Torku Jelifest

Ağrı ve Şırnak’ta 7 terörist ölü ele geçirildi

  • Giriş Tarihi: 13.08.2015 15:09
  • Güncelleme Tarihi: 15:09
Ağrı ve Şırnak’ta 7 terörist ölü ele geçirildi

Ağrı'nın Diyadin ilçesinde Jandarma Komutanlığı'na saldırı düzenleyen 3 terörist, Şırnak'ta da üs bölgesine sızmaya çalışan 4 terörist ölü ele geçirildi.

Ağrı’nın Diyadin ilçesindeki Jandarma Komutanlığı’na saldırı düzenleyen 3 terörist ölü ele geçirildi.

Ağrı Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, dün saat 21.00 sıralarında bölücü terör örgütü PKK mensupları tarafından Diyadin İlçe Jandarma Komutanlığına roketatar ve uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlendiği anımsatıldı.

Güvenlik güçlerinin karşılık vermesi üzerine çıkan çatışmada 3 teröristin silahlarıyla birlikte ölü ele geçirildiği açıklandı.

Üs bölgesine sızmaya çalıştılar

Genelkurmay Başkanlığı, Şırnak Silopi Görümlü Üs Bölgesi Yakın Emniyet Unsurlarına bir grup teröristtarafından sızma girişiminde bulunulması ve üs bölgesine ateş açılmasının ardından çıkan çatışmada, 4 bölücü terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, bir grup terörist tarafından, dün saat 23.45’te Şırnak Silopi Görümlü Üs Bölgesi Yakın Emniyet Unsurlarına sızma girişiminde bulunuldu, daha sonra Doçka, Bixi, roketatar ve uzun namlulu silahlarla Görümlü Üs Bölgesine ateş açıldı.

Silahlı saldırıya Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından ve ateş destek vasıtaları ile derhal karşılık verilmesi üzerine terörist ateşleri kesildi.

Çıkan çatışmada 4 bölücü terör örgütü mensubu terörist etkisiz hale getirildi. Saldırıda, herhangi bir zayiat ve hasar meydana gelmedi.

Şemdinli’de jandarma karakoluna saldırı

Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı Durak Jandarma Karakolu’na teröristlerce roketatar ve uzun namlulu silahlarla ateş açıldı.

Can kaybı ve yaralanmanın yaşanmadığı saldırı sonrası karakoldaki askerler anında karşılık verdi. Yaşanan kısa süreli çatışmanın ardından kaçan teröristlerin yakalanması için bölgede operasyon başlatıldı.

Şemdinli 34. Hudut Tugay Komutanlığı, 3. Dağ ve Komando Tabur Komutanlığı ile Şapatan Karakolu’ndan da teröristlerin kaçtığı bölge obüslerle ateş altına alındı.

Yüksekova’da köprüyü havaya uçurdular

Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Dağlıca köyüyle ulaşımı sağlayan köprü, teröristlerce düzenlenen bombalı saldırıda yıkıldı.

Alınan bilgiye göre, Yüksekova-Dağlıca karayolunun 45. kilometresinde bulunan ve Dağlıca köyü ile burada konuşlu tabur komutanlığına ulaşımı sağlayan Şehri köprüsüne, terör örgütü mensuplarınca yerleştirilen tahrip gücü yüksek bomba uzaktan kumandayla patlatıldı.

Patlama sonucu köprü kullanılamaz hale gelirken, teröristlerin yakalanması için bölgede hava destekli operasyon başlatıldı.

Terör örgütü PKK mensupları, 21 Ekim 2007’de 12 askerin şehit olduğu, 10 asker ile irtibatın kesildiği Dağlıca Tabur Komutanlığı’na düzenlen saldırıda da takviye ekiplerin Dağlıca’ya gelmesini engellemek amacıyla aynı köprüyü havaya uçurmuştu.

Tunceli’de bombalı saldırı

Tunceli’de, terör örgütü PKK mensuplarınca zırhlı askeri araca yönelik bombalı saldırı düzenlendi.

Tunceli-Elazığ karayolunun Kanoğlu köyü mevkisinde devriye görevi yapan zırhlı aracın geçişi sırasında daha önce bölücü terör örgütü mensuplarınca karayoluna yerleştirilen uzaktan kumandalı patlayıcı infilak ettirildi.

Zırhlı aracın yaklaşık 2,5 metre önünde meydana gelen patlama araçta hasara yol açtı, ölen ya da yaralanan olmadı. Patlama esnasında yoldan geçen sivil bir araçta da hasar meydana geldi.

Tunceli Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, saat 07.50 sıralarında Tunceli-Elazığ karayolu Kanoğlu Köyü mevkisinde bölücü terör örgütü mensuplarınca yerleştirilen mayın ve el yapımı patlayıcının infilak sonucu, yol emniyetini sağlamakla görevli zırhlı askeri araçla bölgede seyir halinde bulunan bir sivil araçta, küçük çapta maddi hasar meydana geldiği belirtildi.

Herhangi bir can kaybının yaşanmadığı patlamada sivil araç sürücüsünün hafif yaralandığı ifade edilen açıklamada, sürücünün ayakta yapılan tedavinin ardından taburcu edildiği vurgulandı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Olayı gerçekleştirdiği değerlendirilen 2 bölücü terör örgütü mensubunun merkeze bağlı Yolkonak Köyü mevkisinde Tunceli İl Özel İdaresine ait 62 AC 951 plakalı gri renkli İSUZU marka aracı gasp ettikleri, araç sürücüsünü serbest bırakarak kaçtıkları öğrenilmiştir.”> Yeni Meram >Güncel > Ağrı ve Şırnak’ta 7 terörist ölü ele geçirildi
HABER YORUMLARI