YAZARLAR

Bir vakte erdi ki bizim günümüz

Yiğit belli değil, mert belli değil.

Herkes yarasına derman arıyor

Deva belli değil, dert belli değil.

Adalet kalmadı hep zulüm doldu

Geçti şu baharın gülleri soldu

Dünyanın gidişi acayip oldu

Koyun belli değil, kurt belli değil.

Çarh bozulmuş dünya ıslah olmuyor

Ehl-i fukaranın yüzü gülmüyor

Ruhsati de dediğini bilmiyor

Yazı belli değil, hat belli değil.

***

Bekri Mustafa, Mizah Edebiyatımızın renkli kişilerindendir biridir. Örneğin Nasreddin Hoca, Bektaşi, İncili Çavuş, Temel, Rıza Tevfik, Neyzen Tevfik vb. gi

Bekri Mustafa, Kasımpaşa yokuşunun dibindeki cami önüne vardığında avluda toplanan cemaati telaşlı gördü. Musalla taşında bir tabut boylu boyunca duruyordu.

Cemaat saf tutmak üzereydi. Ne var ki, imam yoktu. Cemaattan biri, tanımadığı Bekri’ye ricada bulundu;
– Ağam, şu namazı kıldırır mısın?

Bekri yanıtı verdi;
– Allah kabul ederse, olur!
Bekri Mustafa, cenaze namazını büyük bir ciddiyet içinde kıldırdı ve sonra tabutu aralayarak Mevtanın kulağına bir şeyler fısıldadı. Tabut kaldırılıp mezarlığa yollanırken, biri Bekri Mustafa’nın koluna girdi ve sordu;
– Hocam! Sormak istedim. Namazı çok güzel kıldırdın. Allah kabul etsin. Sonra tabutun kapağını kaldırıp rahmetliye eğildin. Ne yaptın, ne dedin?
Bekri Mustafa ne dediğini açıkladı;
– Bak kardeşim… Rahmetliye öbür tarafın kapısından girerken, bu dünyanın ahvalini soracaklar. Ben de ona, böyle bir soru ile karşılaşınca dedim. O kadar.

Şimdi, tam bir Bekri Mustafa dönemi yaşıyoruz, ya dün? Dünden çizgiler. Önce sizleri 2007’li yıllara götürmek istiyorum.

Demirel ailesinin damadı sağ kulvarın ünlülerinden İlhan Kesici CHP’den aday oldu, seçildi; Sonra Lutfullah Kayalar ve E.Saftar Gaydalı geldi siyaset arenasına.

Adalet Partisinin Mili Savunma Bakanı Turan Tayan, şimdi CHP Milletvekili. Eski ülkücü ve Bakanlardan Yaşar Okuyan CHP’nin Genel Başkanı olan Deniz Baykal’a “emrinde” olduğunu söyledi.

Bir de madalyonun diğer yüzüne bakalım. Sol görüşlü Ertuğrul Günay, AKP’ seçildi, Bakanlık elden gidince şimdi parti içi muhalefetin öncülüğünü yapıyor. Sürekli sol partilerde görmeye alıştığımız Haluk Özdalga AKP Ankara Milletvekili olarak siyaset yapıyor.

Ülkü Ocakları eski genel Başkanı Ramiz Ongun’a AKP Milletvekilliği önerdi ama Ramiz Ongun “ilkemle ters düşer” diyerek kabul etmedi. Bir başka ilkeli davranış da bizim Mehmet Keçecilerden geldi. Sayın Keçeciler yoğun çağrıya karşın AK Parti Kurucular listesine girmedi, Bakanlık ve milletvekilliği önerilerini de dinlemedi. s O süreç de ANAP kapanmamıştı ve Sayın Keçeciler “ANAP’ın kurucularındanım. Bırakıp gitmem anlayışıma ve siyaset ahlakıma uymaz. “dedi..Başbakanlık ve Bakanlık yapmış, Mesut Yılmaz ANAP’ın o dönemki Genel Başkanı Erkan Mumcu ile ters düşünce adaylığını memleketi Rize’den bağımsız koydu ve seçildi.

Solda Birliği sağlayan, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer Milletvekili adayı olmadı, kimi açıkgöz siyasetçilere özveri dersi verdi. Merhum Turgut Özal’ın Liderliğindeki Anavatan Partisi ilk seçimde tek başına iktidara geldi. Ancak ne hazindir ki, daha sonra 22 Temmuz seçimlerine girmeme kararı aldı. Sağ sola; sol, sağa karıştı; aradaki duvarlar yıkıldı. Bir kavram kargaşasıdır gidiyor. Sol ne, sağ ne? Kim sağ, kim sol? Belli değil!

Ahval-i siyaset Bekri Mustafa öyküsüne

Ruhsati’nin dizelerine döndü vesselam!

> Yeni Meram >Yazarlar > AHVAL-İ UMUMİYE
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.