Torku Jelifest

Yurt genelinde kar yağışı uyarısı

  • Giriş Tarihi: 9.02.2015 16:41
  • Güncelleme Tarihi: 16:41
Yurt genelinde kar yağışı uyarısı

Meteoroloji, İstanbul ve Ankara’nın da aralarında bulunduğu bazı illerde bugün ve yarın için kar yağışı uyarısında bulundu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, Marmara’nın doğusunda Kocaeli, Sakarya, Bilecik, Bursa, Balkesir, Yalova ve İstanbul’un Anadolu yakası, Batı Karadeniz’in Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu, Sinop’un iç kesimlerinde, Anadolu’nun batsında Ankara, Eskişehir, Çankırı, Kırıkkale, Konya, Karaman’da, Akdeniz bölgesinin iç kesimlerinde Isparta, Burdur, Kahramanmaraş ve Adana’nın kuzey kesimleri ile Antalya ve Mersin’in iç kesimlerinde, Ege’de Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak, Denizli ile İzmir, Manisa, Aydın’nın doğusu ve Muğla’nın iç kesimlerinde ve Dou Anadolu’nun güneydoğusunda Hakkari, Bitlis, Muş, Bingöl, Tunceli, Van’ın güneyi ve Şırnak’ın doğusunda, bugün ve yarın beklenen kar yağışının, kuvvetli ve yer yer yoğun olabileceği tahmin ediliyor.

İstanbul’da kar yağışı gece başlayacak

İstanbul’da akşam saatlerinden sonra başlayacak yağışın, gece saatlerinde karla karışık yağmur ve yüksek kesimlerde ise kar şeklinde meydana geleceği tahmin ediliyor.

Kuvvetli rüzgarla birlikte karla karışık yağmur ve kar yağışının, yarın ve Çarşamba günü Anadolu yakasında kuvvetli olmak üzere devam edeceği kaydedilirken, Çarşamba günü akşam saatlerinden itibaren yağışın tekrar karla karışık yağmur ve yer yer yağmur şekline dönmesi bekleniyor.

Yerde kar yüksekliğinin sahil kesimlerde 1 ila 3 santimetre arasında olabileceği, rakımın yüksek olduğu kesimlerde 5 ila 15 santimetre arasında olabileceği  ifade edildi.

Kar yağışı ve fırtına şeklinde esecek rüzgar nedeniyle ulaşımda yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tedbirli olunması gerektiği ifade idildi.

Ankara’da kar yağışı ve don uyarısı

Kar yağışının, Ankara il genelinde bu gece saatlerinden sonra başlamasının beklendiği ve yarın da gün boyu devam ederek, Çarşamba günü sabah saatlerine kadar etkili olabileceği bildirildi.

Ankara’da yerde 10 ila 20 santimetre arasında kar örtüsü oluşabileceği tahmin edilirken, buzlanma ve don olayı gibi olumsuzlukların yaşanabileceği kaydedildi.> Yeni Meram >Güncel > Yurt genelinde kar yağışı uyarısı
HABER YORUMLARI