YAZARLAR

Unutulmamak bahtiyarlıkların en büyüğüdür demişti Merhum Abdi Özkök hocam.

Hayatımızın akışında iki günü eş olan zarardadır sözünü irat eden Sevgili Peygamberimizin bu veciz sözü hiç mi hiç belleğimden çıkmadı. Kırsalın çocuğu idim, çarığı giydim, davarı güttüm, çifti sürüp, harmanı kaldırdım. O acımasız hayatı yudum yudum yaşadım. Köyümde ilkokul yoktu kasabada çok acı ve zor şartlarda ilkokulu okudum.

Köy Enstitüleri paralelindeki yatılı Özden Teknik Tarım Okulunu okul birincisi olarak bitirdim. Kırsalın kalkınmasında şehit ve gazi olacak mertebede bir tutku varken içimizde kader bizi kamu görevi yap rızkını bul’a getirdi.

Konya Valiliği’nde memur oldum. İl Genel Meclisi İdare Müdürlüğü ve Vilayet Basın Müşavirliğine kadar yükseldim. Tüm Köy Enstitülerinde olduğu gibi içimdeki ilericilik kıvılcımı bir meşaleye dönüşüp önümü aydınlatıyordu.

1962’de Türkiye’nin İlk Özel İl Haritasına Bibliyografik çalışma ile İtalya Milanoda renk sperasyonlarını yaptırıp vücut verdim. Bu eserin bilimsel değeri yurt dışına taştı. Amerika ve İsrail’in Arıt’ta Kuruluşları’nda bilim kurulları içine adımın yazılmasına olanak verdi.

Yıl 2003 eserlerimden “Yüz Ünlü Konya Valisi” ile 2003’den kuruluşuna “Konya Belediye Başkanları” isimli eserlerim Konya Valiliği ve Büyük Şehir Belediyesince yayımlandı, eserlerin bir benzerinin olmaması derin bir ihtiyacı karşıladığı içindir ki olağanüstü takdir gördü. Genel boyutlu bir yayın organı olan ve de her iki eserinde tanıtımına olanak veren Akmedya isimli gazete de kendisini hiçbir şekilde tanımadığım bir mümtaz Fatma Karaoğlu hanımefendinin kaleminden ASRIN ÇINARI Hanefi AYTEKİN ve KİTABI başlığı adı altında tanıtım yapıldı.

Henüz öğrenmiş bulunuyorum. Amerika Birleşik Devletleri Mıchıgan Üniversitesi’nde “Parola Vatan Adlı Milli Piyes”im 13-Aralık-2005’te eserin Orijinalini dijital ortama aktarıp Hanefi Aytekin ve Erdem Serter imzalı bu eseri bütün dünyaya tanıtmıştır. Main Author Aytekin Hanefi, Other Authors Serter Erdem. Language Turkish. Published Konya 1969. Physical Deseription 36 p. 19 1/2 cm. Locate a print Version Find in a Library. Resmi kayıtları ile tescilli Milli Pyesimiz Türk ve Dünya sahnelerinde yerini almakla İstiklal Savaşımızın dünyaya örnek kazanımını Dünya Sahne Kültürüne taşımıştır. İnternational Periodical Forthel Languages, Literarure and Historyof Turkişhor Turkiç Volime 4/1-I1VINTER 2OO9 Uluslararası sahne kültürü tanıtımında da Hanefi Aytekin ve Erdem Serter’in birlikte yazdığı Paralo Vatan 1969’un keza milli kalite ve sahne kültürü nitelikleri ile tescil görmesi

Günler Aylar Yıllar ilerledikçe değerleri daha çok anlaşılan 20’ye yakın Telif ve İktibas hakkı tescilli eserlerim benim manevi zenginliğim olup ilerleyen yaşıma rağmen Konya Mahalli Basınının onur abidesi Yeni Meram’da 8. Gün adıyla sürdürdüğüm köşe yazılarımda hiçbir siyasi yapı ile yandaş olmadan ülkem ve insanlarına gerçekleri 60 yıllık bürokrasi tecrübem ve beklentilerden arınmış duygu düşünce ve birikimlerinden yararlandığım verileri ülkem ve insanlarına sunma mutluluğumun Yüce Rabbim’ce Daim kılınmasını dilerim.

YEĞENİMİZ AFİFE

HANDE’SİNİN DE MÜRİVETİNİ GÖRDÜ

Konya kültürü ve sosyal hayatına iz bırakan Süleyman Sızma ve Komiser Ali Koca olarak keza iz bırakan güven ve asayiş hamisi merhumların torunları ve aynı zamanda rahmetli Ugur Koca İle yeğenimiz Afife’nin kızları Hande ile Fatih geçtiğimiz gün dünya evine girdiler Koca ve kahraman ailelerini kutlar gençlere ebedi mutluluklar dileriz.

ÖKSÜZ VE DİKBAŞ AİLELERİ DE

EVLATLARININ MÜRİVETİNİ GÖRDÜ

Merhum Amcam İdiris Aytekin’in torunu Alimana ve eşi Seyitali ile Nezire ve İsa’nın değerli evlatları Mustafa ve Buşra’ya ebedi mutluluklar diler her iki aileyi de kutlarız.

> Yeni Meram >Yazarlar > YURT DIŞI VE İÇİNDE ESERLERİM KONUŞUYOR !!!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.