesef öldürülüyor, katlediliyor. O bombalanan binalarda bir hafta içerisinde binlerce kişi şehit edildi. O binaların, beton yığınlarının altında birçok çocuk ezilerek can veriyor. Bu olanlara üzülmemek, duyarsız kalmak mümkün değil. Ülkemiz, Türkiye Cumhuriyeti Devleti, her zaman olduğu gibi bu konuda ilk sıralarda yer alarak duyarlılığını gösteriyor ama maalesef yalnız bırakılıyor. Buradan diğer İslam ülkelerine de çağrıda bulunuyoruz. Lütfen silkelenin, kendinize gelin. Bizleri, bu tür mazlumların yanında olma noktasında yalnız bırakmayın. Cumhurbaşkanımızın büyük etkisi ile önceki gün akşam ateşkes sağlanmıştı. İnşallah bu ateşkes sayesinde oradaki kardeşlerimiz biraz daha güvenli bölgelere nakledilecektir. Çünkü Halep bizim için önemli. Kilis’imize 50 Km. uzaklıkta, bizim ecdadımızın izlerini taşıyan, eserlerini taşıyan bir yer. Onlar bizim kardeşimiz, dindaşımız. Onların gördüğü zulümlere, üzülmemek, duygulanmamak elde değil. Biz elimizden geldiğince bu yardımları onlara ulaştıracağız, ulaştırmaya devam edeceğiz. Dualarımız her zaman onlarla” diye konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından, Kuran-ı Kerim Tilaveti ve dua edilmesi sonrası yardım tırı el sallanarak uğurlandı.> Yeni Meram >Konya > Akşehir İHH’dan Halep’e yardım
HABER YORUMLARI