YAZARLAR

Bebekler ilgi ve bakım için tamamıyla birilerine bağlıdır. Güvenli ve uygun bir ortam sağlanması gerekir. Çocuklar okula başlayıncaya kadar aile çocuğa beceriler, değerler ve inançlar öğretir. Araştırmalar özetle aileden başka hiçbir şeyin çocuğa yeterli mutluluğu sağlayamadığını göstermiştir. Çocuklar yetişkinlerin yarattığı ortamlardan da bir çok şey kaparlar. Bunlar çoğunlukla çevresindeki insanların niteliğine bağlıdır. Bir çocuğun kişiliğinin oluşmasında sosyal sınıf önemli rol oynar. Yüksek ya da düşük sosyal sınıfta doğmaları, yani ailelerin sosyal tabakası, diğer insanların o çocuğa bakışını etkiler ve çocukta toplumun kendisini nasıl gördüğünü anlar.

En iyi özelliklerin sıralandığı listede çocuklara seçim yapılması istendiğinde: Ailesi alt sosyal sınıfta olanlar itaat ve topluma ayak uydurmayı seçerken , zengin ailelerin çocukları ise iyi değerlendirme, yaratıcılığı ve toplumda saygın işleri seçmişlerdir. Sosyal düzeyi düşük insanlar sınırlı eğitime sahip olduğundan yakın denetlenme altındaki rutin işlerde çalışırlar. Düşük sosyal sınıfta olanlar çocuklarının da benzer konumunda olacağını var sayarak, aileler onları itaatkar olmaya teşvik eder, bunun için şiddet bile kullanılır. Zengin aileler ise daha fazla eğitimlidir, hayal gücü ve yaratıcılık geliştirmek için çocuklarını teşvik eder. Çoğunun da işi böyledir. Bilinçli yada bilinçsiz olarak çocukların aile reisinin yolundan gitmesini isterler;

– Çocuklarınızı eğitirken şiddete asla başvurmayın.

– Onların dostluğunu ve sevgisini kazanın, onlarda sizin dünyadaki en sevecen ve en dost insan olduğunuzu anlasın.

– Teşvik edin, basit ve kolay yollardan kısa yoldan hayata atılarak “ yakın denetlenme altındaki küçük işlerle” yetinmemelerini, kararlı ve istekli olurlarsa her işin başarılabileceğini anlatın.

– Asla yapamazsın demeyin, başaramazsa “ – Gel şimdi neden başaramadık onu konuşalım, bunları anlarsak ikinci veya üçüncü teşebbüsünde mutlaka başarırsın” deyin. Beyinlerini küçümsemeyin, Einstein’da bir zamanlar Bill Gates gibi çocuktu.

– Asla bir konuda şartlandırmayın, kendi sınırlanmış, kalıplaşmış düşüncelerinizi çocuğunuza monte etmeyin.

– Dünya’ya gelen her beyin, tıpki Ay’a gitmek gibi, belkide bir mucizeyi gerçekleştirmek için gelmiştir. Hayal dünyalarını geliştiremiyorsanız hiç olmazsa sınırlandırmayın. Zorla ve belkide kendisine en ters gelecek okullara göndermeyin. Okul seçiminde tarafsızca ve etki yapmadan düşüncesini alın, öğretmenlerine hangi konularda başarılı olabileceğini sorun.

İyi yetiştirilmiş nesiller; modern çağın Dünya’sında ezilmeyen ekonomik, teknolojik, tam bağımsız, hür ve güçlü ülkelerin temelleridir.

Hepinize sevgi ve saygılarımla.

> Yeni Meram >Yazarlar > AİLENİN ÖNEMİ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.