Konya
°C
Yeni Meram

6 ŞUBAT’IN YILDÖNÜMÜNDE YARALARIMIZ HALA TAZE

6 ŞUBAT’IN YILDÖNÜMÜNDE YARALARIMIZ HALA TAZE- Medine EKMEKCİ- Yeni Meram Gazetesi

A+
A-
07.02.2024 00:26
06.02.2024 14:29
0
2088
ABONE OL

Saat 04.17... Kim bilir akşamında neler yaşandı... Hangi duygular yoğundu Allah bilir..

“Depremde ölen şehittir” diyor sevgili Peygamber efendimiz. Yakınlarımızı sevdiklerimizi kaybettik, zor bir sınavdı. En azından bu hadisi şerif bir nebze de olsa yüreklerimize su serpiyor..

Ölüm.. Yakışmıyor hiç kimseye, yakıştıramıyoruz. Ölüm bir geçiş bileti gibi. Sanki X-Ray gibi bir cihaza girip, dünyaya ait ne varsa her şeyinizi bırakmanız isteniyor sizden. Ve beden elbisenizden arınıyorsunuz.. Hakikat boyutu böyle olsa da, insan yine de kabullenemiyor..

6 Şubat 2023 ise, Türkiye’nin hafızasına kara bir leke gibi kazınan tarih. Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve birçok şehri etkileyen depremler, sadece binaları değil, kalpleri de yıktı. Tarihler değişti, rakamlar değişti ama acımız hala taze..

Depremin en yıkıcı etkisinin yanında, ortaya çıkan dayanışma tablosu da yürekleri ısıttı. Farklı siyasi görüşlerden, farklı dillerden ve farklı inançlardan insanlar, tek yürek olarak afetzedelerin yardımına koştu. Bu dayanışma, zor zamanlarda bile birbirimize tutunabileceğimizi ve birlikte her şeyin üstesinden gelebileceğimizi gösterdi..

Depremler birçok insanımızı evsiz, birçok aileyi ise yasta bıraktı. Sevdiklerini kaybedenlerin acısı tarifsiz, yaraları derin. Bu travmatik deneyimin etkileri uzun süre hissedilmeye devam edecek. Unutmayalım ki, bu zor süreçte hep birlikte hareket ederek depremzedelerin yaralarını sarabiliriz. En küçük yardım bile onlar için çok büyük önem taşıyor.

Ancak bu karanlığın içinde bir umut ışığı da var. Devletin ve sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarıyla yaralar sarılıyor, yeni hayatlar kuruluyor. Depremden etkilenen insanlar, yeniden ayağa kalkmak için mücadele ediyor. Biz güçlü bir devletiz şükürler olsun. Devletimizin gerek nakdi gerek ayni katkıları artarak devam ediyor.. Biz necip bir milletiz. Bunu felaketlerde birbirimize kenetlenerek daha çok anlıyoruz. Rabb’im artık güzelliklerde buluşmayı nasip eylesin..

6 Şubat’ın gölgesi uzun süre üzerimizde kalacak. Ancak bu gölgenin altında umut ışığını daima canlı tutmalıyız. Birlikte çalışarak, dayanışma ruhumuzu koruyarak bu zorluğun da üstesinden geleceğiz.

Daha güzel bir gelecek için, depremden aldığımız dersleri unutmamalıyız. Binalarımızı sağlamlaştırmak, afetlere karşı daha iyi bir şekilde hazırlanmak ve toplumda dayanışma ruhunu canlı tutmak hepimizin görevi.

Unutmayalım: Birbirimize tutunursak, her zorluğun üstesinden gelebiliriz. Dayanışma ve sevgi, karanlığı aydınlatan en güçlü ışıklardır. Gelecek, umutla inşa edilir.

Rabbim en kısa zamanda yaralarımızı sarmaya nasip eylesin. Daha müreffeh daha güzel daha sağlıklı günlerde buluşmayı nasip eylesin. Rabbim ölenlere rahmet geride kalanlara sabrı cemil ikram eylesin.

Bu mübarek Miraç Kandili’nde anlamını idrak edip, uruc edenlerden oluruz inşallah.

HABER YORUMLARI
  1. Henüz yorum yapılmamış.
    İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.