Dolar
8,7253
Euro
10,409
GRAM ALTIN
500,701
BIST
1,429
Konya
açık
23°C
Yeni Meram
Torku Reklam Haber Detay

Ehliyet alacaklara uyarı

İstanbul Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Federasyonu (İSKEF) Başkanı Murat Tekin, stajyer sürücü uygulamasının 1 Ocak 2016'da başlayacağını belirterek, "İlk defa ehliyet alacakların stajyerliğe kalmaması için 10 Eylül'e kadar sürücü kurslarına başvurarak, 10 Ekim'de yapılacak teorik sınava girmeleri gerekmektedir" dedi.

A+
A-
18.08.2015 13:51
0
7993
ABONE OL
Tekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, stajyer ehliyetin, ilk defa  ehliyet alacaklar için başarılı olduktan sonra sürücü belgesini 2 yıllık staj  çerçevesinde kullanması anlamına geldiğini ifade ederek, stajyer ehliyette,  kursiyere 75 ceza puanı hakkı verileceğini söyledi.
 Kursiyerlerin 2 yıl içerisinde 75 ceza puanını doldurması halinde  psikoteknik belgesi aldıktan sonra tekrar ehliyet için sürücü kursuna müracaat  etmesi gerekeceğini anlatan Tekin, şu bilgileri verdi:
"Kursiyer, 0,20 promil alkollü yakalanması, kırmızı ışığı 3, yaya  üstünlüğünü de 3 kez ihlal etmesi halinde 75 ceza puanını doldurmuş olacak. Bu  durumda kursiyerin tekrar sürücü kursuna baştan müracaat etmesi gerekecek. İlk  defa ehliyet alacakların stajyere kalmaması için 10 Eylül'e kadar sürücü  kurslarına başvurarak, 10 Ekim'de yapılacak teorik sınava girmeleri  gerekmektedir.  Yani stajyerlikten önceki son sınav 10 Ekim 2015'te. Bu sınava  girebilmesi için kursiyerlerin sürücü kurslarına en geç 10 Eylül 2015 tarihine  kadar müracaat etmesi gerekiyor."
"Yeni ehliyetler 80 ülkede geçerli olacak" 
 Murat Tekin, Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına  Dair Yönetmeliğin, stajyer ehliyet dışında birçok yeniliği getirdiğini söyledi.
 Buna göre 9 olan ehliyet çeşidinin 17'ye yükseldiğini dile getiren  Tekin, B sınıfı ehliyetlerin 10, E sınıfının 5 yılda bir sağlık raporu alınarak  değiştirileceğini, böylece ömür boyu ehliyet döneminin kapanacağını vurguladı.
Yeni yılla birlikte yenileriyle değiştirilecek olan yaklaşık 25 milyon  ehliyetin,Avrupa ülkeleri başka olmak üzere 80 ülkede geçerli olacağını dile  getiren Tekin, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünün ehliyetlere yönelik  yaptığı yönetmelik değişikliklerinin hem teorik, hem de direksiyon sınavlarını  daha ciddi bir noktaya taşıdığını kaydetti.
Tekin, "Sürücü kursuna müracaat eden her 100 kişiden 99'u direksiyon  sınavlarında başarılı olurken, bugün bu istatistik yüzde 60'lara kadar  gerilemiştir. Ehliyet alacaklar için dünya standartlarında kriterler  getirilmiştir. Zor olan bu ehliyet sınavı sistemi, 1 Ocak 2016'dan itibaren daha  zor olacak" dedi.
 Değişiklikle sertifika sürelerinin iki yılla sınırlandırıldığını,  ehliyete dönüştürme süresini aşanların sertifikalarının iptal edileceğini  belirten Tekin, "Sertifikası elinde olan sürücü adayları stajyer olmak  istemiyorlarsa sertifikalarını 1 Ocak 2016'dan önce ehliyete dönüştürmeleri  gerekiyor. Trafik daire müdürlükleri yapılan müracaatlarla stajyerlikleri kontrol  edecektir. 1 Ocak 2016'dan sonra sertifikasını ehliyete dönüştürmek isteyenler  sınavlarda hangi tarihte başarılı olmuş olurlarsa olsunlar, stajyerliğe kalırlar.  Burada esas alınan trafik müdürlüklerine yapılan müraacatlardır" diye konuştu.
HABER YORUMLARI
  1. Henüz yorum yapılmamış.
    İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.