Torku Jelifest

11 Mayıs 2016 Altın Fiyatları – Güncel Altın Fiyatları

  • Giriş Tarihi: 11.05.2016 21:29
  • Güncelleme Tarihi: 21:29
11 Mayıs 2016 Altın Fiyatları – Güncel Altın Fiyatları

Altın fiyatları ile ilgili son durum nedir? Bugün yani 10.05’de altın fiyatları yükselişe geçti geçti. Spot altının ons fiyatı 1,266.56 dolardan işlem görüyor. 24 ayar gram altın 119 liradan satılırken, çeyrek altın 197 liradan alıcı buluyor.

TÜRKİYE’DE ALTIN BİRİKİMİ

Türkiye’de altın fiyatları yakından takip edilen bir ekonomik kalemdir ve ve halkın günlük yaşamında da önemli bir yere sahiptir. Döviz ile birlikte altın birikim için tercih edilen yatırım araçlarından biridir. Hatta altın yatırımı ile ilgili Türkiye’ye özgü bir tabir de bulunmaktadır. Herhangi bir kaydı olmayan, bankalara yatırılmayan kişisel altın birimlerine “yastık altı altın” adı verilmektedir.
Ülkemizde altın fiyatları için birden fazla kalem bulunmaktadır. Altın fiyatlarına baktığımızda karşınıza gram altın, 22 ayar bilezik, has altın gramı, cumhuriyet altını, tam altın, yarım altın, çeyrek altın, reşat altını ve kulplu reşat altını için altın fiyatları verilerini öğrenebilirsiniz.

TÜRKİYE’DE ALTIN ÜRETİMİ

Türkiye’de 2014 rakamlarına göre 31,26 ton altın üretimi yapılmaktadır. Altın üretilen maddenler İzmir/Bergama-Ovacık, Balıkesir/Havran, Gümüşhane/Mastra, Manisa/Salihli-Sart, Erzincan/İliç, Eskişehir/Sivrihisar, Kayseri/Kocasinan ve Uşak/Eşme-Kışladağ’da yer almaktadır. Altın üretimi ile toprak üstü doğal zenginliklerin korunması bir çatışma halindedir. Türkiye’de de pek çok bölgede açılmak istenen altın madenleri yerel halkın ve kamunun tepkisini çekmektedir.

ALTIN AYARI

Altın ayarı için farklı sektörlerde kullanılan üç terim bulunmaktadır. Kimyada altının saflığı yüzde ile ifade edilirken, mücevhercilikte “karat” veya “ayar” ifadeleri kullanılır. Ekonomide de genellikle “ayar” kelimesi kullanılmaktadır. 24 ayar altın %100 saf altına (doğada bulunmaz), 22 ayar ise %91,6 saf altına denk gelmektedir. Yani 22 ayarlık altının %8,4’ü başka metallerden oluşmaktadır ki bu metaller altına farklı renkler kazandırır. Gümüş ilavesi altının yeşil, Nikel be platin ilavesi beyaz, çinko ilavesi sarı, bakır ilavesi de bakır miktarına göre sarıdan kırmızıya kadar değişen renkler kazandırılabilir. Beyaz altın, üretim sonunda kirli beyaz bir renge sahiptir, Rodyum kaplanmasıyla tam beyaz renge kavuşur.

ALTIN STANDARTI NEDİR?

Altın standardı bir para sistemidir ve standart para biriminin, belirli bir ağırlıkta altın olarak kabul edilmesi veya para değerinin belli ağırlıkta altının değerine denk tutulmasıdır.

ALTININ KULLANIMI VE SAKLANMASI

Altın’ın para olarak kullanımı eski Mısır’a dayanmaktadır. Tarihte bilinen kayıtlara göre Mısır hükümdarları zamanında MÖ 3200 yıllarında, altın darphanelerde eşit boyda çubuklar halinde çekilerek para olarak kullanıldı. O günden bu yana da altın ekonomide belirleyici bir role sahiptir ve altın fiyatları ekonomiye yön veren kalemlerden biridir.
Bugüne kadar yeryüzünden çıkarılan bütün altın madeninin yarıdan fazlası hükümetler ve onların merkez bankalarının elindedir. Gerek her ülkede kâğıt para emisyonunun güvencesi olarak, gerek milletlerarası bir ödeme aracı olarak eskiden beri büyük önem taşıyan altın, metalle çalışan zanaatçıların gözünde de değerini korumaktadır. Kuyumculukta altının genellikle gümüşlü, palladyumlu, bakırlı veya platinli alaşımları çok kullanılır.
Altının ziynet eşyası olarak kullanımının dışında teknolojide de yeri vardır. Elektrik iletkenliği yüksek (gümüş ve bakırdan sonra) ve kolayca kimyasal tepkimeye girmeyen altın en çok elektrik ve elektronik sanayilerde bağlantıların, terminallerin, baskı devrelerinin, transistörlerin ve yarı iletken sistemlerin kaplanmasında kullanılır. Üstüne düşen kızılötesi ışınların yaklaşık yüzde 98’ini yansıtarak geri çevirebilen ince altın levhalar, uzay elbiselerinin başlığındaki göz deliklerinde zararlı ışınlardan korunmayı ve sun’i uyduların yüzeylerinde sıcaklığın denetlenebilmesini sağlar. Büyük büro binalarının pencerelerinde de gene ince levhalar halinde altın kullanılması, yalnız estetik açısından değil, bu yansıtıcı yüzeyin çevreyle ısı alış-verişini büyük ölçüde azaltmasından kaynaklanır. Lal camlara parlak kırmızı rengini veren, camsı kütlenin içinde kolloidal halinde dağılmış olan çok az miktardaki altındır. Ancak insanlar çoğunlukla takı ve süs eşyası içinde kullanır.> Yeni Meram >Ekonomi > 11 Mayıs 2016 Altın Fiyatları – Güncel Altın Fiyatları
HABER YORUMLARI