YAZARLAR

Yazıyor, uyarıyor, öneriyor ve soruyoruz. Ancak ne yazık ki kimi yöneticiler duvar ve duyarsız. Onlar okumuyor ve duymuyorlar diyelim, basın ve halkla ilişkiler bürosundaki görevliler neden kulaklarını tıkıyorlar?

Bu halktan, gerçeklerden korkmaktır.Yarası olup da gocunanlardır. Oysa devr-i demokrasi açıklıktır, şefaflıktır, saydamlıktır.

Gazeteciliğe ortaokul sıralarında başladık, Lise sıralarında geliştirdik

Geçmişten bir anı;

Belediye Başkanlığı koltuğunda hocaların hocası Merhum Muhlis Koner oturmaktadır.

Bu satırların yazarı bıyığı henüz terlememiş, Lise öğrenicisidir ama bir gazetede günlük köşe yazıları kaleme almaktadır.

Sakatata aşırı zam yapImış buna karşı çıkan, eleştiren köşe yazısı yazmış ve şöyle sonlandırmıştım;

Belediye Başkanında ciğer yürek nerede?

Ertesi gün Alaeddin Caddesinde Muhlis hocayla karşılaşınca hemen yanıma gelmiş, bağrını açarak tepkisini göstermişti;

Bak, bak! Ben de ciğer de var, yürekte!

Besbelli ki, gazeteleri satır satır okuyan bir yönetici portesi çiziyordu.

Bir Şeyhülislam Zembilli Ali Efendi vardı. Aradan 500 yıl geçmesine karşın unutulmadı. Ali Efendi’ye neden Zembilli denildi;

Halkın yazılı istek ve dileklerini evinin penceresinden sarkıttığı bir zembile koydurttuğu için.

Zembile konan istekler okunur ve gerekleri yerine getirilirdi. Daha doğrusu günümüzde seçim dönemlerinde sigara paketlerinin arkasına yazılan, sonra da paketle birlikte atılıp buharlaşan yöntemler gibi değildi.

Dün olduğu gibi bugün de, Zembilli Ali Efendilere öylesine gereksinimimiz var ki…

Osmanlı döneminin 8. Şeyh’ül- İslâmıdır. Asıl adı Ali Cemali olan Zenbilli Ali Efendi, “Zenbilli Müfti” unvanıyla ünlüdür. Molla Fenari’nin hocası ve Sultan I. Murad zamanın ünlü ulemasından Cemalüddin Muhammed Aksariy soyundan Ahmet İbn-i Mehmet Çelebi’nin oğludur. Karaman’da doğdu. İlk öğrenimini Karaman ve Konya’da yaptı, daha sonra istanbul’da Molla Hüsrev’in, Bursa’da Mevlana Hüsamzade Muslihiddin Efendi’lerin derslerine devam ederek onlardan icazet aldı. Bursa’da Hocasının kızı ile evlendi. Öğrenim sonrası Edirne Taşlık Ali Bey Medresisi’ne müderris tayin edilse de, Karamanlı Mehmet Paşa ile aralarının açılması üzerine, burada uzun süre kalmadı. Sadrazam kedisini düşük bir maaşla Beylerbeyi medresesine atayınca, Zenbilli Ali Efendi, şeref ve haysiyetini gözeterek istifa etti ve Şeyh Muslihiddin İbn-i Vefa’nın hizmetine girdi. Fatih Sultan Mehmed’in vefatı ile II. Beyazıd tarafından saraya davet edildi, ancak gitmedi.. Kendisine gücenen padişah, Zenbilli Efendi’yi önce Bursa’ya sonra da Amasya’ya müderris olarak sürgün etti. Sürgünden izinsiz ayrıldığı için görevinden azledildi. Padişah II. Beyazıd’ın görmüş olduğu bir rüya üzerine, Zenbilli Ali Efendi affdilerek, 1503 yılında Şeyh’ül İslam oldu. Ayrıca yeni bitmiş olan Beyazıd Medresesi’ne müderris olarak atandı. Yavuz Selim’in tahta çıkması ile ünü daha da arttı. Doğruluğu ve hakseverliği ve cesareti ile, Yavuz’un gözüne girdi ve onu etkisi altına aldı, cesur ve hakşinas davrandı;

“Eğer şeriata aykırı emirler verirsen, ben de senin hal’ine fetva veririm!”

Kanuni döneminde de görevde kalan Ali Efendi Rodos’un fethine de katıldı. Fetihten sonra imam ve hatiplik görevi yaptı. İslami örgütler kurdu; 1526 M. yılında İstanbul’da yaşama veda etti.
Kendisine sunulan soru kağıtlarını sarkıttığı zenbille alıp, yanıtlarını soru sahiplerine zenbille verdiği için Zenbilli Ali Efendi ismini aldı. Aradan 510 yık geçmesine karşın biz hala bir Zenbilli Ali Efendi bulamadık. Halkın isteklerini anında yanıtlayan, gazetelerin ve gazetecilerin yazdıklarını dikkate alan bir Zenbilli Ali Efendi’yi aramaya devam edeceğiz.

BİR DAMLA:

■ Daima ara, bugün altın ararken bakır bulursun, yarın bakır ararken altın.

rmal’>G��l�)S��Qrar var: 2’nci Lig’de 1 ve 2’nci sırayı alacak takımlar 1’inci Lig’e yükselmeyecek. Sezon sonunda ilk 8’e girecek takımlar kendi aralarında yeniden oynayacaklar. Lider olmanın avantajı 8’nci, 2’nci olanın avantajı 7’nci sıradaki takımla, yani daha güçsüz takımla oynayacak olmaları… İşte bu maçlar sonunda ilk 2’yi alanlar 1’nci Lig’e terfi edecekler.

Yarını kayıpsız atlatalım da…

***

ANADOLU SELÇUKLUSPOR…

Ligde sanki acı bir frene bastı. Haftalardır yerinde sayıyor….

Ve haftalardır keseden yiyor. İyi ki, başlarda iyi sonuçlar almış… Artık ligden düşüp düşmeyeceği tartışılır oldu. Ara transferde teknik patron Mevlüt Ataseven, takviyelerle çare bulmalı ama Selçuklu’da da cüzdan boş.

Gelecek karanlık gibi görünüyor!

> Yeni Meram >Yazarlar > ZEMBİLLİ ALİ EFENDİYİ ARIYORUZ!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.