YAZARLAR

Zazadın Kervansarayı, yaygın adıyla Zazadın Hanı, Selçuklu Emirlerinden, aynı zamanda oldukça meşhur bir mimar olan, Emir Sadettin Köpek tarafından yapımına 1235 yılında başlanan ve 1237 yılında bitirilen devrinin en büyük ve en gösterişli hanlarının başında geliyor.

Hanın o yıllardaki adı “ Sadettin Hanı” olsa da, han çevresinde bulunan yerli Rumların, Sadettin adını, “Zazadin” olarak telaffuz etmelerinden dolayı, Hana Zazadin Hanı demeleri, tarihlere düşülmüş ayrı bir not.

Zazadın Hanı, günümüze kadar gelebilmiş en iyi Selçuklu yapılarından biri…

Hemen birçok Selçuklu eserini unuttuğumuz, adeta yok saydığımız gibi, Zazadın Hanını da, bir köşelerde kaderine terk edeli, unutalı çok oldu diyorduk ki, Konya kültürüne ve turizm değerlerine sevdalı kardeşlerimizden biri olan Hikmet Çetiner kardeşimiz, Zazadın Hanı’nın işletmeciliğini üstlendi.

Zazadın Han, bir kervansaray…

Tarih deseniz var!

İhtişam deseniz var!

Hayran olunacak bir yapı olmanın bütün özelliklerini üzerinde taşıyor.

Ecdad yadigarı bir tapu senedimiz olarak, ben buradayım diyor!

 

*****

Selçuklu Belediye Başkanlarından Prof. Dr. Adem Esen’in kulakları çınlasın.

Zazadın Hanını turizme açma yolunda ilk adımları o atmış, oldukça uzun bir süre önce orada basını ve turizmcileri bir araya getirmişti.

Neredeyse on beş yıl öncesine kadar uzanıyor bu anlattıklarım. Ondan sonrasında, ne arandı, ne soruldu, ne de turizme açılma yönünde bir adım atıldı Zazadın Han için.

Bu işin, bugün için ilk startı diyebileceğimiz olay ise 11 Haziran 2019 Salı günü yaşandı. Konya Turizm ve İş Dünyasını Geliştirme Derneği ( TÜRİDER) Konya Turizm Sektörü bayramlaşma programını Zazadın Han’da gerçekleştirdi.

TÜRİDER’ in bayramlaşma etkinliği nedeniyle yıllar sonra Zazadın Han’a gidenler arasındaydım.

TÜRİDER Başkanı Seda Kuşvuran Hanımefendi, Hanı işleten Konya kültürüne hizmet yolunda her geçen gün daha da güzel adımlar atan Hikmet Çetiner kardeşim, turizmciler, Otellerimizin yöneticileri, turizme gönül verenler, konusu ve ilgisi tarih ve turizm olan akademisyenler oradaydılar.

İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Abdüssettar Yarar, Büyükşehir Belediyemizin Turizmle ilgili yetkili isimleri ve görevlileri de bu etkinlikte, Zazadın Hana gelmişlerdi.

Ve Han, Adem Esen Başkan’dan yıllar sonra, tekrar ziyaretçilere geçte olsa açık hale gelme yolunda ilk ve önemli adımlarını atmaya başladı.

Zararın neresinden dönersek kâr…diyeceğiz demesine de…

Tarih olarak, turizm olarak külliyen zarar etmişiz, neden etmişiz, niçin etmişiz diye geriye dönüp bakmak dahi aklımıza gelmemiş!

Her neyse diyelim, yazımıza devam edelim…

 

*****

Elimizde koskoca bir han, koskoca bir kervansaray var! Selçukludan bugüne taşınan, iyi korunmuş ve iyi muhafaza edilmiş bir han!

Zazadın Kervansarayı yani hanı…

Orda bir Han var uzakta, o han bizim hanımızdır, gitmesek de, gelmesek de o han bizim hanımızdır, babından bakmışız meseleye!

