Torku Jelifest

Yüksekova Belediye Başkanı ve 2 kişi görevden alındı

  • Giriş Tarihi: 15.10.2015 14:26
  • Güncelleme Tarihi: 14:26
Yüksekova Belediye Başkanı ve 2 kişi görevden alındı

İçişleri Bakanlığı'nın talimatıyla Yüksekova Belediye Başkanı Ruken Yetişkin ve 2 belediye meclis üyesi görevden alındı.

Mutlu Akü

Alınan bilgiye göre, İçişleri Bakanlığı‘nın İl Mahalli İdareler  Müdürlüğüne gönderdiği yazıda, Yüksekova Cumhuriyet Başsavcılığınca haklarında  soruşturma başlatılan Yetişkin ile belediye meclis üyeleri Tacettin Safalıve  Nazife Evin‘in görevlerinden uzaklaştırıldığı belirtildi.

SÖZDE ÖZERKLİK İLANI

Yüksekova’da 13 Ağustos’ta yapılan sözde “öz yönetim” çağrısının  ardından iki mülkiye başmüfettişince hazırlanan ve İçişleri Bakanlığına sunulan  raporda, Yetişkin, Safalı ve Evin’in “Devletin kurumlarını, kanunlarını, hukukunu  ve sistemini tanımadıklarını, devlete karşı öz savunmalarını geliştireceklerini  ilan ettikleri” basın açıklamasına katıldıkları vurgulandı.

Raporda, söz konusu öz yönetim açıklamasının ardından Yüksekova  Cumhuriyet Başsavcılığınca Türk Ceza Kanunu’nun “Suç işlemeye alenen tahrik” ve  “Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlarından soruşturma başlatıldığı  kaydedildi.

Aynı gerekçeler esas alınarak Yüksekova Sulh Ceza Mahkemesince verilen  kararda şüpheliler hakkında arama ve yakalama kararı verildiği bildirilen  raporda, “İsnat edilen suçun niteliği ve yakalama kararı göz önünde alınarak  Yetişkin, Safalı ve Evin’in anayasanın 127’nci maddesinin 4. fıkrası ile Belediye  Kanunu’nun 47’nci maddesi gereğince görevden uzaklaştırılmalarının uygun olacağı  belirtilmektedir” ifadesi kullanıldı.

GEREKÇESİ

Yetişkin ve iki meclis üyesinin görevden uzaklaştırılmasına gerekçe  gösterilen anayasanın 127. maddesinde şu hüküm yer alıyor:

Mahalli idarelerin seçilmiş organlarının, organlık sıfatını  kazanmalarına ilişkin itirazların çözümü ve kaybetmeleri konusundaki denetim  yargı yoluyla olur. Ancak görevleri ile ilgili bir suç sebebiyle hakkında  soruşturma veya kovuşturma açılan mahalli idare organları veya bu organların  üyelerini, İçişleri Bakanı, geçici bir tedbir olarak, kesin hükme kadar  uzaklaştırabilir.”

 > Yeni Meram >Güncel > Yüksekova Belediye Başkanı ve 2 kişi görevden alındı
HABER YORUMLARI