YAZARLAR

AYAKKABIM yok diye üzülüyordum, ayakları olmayan çocuğu görene kadar.”

* * *

KUYUSU, dağdan 80 km. uzaktadır, içmesi sevaptır, her derde devadır. Araştırmalar sırrını çözememiştir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre en sağlıklı sudur. Cenab-ı Hakk’ın Hz. İbrahim’e ikram ettiği bir nimettir. Evren yaşadıkça vasfını kaybetmeyecektir. Ona bakmak ibadet, içmek günahlara kefarettir.

BİR KEZ KURUDU…

Her gün 594 bin litre zemzem damacanalara doldurularak Harem-i Şerif’te hac için gelenlerin konakladıkları yerlere ücretsiz dağıtılır. Bakır fincanlarda ikram edilir, Besmele ile kıbleye yönelerek üç yudumda içilir.

Mekke’deki Zemzem Araştırmaları Enstitüsü’nde yönetici Prof. Zekai Şen’in sözlerinden etkilenmemek mümkün mü: “Arap Yarımadası’nın en kurak vadisinde bu kalitede ve bollukta bir suyun 1,5 metre çapında bir kuyudan çıkması tam bir mucize.”

Kuyudan çıkan su dolum tesislerine pompalanıyor. Suud yönetimi zemzemin hacılara ikram edilmesine izin veriyor. Bu amaçla kurulan bir ofis, her gün 594 bin litre zemzemi damacanalara doldurup umre veya hac için gelenlerin konakladığı ev ya da otellere ücretsiz dağıtıyor. Para ile satılması yasak. Otellerde satılması şöyle açıklanıyor:

Para su için değil, bidon ve taşıma ücreti olarak alınıyor.”
Ofis Başkanı Ebu Galye şöyle diyor:

“1981’de kuyunun incelenmesi için bir ekip görevlendirildi ve çalışmalar kamera ile kaydedildi. Görüntülerde zemzem, kuyu duvarının sağ ve solunda iki delikten fışkırıyor ve kuyu yosun tutmuyor. Ziyarete açık iken hacılar içine madeni para vs. atardı. Kuyu, her yıl Şaban ayının 15. gününde taşar, yabancı cisimleri dışarı atardı. Şimdi bu olay tekerrür etmiyor. Kuyu, kendi kendini temizliyor.” Peygamber Efendimizin “Yeryüzünün en hayırlı suyu zemzemdir. Onda her türlü hastalığa şifa vardır” sözlerini de ekliyor. Suyun kesileceğine ihtimal vermeyen Galye, “Cennet ırmaklarından bir ırmak olan zemzem, yeryüzünde en son kuruyacak olan sudur” diyor.
Kuyu olan yerde su arayan Hz. Hacer’in Cebrail’i gördüğü belirtilir. Cebrail bulunduğu yeri kazmaya başlayınca berrak bir su çıkar. Hz. Hacer suyu havuz gibi yapar, içer ve kırbasını doldurur. İçtikçe susuzluğu ve açlığı gider. “Dur” anlamına gelen “Zemzem” der. Peygamber Efendimizin, “Hazreti Hacer öyle demeseydi bir zemzem nehri olacağını” söylediği belirtilir. Hz. Hacer validemiz suyun başında kaç ay geçirdi bilinmez ama Şam’dan dönen Yemenli Cürhüm Kabilesi’nin, vadiden geçerken Hz. Hacer’i ve oğlunu görüp oraya yerleştiği söylenir. Allah’ın emirleri yaşanmaz olunca, su kurur. Taa ki, Hz. Muhammed’in dedesi Abdülmuttalip, rüyasında kuyunun yerini görene ve zemzemi tekrar çıkarana kadar…

> Yeni Meram >Yazarlar > Zemzem
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.