YAZARLAR

“Yumurta mı tavuktan çıkar, tavuk mu yumurtadan çıkar?” bulmacasından sonra bir de başımıza yumurta vakası çıktı; üstelik sonunda omlet olmak da var. Son günlerin değişmez en baş konusu kuşkusuz budur; h

Yumurta ve omlet!
Orta yaşta bir anne, kızıyla birlikte bir psikiyatra gitmiş;
– Doktor size kızımı getirdim, kendisini sürekli tavuk sanıyor.
– Kendini ne zamandan beri öyle sanıyor?
– Valla sanırım en az 2 yıldan beri…
– 2 yıldan beri mi? Çok daha önceden gelmeniz gerekirdi beni görmeye…
– Gelemedik çünkü doktor, evde biz de çok seviyoruz omlet yemeyi.

***

Yumurta atmak devri demokrasi de bir protesto eylemi oldu, kimi, zaman eğlenceli, tavalı ve omletli. Kimi durumlar da sert mi sert; coplu ve biber gazlı.

Yumurta atmayı ve omlet yapmayı kısaca irdeleyip “çıkma” bulmacasına dönelim, zira yumurta atmalar ve omlet yapmalar daha uzun süre devam edeceğe benziyor.

İngiliz düşünür ve uzmanlar, yüzyıllardır süren “tartışmaya’’ son noktayı koydu:

Yumurta tavuktan önce vardı, yani tavuk yumurtadan çıktı?

Sorunun yanıtı, genetik materyalin bir organizmanın yaşamı boyunca değişmediği, bu nedenle daha sonra tavuk olarak adlandırılacak ilk kuş türünün, ilk önce “embriyon’’ olarak bir yumurtanın “içinde’’ oluşması gerektiği fikrinde saklı.

Nottingham Üniversitesi öğretim üyesi

Prof. Dr.John Brookfield, tarih öncesi çağlarda bugün tavuk diye bilinen türün bir yumurta içinde embriyo olarak oluştuğunu belirtti;

Yumurta içinde büyüyen ve ileride tavuk haline gelecek organizma, tavukla aynı DNA’ya sahiptir.

Brookfield, yaşayan türe ait ilk “maddenin’’ bu yumurta olması gerektiği konusunda kuşku bulunmadığını, “bu nedenle yumurtanın tavuktan önce var olduğunu’’ savundu.

Genetik uzmanı Brookfield’e, Londra’daki King’s College’den Profesör David Papineua ve İngiliz Tavuk Üreticileri Federasyonu Başkanı Charles Bourns da destek verdi.

Felsefe uzmanı Papineua’nın tezi de şöyle;

“Mutasyona uğramış yumurtanın, “tavuk olmayan” ebeveynlerden türemiştir.

Bunun tavuk yumurtası olmadığını’’ öne sürenler yanılmaktadır. Bir yumurtanın içinde tavuk varsa, yumurtanın ebeveynleri tavuk olmasa da o tavuk yumurtasıdır.’’

Federasyon Başkanı Charles Bourns da, yumurtaların tavuklardan çok önce var olduğunu anımsatarak “tavuğun yumurtadan çıktığını’’ düşünenlere destek verdi.

Ülkenin sorunları durup dururken bu tavuk, yumurta ve omlet muhabbetini bıraksak; sorunların çözümleri için önerileri üretsek… Tavukları da kümeslerinde rahat bıraksak, yumurtlamaya devam etseler iyi olmaz mı?

***

İKİ DÜZELTME VE ÖZÜR

Dünkü yazımda CHP İl Başkanlığı için adı geçenleri yazarken iki yanlışlık yapmışım;

Bir; Potansiyel adaylardan değerli dostum

Dr. Hüsnü Bozkurt’un partiden daha önce ihraç edildiğini, Başkanlık için yeniden üye olmasının gerektiğine vurgu yapmıştım. Oysa, Sayın Bozkurt, ihraç değil, istifa etmiş. Üyelik işlemini de yeniden yaptırarak yıllarca emek verdiği CHP’ne dönmüş.

İki; yine bir diğer değerli dostum halen İl yönetiminde görevli Bekir Yetiştirici’nin soyadını dikkatsizliğimden “Büyükçiftçi” olarak yazmışım. Düzeltiyor, her iki yakın ve değerli dostumdan da özür diliyorum.

CHP’ nin deneyimli, donanımlı ve dikkatli İl Sekreteri Sayın Cemal Özaltın, telefonla arayarak, yanlışlarımı kibarca iletti. Kendisine içtenlikle teşekkür ediyor, başarılar diliyorum.

R-B

> Yeni Meram >Yazarlar > YUMURTA VE OMLET!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.