YAZARLAR

Abartmak, ifrata kaçmak Türkçemiz de medenî ve çağdaş olmayan bir ifade tarzıdır. Uzun yıllardan beri özlemini çektiğimiz Konya Ankara arası Hızlı Trenimiz test sürüşü Sayın Başbakanımız tarafından geçtiğimiz Cuma günü törenle icra edildi.

Bu eser, Erdoğan Hükümetlerinin icraatları içinde Flaş- olağanüstü özellik arz etmektedir. Flaş Olağanüstü diyorum, icraatların vazifeyi asliyeden olanlarına Flaş Olağanüstü denilemez. Konya’mızın yıllar yılı özlemini çektiği devlet hizmetlerinin başında gelen ve madalyanın arka yüzü ile birilerinin sürekli engellemesinden bir türlü gerçekleşmeyen Hızlı Tren nihayet Konya bölge halkının hizmetine girmek üzeredir.

Erdoğan Hükümetlerinin ikinci bir Flaş-Olağanüstü hizmeti de yine yıllar yılı özlemini çektiğimiz Mavi Tünel Konya Ovası sulama şebekesi de çok yakın bir gelecekte Konya ovasına bereket getirecek ve bu bereketten yediden yetmişe herkes nasibini alacaktır.

Gerek Hızlı Tren ve gerekse Mavi Tünel bölge halkının hizmetine girerken, hayrın başarının abartılarak dile getirilmesi halinde, sevabının zayi olacağı bizim inancımızın da gereğidir. Hızlı Tren’e yüksek hızlı Tren denmesi, bu güzide esere sevgi ile bakmaya mani teşkil ederken, bu hizmeti yaratıp yapanlara dua etmeyi de engellemektedir.

Şimdi, bir de Hızlı Trenimize Piri Reis isminin konduğu nu öğrendiğimizde, içimizden keşke cumhuriyetimizin Kurucularından Ulu Önder ATATÜRK’ün ya da silah arkadaşlarından birinin yakın tarihteki değerlerimizden biri olarak ismine yer verilmiş olsaydı, 623 yılda, Osmanlı döneminde teknoloji fakiri olarak kalan ülkemizin ve cumhuriyetimizin hakkını teslim etmiş olurduk diye düşünüyoruz.

Sırası gelmişken size, bir başka sakillikten örnek vereceğim. Altı sıfır hamallığından kurtulan Türk Lirası arka yüzüne mi diyeyim, ön yüzüne mi diyeyim, bir kısım Türk büyüklerinin yeni banknotlara resimleri kondu. Aylar yıllar geçti, sıradan insanlardan yüz kişiye cebindeki paralarda bulunan Atatürk dışındaki kişilerin kimler olduğunu sorduğunuzda belki de yüzde 99’unun bu Türk büyüklerini bilmediklerini ve de öğrenme ihtimallerinin olmadığını göreceksiniz.

Bir Banka gişesine yanaştım, görevli memura her gün milyarlar elinden geçer şu paralarımız üzerinde ki Türk Büyüklerinin isimlerini söyleye bilir’misiniz ? sorusunu sorduğumda, bilmiyorum cevabını verdi

Aynı görevliye ikiye katladığımız paraların Atatürk içinde mi kalacak dışında mı dediğimde maalesef ona da bilmiyorum cevabını verdi. Buna el insaf derken, bu sistemi halkın kullanımına arz edenlerin düşünme mecburiyetinde oldukları ortadadır. Ama bu düşüncesizliğin cezasını o ihmali yapanlar değil, o hizmetten yararlananlar çekmektedir.

Burada bir sakilliğe daha vurgu yapmak isterim. TRT gibi milli kuruluşlarımız hizmet verirken eğitmek görevini de ifa etmektedirler. Gelin görün ki, bir bir yaşlanıp köşelerine çekilen saygın seçkin Sunucu ve Spikerlerimizin yerine alınan gençlerin örnek olma özellikleri maalesef yoktur. İnsanın aklına, torpille kayırma ile göreve getirildikleri gelmektedir. Bakınız Hava durumunu sunan Bay ve bayan sunucular, ‘olacak’ kelimesi yerine ‘olucak’ tabirini üzerine basa basa kullanmaktadırlar. Buna da el insaf denmez de ne denir.

Hızlı Tren ve Mavi Tünel’in ülkemiz ve bölgemize kazandırılmasında alicenap emirleri olan Sayın Başbakan R.Tayyip Erdoğan ve hükümetine, emeği geçen teknik kadrolar ve sair çalışanlara en içten ve samimi takdir ve sevgilerimizi sunar, ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını dileriz.

DR.MEŞKÜRE YILMAZ

BABASININ YOLUNDA

Konya Milli Eğitim Müdürlüğü’ne silinmez izler bırakarak emekli olan sevgili Kemal Yılmaz’ın değerli evladı Meşküre Yılmaz da baba mesleğinde dev adımlar atıp saygın bir Akademisyen olma yolunda da takdire şayan ilerlemeler yapmaktadır.

Meşküre Hoca Hanım kapasitesi 500 Sayfaya varan isimli eserini vermiş, Hocası Prof.Dr. Ümit Özdağ’ın yüksek takdirini, sunuş yazısında eserinde, yer vermiştir.

Eser içeriği ile konularına bilimsel verilerle yaklaşılmış eşsiz bir kaynakça olmuştur.

> Yeni Meram >Yazarlar > YÜKSEK HIZLI TREN DEĞİL SADECE HIZLI TREN !!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.