YAZARLAR

42. yılında Selçuk Üniversitesi bu eserde izim var!-Hanefi Aytekin-Yeni Meram Gazetesi

Eğitim ve kültür aşığı olmayı istemek, her kula nasip olacak bir özveri değildir. 11Nisan 1975’te kurulan Selçuk Üniversitesi 1970’li yıllarda kuruluşa geçtiğinde, ülkemizde anarşi adeta kudurmuş ve büyük tahribatlar yapıyordu ki, Konya halkı bir üniversite kurup bağrına basarak sahiplenmeyi yeğledi.

Konya halkı, gerçek anlamda kültür ve medeniyet aşığı idi. Müspet ilim ve medeniyetten yoksun ülkeler, tarih sahnelerinden hep silinip giderken, yüce İslam dininin kültür ve medeniyete dayalı ilahi bir din olmasının mana ve önemi Konya halkınca da şeksiz şüphesiz biliniyordu.

İlimizde varlığını sürdüren Konya Mühendislik Akademisi ile İslam Enstitüsünün bir üniversitenin bölümleri olması, kurulacak üniversitenin nüvesini teşkil edecek imkanlar olarak ortada idi. Şehrimizin Valisi, Belediye Başkanı, Odaların Başkanları, sair sivil toplum kuruluşları bir üniversiteye özenle kavuşmayı arzu ediyorlardı.

Konya Parlamenterlerine Üniversite Kuruluş Kanun teklifinin yapılması istekleri ses getirdi ve Kanun Teklifi yapıldı.

Konya Selçuk Üniversitesi ile Sivas Cumhuriyet Üniversitelerinin kuruluşu bir kanun kabulü ile sağlandı. Bu aşamada, Konya İl Genel Meclisi İdare Müdürü olan bendeniz de, üniversitenin kuruluşu için İl Genel Meclisi nezdinde olağanüstü çabalar gösterip, bu ilim yuvasının Konya’da baş tacı olmasına özen gösterdim.

Hazırlanan Kuruluş Kanununda önemli bir husus gözden kaçmış, Kuruluş Yasasına Devlet bütçesi fasıl ve maddesi açılmamış olduğundan, maddi devlet desteği alınamadığı için, tüm giderler Konya halkının bağışları ile sağlanmak konumundaydı. Konya halkı bu müşkülü de yenip, hızla üniversitesinin kuruluşunu tamamlama azim ve kararlılığındaydı.

Bu kuruluş çalışmaları içinde, üniversitenin faaliyetini sürdüreceği mekanların temini yananında, Rektörünün ev kirasından tutunuz da, laboratuarlarının donanımı ve öğretim üyelerinin üniversitemize tutunmaları için gerekli her çareye çözümü de keza Konya halkı temin ve tedarik ediyordu.

Şimdiki Maraşal Mustafa Kemal Okulunun natamam inşaatı derhal tamamlanıp üniversitemize tahsis edilirken, diğer yandan Kuruluş Kanunundaki sakilliğin giderilip, Üniversitemize devlet yardımının celbi için zamanın Valisi Merhum Hazım Oktay Başer ile birlikte Ankara’ya gidip, Ek Bir Kanun teklifini Konya Parlamenterlerine dikte ettirip, yasallaşmasını sağlayarak derin bir nefes aldık.

Artık üniversitemiz devlet yardımları alan bir kamu kuruluşu haline geldi ki, ondan sonraki aşamalarda kademe kademe ilerleyip bu günlere gelindi.600 bine yakın vatan evladımız bu kuruluştan feyiz aldı. Öylesine bir halk desteğini alan bu irfan yuvası yurt genelindeki 181 üniversite içinde 13’üncü sıraya gelirken, dünya üniversiteler sıralamasında 28 binden fazla üniversite içinde 902’nci sırada yerini alma bahtiyarlığına ermiştir.

Bu hızlı yükseliş, yukarda da arz ettiğim gibi kültür ve medeniyet aşığı Konya halkının üniversitesine sahip çıkmasından gelmektedir. Kırsalı ile, şehri ile bir bütün olan Konya’mız, ilme irfana değer vermede adeta yarışmış ve çevre illere de örnek olmuştur. Selçuk Üniversitesi ile aynı kuruluş kanunu ile kurulan Sivas Cumhuriyet Üniversitesine devlet desteği sağlanması çabaları içine adımız karışmış, ne garip bir tecellidir ki Torunum Hanefi Aytekin Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun bir tıp doktoru olmuştur.

Yine torunum Suay Aytekin de çiçeği burnunda bir tıp doktoru olmak üzeredir. Oğullarım Güray ve Eray da keza Selçuk Üniversitesinden feyiz alıp yüksek tahsil yapmışlar, yine torunum Hande de yüksek matematik eğitimini keza bu irfan yuvasından almıştır. Yüz binlerle ifade edilen öğrenim görmüş gençlerden, genellikle her evden bir genç yüksek tahsilli olma bahtiyarlığına ermiştir.

Bu irfan yuvasında rektörlük ve öğretim üyeliği yapan bilim adamlarımıza, Konya halkı olarak minnet ve şükranlarımızı sunarken, şu andaki Üniversite Rektörümüz Prof Dr. Mustafa Şahin Hocamıza yürek dolusu sevgiler ve başarılar dileriz. Geçmişte keza bu irfan yuvamıza emek vermiş rektörler, dekanlar ve öğretim üyelerinin de cümlesine şükranlarımızı sunarız.

Kurucu Rektörümüz Prof. Dr. Rıza ÇETİK ve bilhassa Üniversitenin Sağlıklı suya kavuşması çabalarını mega süper bir uygulama Programı ile sağlayan Prof. Dr. Abdurahman KUTLU Hocamıza da keza yürek dolusu sevgi ve saygılarımızı sunarız. Üniversitemizin kabuğuna sığmayıp, İkinci bir Üniversite NECMEDDİN ERBAKAN ÜNİVERSİTE sini de bağrından çıkarıp, ikinci bir irfan yuvası ve Tıp Fakültelerini bağrından çıkarıp Konya Halkına armağan eden Selçuk Üniversitesinin daha nice başarılara imza atmasını diler sevgiler sunarım.

 

 

 

 

> Yeni Meram >Yazarlar > 42. yılında Selçuk Üniversitesi bu eserde izim var!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.