YAZARLAR

İyi yöneticiyi kötüsünden ayırt etmenin tek yolu vardır: Geleceği yaratıp yönetmesi.
***
Sıkça dile getirilen bir söylem vardır;

İktidar olunur, muktedir olunmayabilinir.

Sandıktan çıkmak yeter değildir, iktidar için muktedir olmak da gereklidir. Siyaset dünyasında bu bağlamda iktidar olmakla muktedir olmak ayrı terazilerde tartılmakta, tartışma konusunu oluşturmaktadır. Bu da

dönüp dolaşıp iyi yönetimle iyi olmayan yönetimi çağrıştırmaktadır. Yönetim ve yönetmek, hem sanat, hem bilimdir; daha çok siyasetle de ilintilidir. Yönetim-yönetme günümüzde çokça işlenen konulardandır.

İyi yönetmek ve yöneltilmek uyumlu bir kadro ve takım çalışması gerektirmektedir;

■ At, sahibine göre kişner.

Yönetici ile liderlik kapı komşusudur.

Yönetici uygular,
Lider ise yenilik getirir…
Yönetici süreklilik sağlar,
Lider ise geliştirir…
Yönetici sisteme,
Lider insanlara dayanır.
Yönetici denetime,
Lider insanlara güvenir.
Yönetici işleri doğru yapar,
Lider ise doğru işi yapar.

İyi ve doğru yönetmekle koalisyon arasında olumsuz bağlantı kurmak yanlıştır.

Koalisyon demokratik yönetimlerin ana ayağından biridir, demokrasi kültürünün yerleşmesine de ivme kazandırır. Geçmiş dönemlerde koalisyonsuz hükümetlere de yakınmalar sür-git devam etmiş, yönetim zafiyeti hep dile getirilmiştir. Örneğin 80 yıllık Cumhuriyet döneminde Menderes, Demirel ve Özal Hükümetleri sert eleştirilere uğramış istikrar ve etkin yönetim konusunda uzlaşma formülü oluşturulamamıştır. Şimdi gündem de Başkanlık ya da Yarı Başkanlık

Sistemleri var. Çoğu siyaset bilimci ve yazar sistelerin gündeme gelmesini erken buluyor. Başbakanın bugünkü konumunun Meclisteki sayısal üstünlüğünden başkanlık ya da yarı başkanlık sisteminden güçlü olduğuna vurgu yapılarak tartışılması gereğine değiniliyor.

Sorunun, aslında muhalefetteki dağınıklık ve zayıflıktan kaynaklandığını ileriye sürenlerin sayısı az değil. Sorunu, iktidar alternatifinin henüz üretilemediğine bağlayanlar da var..

Fikir jimnastikleri yaparken yanıt bekleyen bir soru zihinlerde takılı kalmaktadır;

Başkanlık sistemi giderek otoriter sisteme dönüşür mü?

Demokratik gelenekleri tam oturtamamış ülkelerde Başkanlık sisteminin kimi riskler taşıdığı da asla yadsınmamalıdır.

Linz, ABD dışında başkanlık sisteminin otoriter rejimlerle bağlantı kurulabileceği savını ortaya atması, dikkat çekicidir.

Konfüçyüs’e hükümdar tarafından eyaleti yönetmesi için atanan öğrencisi öğüt almak için gelmiş. Konfüçyüs de o eyalet halkının nasıl kişiler olduğunu sormuş; yanıt almış;
Şehirde idareleri zor güçlü kişiler var!

Konfüçyüs de şu öğüdü vermiş;

“Ciddiyetle ve titizlikle en cesur ve asi olanlar el altına alınabilir. Yüksek kalplilik ve adaletle güçlüler kendi yanına çekilebilir. Sevgi ve saygı ile darda olanlara yardım edilebilir, yoksulların sevgisi kazanılabilir. Entrikacılar ise biraz tatlılık ama kesin kararlılıkla yola getirilebilir. Eğer bunları uygularsan yönetim zor bir şey değildir.”

Yöneticilikte başarı olmak için;

■ Düşünmeye vakit ayır; düşünce güç için kaynaktır.
■ Eğlenceye vakit ayır; eğlence gençliğin sırrıdır.
■ Okumaya vakit ayır; bilginin pınarıdır.

■ Duaya vakit ayır; dua, güç anlarda direnmenin desteğidir

■ Sevmeye vakit ayır; yaşamı tatlı kılar.
Anlaşmaya vakit ayır.
■ Gülmeye vakit ayır; gülme ruhun müziğidir.
Vermeye vakit ayır; vermek günün aydınlığıdır

BİR DAMLA:

İyi yöneticiyi kötüsünden ayırt etmenin tek yolu vardır: Geleceği yaratıp yönetmesi.

> Yeni Meram >Yazarlar > YÖNETMEK VE YÖNETİLMEK
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.