YAZARLAR

■ En önemli ve feyizli görevlerimiz, milli eğitim işleridir. Milli eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lazımdır. Bir milletin gerçek kurtuluşu ancak bu suretler olur.
***
Tarihi eğitim kurumu Selçuk Üniversitesi ile çiçeği burnunda, umudumuz Necmeddin Erbakan Konya Üniversitesi anladığımca bir yüksek okul sarmalı içinde bulunuyor. Bu sarmalın yeni ders yılından önce çözülmesi gerekiyor: Zira yöneticiler, öğretim elemanları ve öğrenciler, herkes adreslerini bilmelidir.

Selçuk Üniversitesinin üç ana Fakültesi’nin Konya Üniversitesine bağlanmasından sonra, yüksek Okullar için iki Üniversite coğrafya sınırları baz alarak uzlaşıya varmış.

Selçuklu bölgesine yakın yerleşim yerlerindeki Fakülte ve Yüksek Okullar Selçuklu’da kalacak;

Meram’a yakın yerleşim yerlerindeki Fakülte ve Yüksek Okullar da Konya Üniversitesine bağlanacak.

Anlaşma Beyşehir Ali Akkanat yerleşkesinin konumu dolayısıyla sorun oluşturmuş. Başka bir anlatımla Selçuk Üniversitesi, Ali Akkanat yerleşkesinde bulunan fakülte ve Yüksek Okulların kendilerine bağlı kalmasını istiyor, bu de nedenle sonuca varılamıyor. Çözüm de YÖK, Milli Eğitim Bakanlığı ve Meclise dek uzanıyor. Bunun için Yüksek Okulların kaderi Başkentten çıkacak son kararla belli olacak.

Selçuk Üniversitesine halen 5 yüksek okul, 22 meslek yüksek okulu ve bir konservatuar bağlı bulunuyor. Şöyle bir fikir jimnastiği yaparsak, Yüksek Okul ve Meslek Yüksek Okullarını coğrafi bölgelere ayırdığımızda şu tablo ile karşı karşıya geliyoruz;

Selçuk Üniversitesi Bölgesinde kalanlar;

Akşehir İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi;

Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu, Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu, Sağlık Bilimleri Meslek Yüksek Okulu, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu, Adalet Meslek Yüksek Okulu, Yabancı Diller Meslek Yüksek Okulu, Akşehir Kadir Yallagöz Sağlık Yüksek Okulu, Akşehir Meslek Yüksek Okulu, Doğanhisar Meslek Yüksek Okulu, Ilgın Meslek Yüksek Okulu, Kadınhanı Meslek Yüksek Okulu, Sarayönü Meslek Yüksek Okulu, Cihanbeyli Meslek

Yüksek Okulu, Kulu Meslek Yüksek Okulu, Dilek Sabancı Konservatuarı.

Fakülte: 1, Yüksek Okul:16, Konservatuar:1

Necmeddin Erbakan Konya Üniversitesi Bölgesinde kalanlar;

Beyşehir Ali Akkanat İşletme Fakültesi, Seydişehir Mühendislik Fakültesi, Ereğli Eğitim Fakültesi.

Beyşehir Ali Akkanat Turizm İşletmeciliği ve Otelcililk Yüksek Okulu, Beyşehir Meslek Yüksek Okulu, Seydişehir Meslek Yüksek Okulu, Ereğli Meslek Yüksek Okulu, Karapınar Meslek Yüksek Okulu, Akören Meslek Yüksek Okulu, Bozkır Meslek Yüksek Okulu, Çumra Meslek Yüksek Okulu, Güneysınır Meslek yüksek Okulu, Hadim Meslek Yüksek Okulu, Huğlu Meslek Yüksek Okulu, Silifke Taşucu Meslek Yüksek Okulu.

Fakülte; 3, Yüksek Okul: 12.

Ankara’da yaptığım inceleme ve gözlemlere göre, Konya Milletvekilleri, Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK, Coğrafyaya dönük paylaşıma sıcak bakıyor. Son söz kuşkusuz yüce Meclis’ indir. Ancak ders yılından önce paylaşım yapılmalı, bu konuda taşlar yerine oturmalı, sarmal aşılmalıdır. İki Üniversitede bizim öz kurumlarımızdır. Birlik kültürünün pekişmesinde de önderlik etmeli, Konya’nın ve yörenin tanıtımına katkıda bulunmalıdırlar.

Eğitime önemli katkılarda bulunan iş adamı Ahmet Keleşoğlu ile görüştüklerini, kendisinin kişilere göre değil toplumsal yarara dönük katkılarını sürdüreceğini ifade ettiğini anlatan

Rektör Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Keleşoğlu’na toplu ziyarette bulunacaklarını katkılarından dolayı teşekkür edeceklerini, devamını dileyeceklerini, Üniversiteyi en iyi ve en saygın noktaya getireceklerini de vurguladı.

BİR DAMLA:

■ Ülkemizi gerçek hedefe, gerçek mutluluğa kavuşturmak için iki orduya ihtiyaç vardır: Biri vatanımızı kurtaran asker ordusu, diğeri ulusumuzun geleceğini yoğuran irfan ordusudur.

> Yeni Meram >Yazarlar > YÜKSEK OKUL SARMALI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.