YAZARLAR

İngiliz The New Scientist dergisi, insanların, bilim dünyasının açıklayamadığı davranışlarını sıraladı;
Yüz kızarması: İngiliz doğa tarihçisi Charles Darwin, insanın yalan söylediğinde diğerlerinin bunu anlamamasını sağlamak için yüzünün kızaracağı şekilde evrimleştiği teorisiyle açıklamaya çalıştı. Kimi bilim adamları ise bunun zayıflığı ifşa ederek, olaylarla yüzleşmeye ya da daha içten davranmaya yardımcı olduğu fikrini savundu
Kahkaha atmak: İnsanın ruh halini iyileştiren endorfin hormonu nedeniyle güldüğü düşünülüyor. Ancak on yıllık bir araştırmanın sonuçları, insanın espriden çok normal sözler karşısında kahkaha attığını ortaya koyuyor.
Öpüşmek: Kimi Toplumlarda görülmeyen, bundan dolayı da genetik olamayacağı sonucuna varılan öpücük, emzirme ve eski insanların çocuklarını ağızlarıyla besleme alışkanlıklarıyla ilişkilendiren teorilere bağlanıyor
Burun karıştırmak: Her dört gençten biri, günde ortalama 4 kez burnunu karıştırıyor ve nedeni bilinmiyor. Burun karıştırmanın, bağışıklık sistemini güçlendirdiğine inananlar var.
Rüya görmek: Sigmund Freud’un, rüyaların bilinçaltını yansıttığına ilişkin teorisine kuşkuyla yaklaşılıyor. Rüyanın, genel olarak hisleri yansıttığı söylenebilir, ancak garip rüyalar görülmesinin

nedeni henüz tam olarak açıklanamadı
Fedakarlık etmek: Davranışın, insanlar arasındaki bağların geliştirilmesine yönelik olabileceği gibi sadece keyif verdiği için yapılabileceği iddia ediliyor.
Sanat faaliyetleri: Dans etmekten, heykel tıraşlığa bütün sanat dallarının, kişinin kendisini gösterme ve beğendirme isteğinden kaynaklanabileceği belirtiliyor. Bunun, sadece bilgi ve deneyim paylaşımı için araç olabileceği de düşünülüyor
Ergenlik: Diğer hiçbir hayvanın bu dönemden geçmediğine dikkati çekiliyor.

Kimi bilim adamları bu dönemin, insan

beyninin olgunluk çağına geçmeden kendini yeniden düzenlemesine yardımcı olduğunu, gelecekteki sorumluluk dolu yıllar öncesinde davranış biçimleri açısından kendini denemesine izin verdiğini düşünüyor.

***

Laf Salatası;

* Sen öğrenciyken okulu bile kıramazdın. Şimdi tabuları kıracağım” diyorsun. Yürü git işine…* Merakımı celbetti. Yazı bulunmadan önce insanlar “Hayatımı yazsam roman olurdu” yerine ne diyorlardı?
* “Biz ayrı dünyaların insanıyız” diyenlere, “Dünyadan başka dünyayı göster, o zaman” deyin bakalım.
* Sıcaklardan fazla şikayet etmeyin. Yaza kanaat etmeyen kışın döner…
* Dağ taş araba doldu. Her yerde “car”var.
* Tuz fabrikasından köşeyi döndü. Senin tuzun kuru elbette.
***
Bir Temel fıkrası;
Temel ambulans şoförü olur. Bir gün bir otobüs kazası çağrısı alırlar ve hemen olay yerine giderler. Gördükleri manzara çok kötü. Her tarafta yaralılar, ölüler. Feryatlar filan yeri göğü inletiyor..Fakat adamcağızın biri hepsinden fazla bağırıyor, inliyor; Temel adamın yanına gidiyor bakıyor ki iki bacağı birden kırılmış. Basıyor fırçayı :
– Ayuptur senin yaptuğun. Şunun şurasında iki bacağın kırılmış sadece. Bak orda insanlar ölmüşler hiç ses ediyler mi?
***

Nasreddin hoca ve minare

Hoca gençliğinde arkadaşıyla okumak için Konya’ya gitmişti. Arkadaşı meraklının biriydi. Hoca’ya sordu;
“Bu minareleri nasıl yaparlar acaba?”
Hoca kısa düşündü ve yanıt verdi;

“Bilmiyor musun yahu? Kuyunun içini dışına çevirirler, minare olur.”

BİR DAMLA:

“Dünyada nasibin sitem ü cevr ise ey dil

Ahbabın eder onu, âdaya ne hacet”


> Yeni Meram >Yazarlar > AÇIKLANAMAYAN DAVRANIŞLAR
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.