Torku Jelifest

Yurt faciasında bilir kişi raporu

  • Giriş Tarihi: 31.08.2015 8:05
  • Güncelleme Tarihi: 9:13
Yurt faciasında bilir kişi raporu

Taşkent İlçesi’ne bağlı Balcılar Mahallesi’nde 2008 yılında çöken ve 18 kişiye mezar olan yurt faciasıyla ilgili davada yeni bilirkişi raporu hazırlandı. Raporda sadece yurt müdürü asli kusurlu gösterildi

Mutlu Akü

Konya’nın Taşkent İlçesine bağlı Balcılar Mahallesi’nde patlama sonucu çöken ve 18 kişiye mezar olan yurtla ilgili davada rapor üzerine rapor geliyor. 2008 yılında gaz patlaması sonucu çöken ve 17 kız öğrenci ile bir eğitimciye mezar olan yurt davası hala sonuçlanmadı. Celselerde, sürekli bilirkişi raporu talep edilmesinin kararı ertelediği düşünülüyor. Bugüne kadar birçok bilirkişi raporu mahkemeye ulaşırken, aileler ise sabırsızlıkla kararı bekliyor. “Taksirle ölüme sebebiyet verme ve yaralama” iddiasıyla açılan davanın Eylül ayı içerisinde gerçekleşecek duruşmasında sonuca bağlanması bekleniyor.

 

yurt-faciasinda-bilir-kisi-raporu-318 CAN İHMAL KURBANI MI?

Kusurlu oldukları iddiası ile yargılanan sanıklar ile ilgili gelen son raporda, yurt müdürü asli (1’inci derece) kusurlu bulunurken, diğer sanıklar ise tali (ikinci derece) kusurlu bulundu. Raporda bu durum ise, “Yurdu işleten dernek yöneticileri yurda müdür atamışlar ve yurdun LPG tesisi ile tesisatını da işin ehli olan firma ile anlaşarak, kurdurmuşlardır. Yurdun işletilmesinden ve yurda ait tesisattan yurt müdürü sorumludur” gerekçesine bağlandı. Yurdun LPG tesisatını kuran ve yıllık periyodik bakımlarını yapan ile tesise uygunluk raporu vererek faaliyete geçmesini sağlayan kişiler ise tali kusurlu bulundu. Ayrıca raporda, LPG tesisatında gazı kesen 4 adet vana olduğu, güvenlik gereği her gün gece yatılmadan önce veya akşam saatlerinde mutfaktaki LPG gazının vanalardan kesilmesi gerektiği belirtilirken, olay gecesi vanalardan LPG gazının kesilmesi halinde patlamanın da gerçekleşmeyeceği ileri sürüldü.

 

yurt-faciasinda-bilir-kisi-raporu-2

AİLELER SİTEM ETMİŞTİ

Olay, 2008 yılı 8 Ağustos tarihinde meydana gelmiş ve yurdun mutfağında bulunan yemek pişirme ocağına ait LPG tesisatından gece sızan gaz, mutfak ortamında birikerek sıkışmış ve sabaha karşı kıvılcım ile alev alarak patlamıştı. Patlama sonucunda yurt çökmüş, 17 öğrenci ve 1 eğitimci hayatını kaybederken, 22 öğrenci de yaralanmıştı.

Daha önceki aylarda çöken yurtta çocuklarını kaybeden kimi aileler Yeni Meram’a konuşmuş ve “Yurt çöktüğünde akşama kadar enkazın altında kimileri çocuğunu bulamadı. Saçımız-sakalımız ağardı ama karar çıkmadı. Adaletin yerini bulmasını istiyoruz. Özellikle son 2 yıldır “haliniz nedir?” diye soran bile olmadı. Sanki biz toprağa patates gömdük. Bizim çocuklarımız sanki ölmedi. Çocuklarımızı yolda sokakta bulmadık. Sonuna kadar hakkımızı arayacağız. En başından itibaren şikâyetçiyiz. Umarım adalet yerini bulur. Olayın üzerinden yıllar geçti ve halen bir sonuç yok” siteminde bulunmuştu.

Salih KÖPRÜLÜ> Yeni Meram >Konya > Yurt faciasında bilir kişi raporu
HABER YORUMLARI