Mesela, Selçuklu Merkez İlçemize oldukça güzel bir park yapmışız, adına “Ecdad Parkı” demişiz…

Ancak, ecdadın yani Selçuklunun emaneti olan Zazadın Hanına dönüp bakmak aklımıza gelmemiş!

Tarih sevgisi, ecdada saygı, emanete göz kulak olmak, o emanete hak ettiği değeri vermek olurda, ancak bu kadar olur!

Unutmuş, unutturmuş gitmişiz koskoca hanı…

Şimdi artık…Kervansarayımız var…Hanımız var… Hancımız var… Lakin yolcumuz yok!

Hana gelecek lazım, handa kalacak lazım, handa soluklanacak, hanı merak edip dolaşacak lazım.

Hanı merak ettirecek lazım!

Hanı tanıtacak, tanıttıracak, yol gösterecek, elinden tutacak, destek olacak, destek verecek lazım!

Bütün bu saydıklarımız istisnasız hepsi bizde var!

Zazadın Kervansarayı, yaygın adıyla hanı, okul öğrencilerimiz, üniversiteli gençlerimiz tarafından gezilmeli, görülmeli, anlatılmalı…

Zazadın günleri…

Zazadın Festivali…

Zazadın buluşmaları…

Gibi hemen aklımıza geliveren adımlar atılabilir!

Zazadın Kervansarayı, yüzyıllarca önce Kayseri’den, Aksaray’dan gelen kervanların Konya’ya ulaşmak için son konaklama noktasıydı…

Ecdadımız Selçuklu payitahtına ulaşmak için yollar yapmış, ulaşımı kolaylaştırmak için hanlar, kervansaraylar inşa etmiş…

Biz ise şehrimize 22 kilometre mesafede bulunan Zazadın Hana, sanki 2200 kilometre uzaktaymışçasına, yıllardan bu yana en nihayetinde ulaşabildik!

Turizme açılan yolları daha da işler hale getirmek elimizde..

Elimizde amma, birazda bunu isteyeceğiz!

El ele vereceğiz, senin işin-benim işim demeyeceğiz, gayret gösterene köstek olmayıp destek vereceğiz!

Yüzyıllar önce kervanlarla sağlanan ulaşımı, günümüzde de sağlamaya imkan veren gayret ve çalışmaların içerisinde olacağız.

Elbette lafla değil!

Hanın bulunduğu yere oldukça yakın bir mesafeden geçen ana yoldan her Allah’ın günü günlük 800-900 tur otobüsünün Handan ve böyle bir yapıdan habersiz geçip gittiğini biliyor muydunuz?

Bu otobüslerin şöyle 50-60  tanesi günlük, Zazadın Hana doğru yönelse kıyamet mi kopar?

Bir kaç yüz tanesi de, Konya merkeze doğru yönelse fena olmaz değil mi?

 

*****

Sevgili okurlar!

Zazadın Hanı, Konya Turizmine yeni bir soluk, yeni bir heyecan, yeni bir renk, yeni bir ahenk getirebilecek bir zenginliğe sahip!

Tarihe açılan, tarihe ışık tutan bu zenginliğe gelin hep birlikte sahip çıkalım!

Zazadın Hanı, hazır bir film platosu. Bu tarihi atmosferde az bilinen Selçuklu tarihi için diziler, filmler neden çekilmesin? Çekilmesi neden düşünülmesin?

Biraz beyin jimnastiği, biraz el ele vermek, biraz bu işe kafa yormak gerekecek!

Anlatıldığına göre; 67 bin metrekare kendi arazisi dışında ayrıca 400 bin metrekare hazine arazisi hemen yanı başında bulunuyor, buraya neler olmaz neler!

Bayramlaşma programını Zazadın Hana alan, Konya turizm sektörünün önde gelen isimlerini burada buluşturan TÜRİDER’i ve Han işletmecisi Hikmet Çetiner kardeşimi kutlarken, bu başlangıcın, artarak devamını diliyorum.

> Yeni Meram >Yazarlar > ZAZADIN HAN; TURİZME YENİ BİR SOLUK, YENİ BİR HEYECAN!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.