Konya
°C
Yeni Meram

BAYRAM PRENSİPLERİ

BAYRAM PRENSİPLERİ- Medine EKMEKCİ- Yeni Meram Gazetesi

A+
A-
09.04.2024 15:05
09.04.2024 15:07
0
872
ABONE OL

Gün geldi çattı .. Bir yanımız hüzünlü bir yanımız bayram sevinciyle coşuyor. Ramazan Bayramında sevgi ve merhamete muhtaç yetim, öksüz, garip ve kimsesizlerin kimsesi olup onları sevindirmek çok değerlidir. Zira bayramları anlamlı kılan, can taşıyan her varlığın bu iyilik ve güzellik ikliminden en güzel şekilde istifade etmesidir. Peygamber Efendimiz bayram ziyaretleri yapar, bayramın hürmetine küsler barıştırılır, dargınların gönlü alınır, büyükler ziyaret edilir, çocuklar hediyelerle sevindirilir, akrabalık ve dostluk bağları kuvvetlenir. Peygamberimiz (S.A.V) aile, akraba, arkadaş, yaşlı, hasta ve kabir ziyareti yapardı..
Efendimizin (S.A.S.), “Kim rızkının bol olmasını, ömrünün uzun olmasını istiyorsa sıla-i rahime devam etsin” (Müslim) hadisi gereği bayram günlerinde sıla-i rahmi büyük bir ibadet iştiyakıyla yapar.
Efendimizin (S.A.S.), “Ümmetimin müflisi, kıyamet gününe; namaz, oruç ve zekât görevlerini yerine getirdiği halde, ona buna sövmüş, iftira etmiş, şunun bunun (haksız yere) malını yemiş, kanını dökmüş, onu bunu dövmüş olarak gelen kimsedir. Bu kişinin iyiliklerinin sevabından hak sahiplerine verilir. Borcu ödenmeden sevabı biterse diğerlerinin günahları ona yüklenir, sonra da cehenneme atılır” (Müslim) uyarısı gereği Ramazan’da biriktirdiği amellere rağmen iflas etmemek için bayram günlerinde de sürekli teyakkuz halindedir.
Müslüman şahsiyet, bayram ziyaretlerini gıybet ve dedikodu seanslarına çevirmez.
Müslüman şahsiyet, rahmet kapılarının açıldığı, af ve mağfiretin yağmur gibi yağdığı bayram günlerinde ve gecelerinde de ibadetlerini ihmal etmez.
Efendimizin (S.A.S.), “Beş gece vardır ki onlarda yapılan dualar geri çevrilmez, kabul olunur. Bu geceler, Recep ayının ilk gecesi, Şaban ayının on beşinci gecesi, Cuma gecesi, Ramazan ve Kurban Bayramı geceleridir” (Deylemi) hadisi gereği bayram günleri ve gecelerindeki muhteşem dua fırsatlarını kaçırmaz.
Arefe günümüz ve Bayramımız mübarek olsun Rabb’im hakkıyla ihya etmeyi idrak etmeyi nasip eylesin ..

HABER YORUMLARI
  1. Henüz yorum yapılmamış.
    İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.