Torku Jelifest

AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Mogherini, Kosova’da

  • Giriş Tarihi: 26.03.2015 21:19
  • Güncelleme Tarihi: 21:19
AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Mogherini, Kosova’da

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Sırbistan ile Kosova arasındaki AB ara buluculuğunda Brüksel’de gerçekleştirilen diyalog sürecinin devam etmesi gerektiğini söyledi.

Mogherini, göreve geldikten sonra ilk kez ziyaret gerçekleştirdiği Kosova’da, Cumhurbaşkanı Atifete Yahyaga tarafından kabul edildi, ardından Başbakan İsa Mustafa ile bir araya geldi.

Mogherini ile Mustafa, hükümet binasındaki görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Mogherini, burada yaptığı açıklamada, Kosova ve Sırbistan başbakanlarının dün akşam gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinin iki ülke arasındaki ilişkiler açısından önemli bir adım olduğunu belirterek, bunun Priştine ile Belgrad yönetimleri arasında Brüksel’de yürütülen görüşmelerin bir sonucu olduğunu kaydetti.

Brüksel’deki diyalog sürecinin devam etmesi gerektiğini ifade eden Mogherini, aynı zamanda bu diyalog süreci kapsamında üzerinde uzlaşılan konuların da uygulanması gerektiğine işaret etti.

Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu AB Komiseri Johannes Hahn’ın da dün Priştine’de bulunduğunu hatırlatan Mogherini, bu ziyaretlerin AB’nin Kosova’ya verdiği önemin göstergesi olduğunu vurguladı.

Mogherini, 2015 yılının Kosova için önemli olduğuna dikkati çekerek, yaz aylarında AB ile Kosova arasında İstikrar ve Ortaklık Anlaşması’nın imzalanabileceğini ifade etti.

Kosova Başbakanı Mustafa da dün gece Sırbistanlı mevkidaşı Aleksandar Vuçiç ile telefonda görüştüğünü doğrulayarak, “Kaçak göçmenler hakkında görüşmek üzere daha önce de kendisi ile telefon görüşmesi yapmak istemiştim ancak bu gerçekleşmemişti. Çünkü bu Brüksel’deki toplantıdan iki gün önceydi. Bu kez telefonla görüşme talebi karşı taraftan geldi” diye konuştu.

Mogherini, Kosova’daki temasları kapsamında ülkedeki Sırp partilerinin temsilcileri ile bir araya gelecek.> Yeni Meram >Dünya > AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Mogherini, Kosova’da
HABER YORUMLARI