Ruşeym Torku

Akgün’den Önemli Açıklamalar

  • Giriş Tarihi: 19.04.2014 16:45
  • Güncelleme Tarihi: 23:24
Akgün’den Önemli Açıklamalar

Stratejik Düşünce Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Akgün, Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerde ortaya çıkacak olan tablonun, yeni Türkiye’nin geleceği ile ilgili büyük önem taşıdığını söyledi.

Why Note!?

STRATEJİK Düşünce Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün, MÜSİAD Konya Şubesi’ndeki “Cumhurbaşkanlığı seçim süreci-Yeni dönemde ekonomik beklentiler” konulu panele katıldı. Panelde konuşan Akgün, yeni Türkiye vizyonunu açacak, buna kararlılık gösterecek, tarihe not düşecek, tarihe yön verecek olan vizyon, liderlik ve kararlılık olmaması durumunda ülkenin “eski Türkiye” haline gelebileceğini söyledi.

Gezi Parkı odaklı eylemler ve 17 Aralık operasyonunun birbirleriyle örtüşür düzeyde olduğunu ifade eden Akgün, “Geçen seneki Gezi Parkı olaylarında Taksim Platformu’nun Sayın Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile yaptığı toplantıda dile getirdiği talepleri şöyle bir hatırlayın. Ne diyorlardı; 3. köprüyü yapmayın, Kanalistanbul’u inşa etmeyin, dış politikanızı değiştirin. 6-7 madde vardı, aşağı yukarı bunlardı. 17 Aralık operasyonunun ardından gerçekleşen 25 Aralık operasyonunda özetle hedef seçilen tutuklama listesine baktığınız zaman, dediğim bu 3 ana proje farklı aktörler, farklı zamanlarda aynı ülkede ama taleplere baktığınız zaman benzer ortak yönleri olduğunu görüyorsunuz. Dolayısıyla 2014 seçimleri, sadece bin 400 belediye başkanının, binlerce belediye meclis üyeleri ve binlerce muhtarı seçiminden ibaret değildi. Bu hem ulusal hatta ulusalın çok ötesinde küresel anlamda bir mücadelenin Türkiye ayağında yaşanılan parçasıydı” dedi.

CUMHURBAŞKANLIĞI

VE 2015’TEKİ SEÇİMLER

Akgün, Cumhurbaşkanlığı ve 2015’teki genel seçimlerin yeni Türkiye’nin kurulması açısından önemli olduğunu belirterek, “Cumhurbaşkanlığı seçimi ve arkasından gelecek 2015 seçimlerinde ortaya çıkacak olan tablo yeni Türkiye’yi kimin eliyle, geleceğe kimin taşıyacağı kararının verileceği seçimlerdir. Bu da büyük ölçüde sadece liderler değil bu vizyonu taşıyabilecek olan kararlı liderlerin kim olacağıyla ilgilidir” diye konuştu.

Panelde, Gazeteci-Yazar Cemil Ertem de konuşma yaptı. Programa, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker de katıldı.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Akgün’den Önemli Açıklamalar
HABER YORUMLARI