YAZARLAR

Önce bir haber;

■ AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Ege Üniversitesi’nde düzenlenen EgeArt Sanat Günleri kapsamında yerleşkedeki bir heykel açılışı sırasında yumurta atılarak protesto edildi. Yumurta Bakan Bağış’ın yüzüne isabet etti, bir yerde kan toplanmasına ve şişliğe neden oldu Devr-i demokrasi de yeni bir protesto biçimi devreye girdi; Yumurta atmak! İleri demokrasilerinin protesto yöntemi olarak nitelendirilen yumurta atmadan o kadar çok görevli nasibini almaya başladı ki, Genel Başkanlardan Bakan ve bilim adamlarına dek uzandı.İMF Türkiye temsilcisi bir üniversitede öğrencilerin yumurtalı protestosuna uğradı. Ustalar, hazırlıklı olduklarından korunmasını biliyor, tedbirsizlerin ise üstü başı yumurta oluyor. Protestoya uğrayanlardan kimilerinin savunma silahı ise şu oluyor;

Yumurtaları atacağınıza omlet yapın!

“Yumurta mı tavuktan çıkar, tavuk mu yumurtadan çıkar?” bulmacasından sonra bir de başımıza yumurta vakası çıktı; üstelik sonunda omlet olmak da var. Son günlerin değişmez en baş konusu kuşkusuz budur;

Yumurta ve omlet!

Yumurta, yumurta deyip duruyoruz da yumurta nedir, biliyor muyuz?

Yumurta, dişi üreme hücresidir.

Yumurta özellikle kuşlar, balıklar ve iki yaşayışlılarda görülen embriyo birimidir.

Yumurta, argoda testistir.

Konu mademki yumurta, atmadan ve omlet yapmadan ön kördüğüm olan konuya dönelim;

Tavuk mu yumurtadan yumurta mı tavuktan çıktı?

İngiliz düşünür ve uzmanlar, yüzyıllardır süren “tartışmaya’’ son noktayı koydu:

Yumurta, tavuktan önce vardı, yani tavuk yumurtadan çıktı

Bilim adamları, genetik materyalin bir organizmanın yaşamı boyunca değişmediğini daha sonra tavuk olarak adlandırılacak ilk kuş türünün, önce “embriyon’’ olarak yumurtanın “içinde’’ oluşması gerektiğini söylüyorlar.

Nottingham Üniversitesi Öğretim Üyesi

Prof. Dr. John Brookfield, tarih öncesi çağlarda bugün tavuk diye bilinen türün bir yumurta içinde embriyo olarak oluştuğunu belirtiyor;

Yumurta içinde büyüyen ve ileride tavuk haline gelecek organizma, tavukla aynı DNA’ya sahiptir.

Brookfield, yaşayan türe ait ilk “maddenin’’ bu yumurta olması gerektiği konusunda kuşku bulunmadığını, “bu nedenle yumurtanın tavuktan önce var olduğunu’’ savunuyor..

Genetik uzmanı Brookfield’e, Londra’daki King’s College’den Profesör David Papineua ve İngiliz Tavuk Üreticileri Federasyonu Başkanı Charles Bourns da destek veriyor..

Felsefe Uzmanı Papineua’nın tezi de şöyle;

“Mutasyona uğramış yumurtanın, “tavuk olmayan” ebeveynlerden türemiştir.

Bunun tavuk yumurtası olmadığını’’ öne sürenler yanılmaktadır. Bir yumurtanın içinde tavuk varsa, yumurtanın ebeveynleri tavuk olmasa da o tavuk yumurtasıdır.’’

Federasyon Başkanı Charles Bourns da, yumurtaların tavuklardan çok önce var olduğunu anımsatarak “tavuğun yumurtadan çıktığını” düşünenlere destek veriyor.

***

Yumurta, şiir roman öykü, türkü, şarkı, atasözlerine konu oluşturmuş, üretimi ve tüketimiyle de ekonomik değerler arasında yer almıştır. Üstelik her yıl geleneksel “yumurta günü” bile düzenlenmektedir. Verilere göre ülkemizde 4 bin üretici yılda on milyar üretim yaparak ekonomiye katkıda bulunuyor.

■ Fukaranın tavuğu tek tek yumurtlar.

BİR DAMLA:
Orta yaşta bir anne, kızıyla birlikte bir psikiyatra gitmiş;
– Doktor size kızımı getirdim, kendisini sürekli tavuk sanıyor.
– Kendini ne zamandan beri öyle sanıyor?
– Valla sanırım en az 2 yıldan beri…
– 2 yıldan beri mi? Çok daha önceden gelmeniz gerekirdi beni görmeye…
– Gelemedik çünkü doktor, evde biz de çok seviyoruz omlet yemeyi.

> Yeni Meram >Yazarlar > YUMURTANIN KULPU YOK!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.