Dolar
8,4762
Euro
10,2865
GRAM ALTIN
507,93
BIST
1,469
Konya
parçalı az bulutlu
21°C
Yeni Meram
Torku Reklam Haber Detay

Karatay Belediye Meclisi İsrail’i kınadı

Karatay Belediyesi, Mayıs ayı meclis toplantısının ilk oturumunda, İsrail'in, Filistin halkına ve Gazze şeridine yönelik saldırıları kınandı. Filistin halkına desteklerini ifade eden ve zulmün bir an önce durması çağrısında bulunan Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, “İlk kıblemizdir Kudüs, bir semboldür, bir imtihandır Kudüs. Kudüs onurumuzdur, ortak davamızdır. Bizler millet olarak Filistin halkı özgürleşene kadar kardeşlerimizin yanlarındayız” dedi.

A+
A-
18.05.2021 11:47
18.05.2021 11:49
0
318
ABONE OL

Karatay Belediyesi Mayıs ayı meclis toplantısının birinci oturumunu, Belediye Başkanı Hasan Kılca başkanlığında gerçekleştirdi.

Karatay Belediyesi’nin ilçe genelinde yürüttüğü çalışmalar ile yeni projelerin görüşüldüğü ilk oturumda İsrail’in Filistin halkına ve Gazze şeridine yönelik saldırıları da önemli bir gündem maddesiydi.

TERÖR DEVLETİ İSRAİL’İN GÜCÜ SADECE MASUM ÇOCUKLARA VE KADINLARA YETİYOR

Meclise sunulan çeşitli önergelerin okunup oylanmasının ardından Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, okuduğu bildiriyle İsrail’in Filistin halkına ve Gazze şeridine yönelik saldırılarını kınadı.

İsrail’in kadın-çocuk demeden sivil ve günahsız insanlara yaptığı zulüm ve katliamın asla kabul edilemez olduğunu ifade eden, Filistin halkını selamlayarak konuşmasına başlayan Başkan Hasan Kılca, şunları kaydetti: “Terör devleti İsrail, Ramazan Şerif'in başlangıcından itibaren düzenlediği hain saldırılar, işgal girişimleri ve zorbalıklarına, çocuk yaşlı veya kadın demeden onlarca masum Filistinliyi şehit ederek devam etmektedir. Gücü yalnızca masum çocuk ve kadınlara, mazlum Filistin halkına yeten terör devleti İsrail'in zalimlikleri dolayısıyla çok üzgünüz çok öfkeliyiz. Ancak bizleri daha da üzen, İsrail’in döktüğü bunca kana, yaptığı tüm bu saygısızlıklara karşın dünyanın birçok ülkesinden neredeyse hiç ses çıkmamasıdır.”

KUDÜS SADECE BİR ŞEHİRDEN İBARET DEĞİLDİR

Kudüs’ün tüm insanlık için son derece bir şehir olduğunu belirten ve tüm dünyanın da buraya bu gözle bakması gerektiğine vurgu yapan Hasan Kılca, Kudüs’ün hem Müslümanların hem Hristiyanların hem de Musevilerin kutsal mekânı olduğunu hatırlattı.

Kılca, “Haremi Şerif’in de yer aldığı Kudüs’ün kutsiyetinin ve tarihi konumunun muhafazası, bizler için hayati bir öneme sahiptir. İlk kıblemizdir Kudüs, Bir semboldür, bir imtihandır Kudüs… Kudüs, onurumuzdur, Kudüs, ortak davamızdır. Kudüs, kırmızı çizgimizdir. Peygamber Efendimizin miraca çıktığı bu kutsal şehri, ilk kıblemizi, Hazreti Ömer’in ve Selahaddin Eyyubi’nin mirasını sahipsiz bırakmayacağız. Mescid-i Aksa’ya, Kudüs’e sahip çıkmak, Filistin halkıyla dayanışmak, bizler için önemli bir vazifedir. Liderimiz, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğündeki ülkemiz; İsrail'in Filistin'deki kanlı saldırılarının durdurulması ve uluslararası camianın İsrail'e güçlü bir tepki ve caydırıcı bir ders vermesi için yoğun bir diplomasi trafiği yürütmektedir. Çünkü Kudüs’ü, içinde bulunduğu halden çıkartmak hepimizin boynunun borcudur” ifadelerini kullandı.

FİLİSTİN HALKI ÖZGÜRLEŞENE KADAR KARDEŞLERİMİZİN YANLARINDAYIZ

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, konuşmasında Filistin topraklarının işgal edilmesini, Mescid-i Aksa’nın mahremiyetinin ihlalini ve Filistinli kardeşlerimizin haklarının gaspını hiçbir şekilde kabul etmediklerini belirtti.

Başkan Hasan Kılca, sözlerini şöyle tamamladı: “Filistin halkı özgürleşene kadar, haklı davalarında kararlılıkla Filistinli kardeşlerimizin yanında olacağımızı ilan ediyoruz. İsrail zulmü karşısında sadece ve sadece yüreklerindeki imanın gücüyle mücadele eden, inançlarını ve vatanlarını savunurken katledilen bütün şehitlerimize rahmet diliyor, yaralı kardeşlerimize de rabbimden acil şifalar temennisinde bulunuyorum. Kudüs’ün esenliğe, Filistinli kardeşlerimizin özgürlüğe, Filistin topraklarının bağımsızlığa kavuşacağı günlerin yakın olduğunu ifade ediyor ve dünyanın pek çok yerinde zulüm altındaki tüm mazlumların kurtuluşu için Rabbimize dua ediyorum. Kudüs'ün izzetini korumaya devam edeceğiz.”

Karatay Belediye Meclisi Üyeleri’nin oybirliğiyle aldığı tavsiye kararıyla İsrail’in Filistin halkına yönelik katliamı kınandı ve zulmün bir an önce durması çağrısında bulunuldu.

HABER YORUMLARI
  1. Henüz yorum yapılmamış.
    İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.