kapat
Ruşeym Torku

Yüz Güldüren Ameliyat

  • Giriş Tarihi: 29.04.2013 15:47
  • Güncelleme Tarihi: 23:20
Yüz Güldüren Ameliyat

Bir hafta boyunca ana atar damarında yırtık ile gezen kalp hastası polis memuru Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi’nde gerçekleştirilen acil kalp ameliyatı ile sağlığına kavuştu.

Otuz yılı aşkın süredir başarılı çalışmalarını sürdüren Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji ve Kalp Damar Cerrahisi bölümleri ortak çalışması ile her türlü kalp ameliyatlarına her geçen gün yenilerini eklemeye davam ediyor. Son olarak Kalp Haftası’nda ana atar damarı yırtılan polis memuru bir hasta gerçekleştirilen başarılı ameliyatla yeniden hayata tutundu.

Ameliyatı gerçekleştiren ekibin başarılı ismi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Niyazi Görmüş, gerçekleştirdikleri ameliyatla ilgili ve hastanın durumu hakkında şunları söyledi: “Hastanemizde yılda 3 binin üzerinde koroner anjiografi ve 400’ün üzerinde açık kalp ameliyatları yapılmaktadır. Özellikle yüksek riskli ve başka merkezlerin yapamadığı ameliyatlar kliniğimizde başarı ile uygulanmaktadır. Bu zorlu ameliyatlara en güzel örneklerden biri de hastamız Abdullah Ceylan’dır. 42 yaşında erkek hastamız polis memuru olup bir hafta süren şiddetli göğüs ağrısı nedeniyle diğer hastanelere başvurmuş, yüksek tansiyon tespit edilmiş, tansiyonu kontrol edilip göğüs ağrısı hafifleyince taburcu edilmiştir. Şikâyetlerinin artması üzerine tekrar Numune Hastanesine müracaat eden hasta burada Uzman Doktor Abdullah Tuncay tarafından değerlendirilmiş, kontrol edilemeyen hipertansiyon ve şiddetli göğüs ağrısı bulunan hasta akut aort diseksiyonu ön tanısı ile kliniğimize refere edilmiştir. Hasta yoğun bakım ünitesine alınarak Doç. Dr. Akif Düzenli hocamız tarafından yapılan ekokardiografi incelemesi neticesinde ana atardamarında iki bölgede yırtık tespit edilerek acil ameliyata alınmıştır. Ameliyathanede transözefageal EKO’da aort diseksiyonu ve şiddetli aort yetmezliği tespit edilmiştir. Açık kalp cerrahisi koşullarında yapılan ameliyat ile aort dediğimiz ana atar damarın iki yerden yırtıldığı, yırtılmanın her iki koroner artere ve aort kapağına uzandığı görülmüştür. Aort kapak ve aort kökü değiştirilmiş, sol ana koroner arter buton şeklinde çıkarılarak, sağ koroner arter ise safen ven grefti ile baypas yapılarak aort yerine konulan suni damar üzerine dikilmiştir. Hastamız şu anda Kalp ve Damar Cerrahisi servisinde ve son derece sağlıklıdır. Operasyon yüksek riskli olmasına rağmen çok başarılı bir sonuç elde edilmiştir.”

Daha önceleri bu tür hastaların yüzde 50-60’ının hastaneye ulaşmadan, ulaşanlar ve ameliyata alınabilenlerin de yarısı kaybedildiğini ifade eden Prof Dr Görmüş, “Hastalığın farkındalığının artması, hasta naklinin hızlanması, ekiplerin deneyimi ve benzeri faktörlerle bu gün bu hastamızda olduğu gibi oldukça başarılı sonuçlar elde edebilmekteyiz. Kalp haftası olması sebebiyle böylesine zor bir ameliyatın bu kadar genç bir hastada son derece başarılı yapılması hastamız, ekibimiz, hastanemiz ve Meram Tıp Fakültemiz adına gurur vericidir. Bu vesileyle tüm kalp hastalarının ve kalp hastaları için çalışanların ve tabiî ki kalbi sağlıklı çalışan tüm insanlarımızın kalp haftasını kutluyoruz” şeklinde konuştu.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Yüz Güldüren Ameliyat
HABER YORUMLARI