kapat
Ruşeym Torku

Zamlar taşımacıları strese soktu

  • Giriş Tarihi: 14.11.2017 10:49
  • Güncelleme Tarihi: 10:53
Zamlar taşımacıları strese soktu

Peş peşe yapılan zamlarla birlikte motorinin litresi 5 lirayı aştı. Çaresiz kalan esnaf ise vergilerin düşürülmesini istiyor.

Peş peşe yapılan zamlarla birlikte motorinin litresi 5 lirayı aştı. Çaresiz kalan esnaf ise vergilerin düşürülmesini istiyor.

Petrol ürünlerinin pompa fiyatlarına peş peşe yapılan zamlarla birlikte taşımacılık sektörünün akar-yakıtı olan motorinin litresi 5 lirayı aştı. Çaresiz kalan esnaf ise vergilerin düşürülmesini istiyor.

Brent petrolün 60 doların üzerine çıkması ve döviz kurunun yükselmesi sonucu ard arda gelen zamlar başta seyahat şirketlerinin kâr marjlarını aşağıya çekti. Özellikle doların tekrar 4 lira sınırına doğru çıkması son olarak benzinde 13 kuruş, motorinde 11 kuruşluk fiyat farkını depolara yansıttı. Motorinin 5 liranın üzerine çıkması özel araç sahipleri kadar toplu taşıma hizmeti veren taksici ve otobüsçü esnafını da düşündürüyor. Dışa bağımlılıktan kaynaklanan fiyat artışlarını müşterilerine hissettirmemeye çalışan esnaf vergilerde yapılacak düzenleme ile bir nebze de olsa nefes alabileceklerini söylüyor.

VERGİLER DÜŞÜRÜLMELİ

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkanı Yahya Uğur, son yapılan akaryakıt zamlarıyla 20 bin taksici esnafının 1 ay önce aldığı zammın bir çırpıda heba ettiğini dile getirdi. Buna rağmen şu an için taksimetre ücretlerinde yeni bir ayarlamanın söz konusu olmadığını vurgulayan Uğur, “Esnafımız yüzünü buruştursa da dişini sıkıyor ve ‘artış devamlı olur mu’ diye soruyor, korkuyor, tedirgin oluyor. Ama ne yazık ki zamlardan halkımız gibi biz de etkilenmekteyiz” yorumunu yaptı. Uğur, yükselişin devam etmesi durumunda hükümetin esnafı rahatlatma amacıyla vergi oranlarında yeni bir düzenlemeye gitmesi gerektiğini dile getirdi.

OTOBÜSÇÜLER DE ÇARESİZ

Şehirlerarası taşımacılıkta hizmet veren yüzlerce firmayı temsil eden Türkiye Otobüsçüler Federasyonu’nun (TOFED) Genel Sekreteri Mevlüt İlgin ise YENİ AKİT’e yaptığı açıklamada, akaryakıt zamlarının kendilerini üzdüğünü belirterek “Biz havayolu şirketleri gibi fiyatlarımızı anında arttıramayız. Bunu Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nin maddeleri önlüyor. Yönetmeliğe göre fiyatlar 4 ayda bir belirleniyor. Kazancı zaten düşük seviyede olan esnaf ise zorda. Buna rağmen kış aylarında otobüs bilet fiyatlarında bir artış olmayacaktır” dedi.

ÖTV’DE İADE TALEBİ

İlgin, akaryakıtta Özel Tüketim Vergisi (ÖTV)’nin otobüsçüler için önemli bir yük olduğunu ve firmaları zor durumda bıraktığını dile getirerek şöyle konuştu: “Yüzde 70’e varan vergi, kaçak akaryakıt kullanımını arttırıyor. Bu, hem kazalara hem de vergi kaybına neden oluyor. Onun için derhal bütün otobüs işletmecilerinin yasal akaryakıtı kullanması, faturalandırması gerekiyor. Ancak gelen zamlar karşısında kaçak akaryakıt kullanımının artacağından kaygılıyız. Bu arada devletten de, ÖTV ile ilgili taleplerimiz var. Biz ÖTV’den yüzde 50 iade talep ediyoruz, o dönem Ulaştırma Bakanı olan Başbakanımız Binali Yıldırım, ‘Siz, bu oranı yüzde 30-20 olarak belirleyin’ demişti. Biz de, şimdi aynı şeyi talep ediyoruz. ÖTV’nin yüzde 50 olmazsa bile yüzde 25 iadesinin kaçak akaryakıtı önleyip, maliyetleri indireceğini düşünüyoruz.”

BİLET FİYATLARI NE DURUMDA?

Esenler Büyük İstanbul Otogarı’nda faaliyette olan otobüs firmalarının yaz ayları ve bayramlarda uyguladığı yüksek fiyat politikasında ise kısmen geriye dönüş olduğu gözleniyor. Yapılan son zamlara rağmen firmalar önümüzdeki bir kaç ay eski tarifeleri üzerinden hizmet verecek. Akaryakıt zamlarının sürekli olması durumunda ise önce sefer sayıları düşürülecek ardından biletlere zam yapılacak.,

YÜK AĞIRLAŞIYOR

Her 1 litrelik akaryakıtta 1,8 ila 2,4 lira tutarında ÖTV alınıyor. ÖTV’ye eklenen akaryakıt bedeli üzerinde yüzde 18 Katma Değer Vergisi söz konusu. Akaryakıttan alınan ÖTV, brüt vergi tahsilatının yüzde 9,1’ine tekabül ediyor. Otobüs fiyatlarında belli periyotlarla artış yapılabiliyor. Karayolu Taşıma Yönetmeliği’ne göre 4 ayda bir belirlenen fiyatlardan daha pahalıya bilet satan firmalara 625 lira idari para cezası uygulanıyor.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Ekonomi > Zamlar taşımacıları strese soktu
HABER YORUMLARI