YAZARLAR

Türk seçmeni, siyasal eğiliminden kolay kolay vazgeçmiyor ve yön değiştirmiyor.

12 Haziran seçimlerinden çıkan en somut sonuçlardan biri budur. Bunun kökeninde kuşkusuz inanmanın etkisi yadsınamaz, buna hizmetler eklenince fotoğraf daha netleşiyor.

Yeni Meclise, AKP , CHP , MHP , Bağımsız milletvekili girdi.

AKP, 3 iktidar döneminde önemli dünya ve ülke sorunlarıyla baş başadır. Özellikle Ortadoğu’daki gelişmeler ve Suriye konusu özenle izlenecektir. Sayın Davutoğlu’nun makamını koruyacağı kesindir.

İç politikada ilk aşamada, yapılacak düzenleme seçim sürecinde tavan yapan gerilim havasının alt düzeye indirilmesi, işsizliğe çare üretilmesidir. Seçimden sonra Başbakan geleneksel 3. balkon konuşmasını yaptı: Erdoğan, Türkiye’de yeni anayasanın uzlaşmayla yapılacağı sözünü verdi.

■ Muhalefetin kapısını çalacağız. AK Parti olarak bugün çok farklı heyecanları aynı anda yaşıyoruz. Bir kez daha Türkiye’deki her iki seçmenden birinin oyunu almış olmanın heyecanını yaşıyoruz. Demokrasi tarihimizde, nadir rastlanan bir biçimde, üçüncü dönem milletimizden yetki almanın heyecanını yaşıyoruz. Milletimize, bize olan, AK Parti’ye olan güveninden dolayı buradan ayrıca teşekkür ediyorum.

AK Parti’ye oy vermiş olsun ya da olmasın tüm milletimize şunu tüm içtenliğimle söylüyorum. 12 Haziran 2011 seçimlerinin galibi Türkiye’dir.

■ Türkiye, 2011 seçimlerinde bir ilke tanık oldu! AK Parti ve Tayyip Erdoğan, üç seçim üst üste oylarını artırarak tarihe geçti.

■ CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, CHP Genel Merkezi’nde yaptığı değerlendirmede, milletvekili sayısını artıran tek partinin CHP olduğunu belirtti. Kılıçdaroğlu, “Hiç kimse umudunu kaybetmesin. 6 aylık bir süreçte 3.5 milyon yeni oydaş kazanıyorsak, önümüzde 4 yıllık bir süreç var, hedefimiz 4 yıllık süreç içinde iktidardır” dedi.

■ Gazeteciler Mehmet Metiner, Şamil Tayyar ve Mustafa Balbay milletvekilleri arasına girmeyi başarırken, Galatasaray ve A Milli Takım’ın kaptanlarından eski futbolcu Hakan Şükür de İstanbul 3. Bölge 4. sıradan AK Parti milletvekili oldu. İstanbul 2. Bölge’den bağımsız milletvekili adayı olan yazar Sırrı Süreyya Önder, sanatçılar Tolga Akkiraz ve Sabahat Akkiraz da TBMM’ye girmeye hak kazanan isimler oldu.

BİR DAMLA:

MECLİSTE KADININ ADI VAR!

TBMM’de 50 olan kadın milletvekili sayısı bu seçimle birlikte 77’ye çıktı;AK Parti: Fatoş Gürkan, Fatma Salman Kotan, İlknur İnceöz, Tülay Selamoğlu, Ülker Güzel, Nurdan Şanlı, Gökçen Özdoğan, Semiha Öyüş, Tülay Babuşçu, Canan Candemir Çelik, Tülin Erkal Kara, Nurcan Dalbudak, Mine Lök Beyaz, Sermin Balık, Fazilet Dağcı Çığlık, Ülker Can, Fatma Şahin, Derya Bakbak, Mihrimah Belma Satır, Alev Dedegil, Nimet Çubukçu, Ayşe Nur Bahçekapılı, Türkan Dağoğlu, Sevim Savaşer, Halide İncekara, Tülay Kaynarca, Gülay Dalyan, İlknur Denizli, Nesrin Ulema, Sevde Bayazıt Kaçar, Gülşen Orhan, Safiye Seymenoğlu, Dilek Yüksel, Özlem Yemişçi, Zeynep Armağan Uslu, Nursuna Memecan, Tülay Bakır, Ayşenur İslam, Çiğdem Münevver Ökten, Gönül Bekin Şahkulubey, Öznur Çalık, Ayşe Türkmenoğlu, Gülay Samancı, Azize Sibel Gönül, Pelin Gündeş Bakır
CHP: Emine Ülker Tarhan, Aylin Nazlı Aka, Gülsün Bilgehan, Ayşe Akova, Sena Kaleli, Ayşe Eser Danışoğlu, Şafak Pavey, Nur Serter, Bihlun Tamaylıgil, Sedef Küçük, Melda Onur, Binnaz Toprak, Sebahat Akkiraz, Güldal Mumcu, Hülya Güven, Birgül Güler, Dilek Yılmaz, Sakine Öz
MHP: Zuhal Topçu, Ruhsar Demirel, Meral Akşener
Bağımsızlar: Ayla Akat Ata, Leyla Zana, Emine Ayna, Nursel Aydoğan, Pervin Buldan, Sebahat Tuncel, Aysel Tuğluk, Selma Irmak, Gültan Kışanak, Gülseren Yıldırım, Mülkiye Birtane.

> Yeni Meram >Yazarlar > 3.DÖNEM; YENİ DÖNEM!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.