YAZARLAR

Seydişehir’de araç sayısı nüfusa oranla Türkiye ortalamasının üzerine çıkınca, trafik ve park sorunu da beraberinde ortaya çıktı.

Bu yüzden şehir merkezinin kalabalık sokak ve caddelerinde park sorunu ile Misafirhane ve Jandarma kavşaklarında son günlerde meydana gelen kazalar beraberinde düzenleme yapılmasını da gündeme getirdi.

Bu iki kavşakta her hafta 3–4 maddi hasarlı kaza oluyor. Çarşamba günü akşam misafirhane kavşağında inanılmaz bir kaza meydana geldi, 4 ü ağır olmak üzere 6 kişi yaralandı.

Perşembe günü ise Jandarma kavşağında maddi hasarlı bir kaza meydana geldi. İstatistiklere bakılınca bu iki kavşakta kaza oranının çok yüksek olduğu görülecektir.

Konuyu İlçe Trafik Komisyonu daha sağlıklı bir şekilde ele alacaktır; ama misafirhane kavşağında Atatürk Caddesi’nin her iki yönüne hız kesici yapılmalı, Pancar Bölge Müdürlüğü bahçe duvarı biraz içeri alınmalı, Atatürk Caddesi’ne çıkış kısmındaki köşe mutlaka esnekleştirilmeli.

Jandarma kavşağında da durum farklı değil, Milli Egemenlik Caddesi yönünden gelen araçlar dikkatsiz bir şekilde Atatürk Caddesi’ne çıkıyor, U dönüşü yasak levhası olmasına rağmen, sürücülerin % 90’ı bu yasağı hiçe sayarak U dönüşü yapıyor ve beraberinde kazalar meydana geliyor.

Ayrıca Sabah Dershanesi önüne araçlar gelişigüzel park yapılıyor, yayaların kaldırıma çıkma imkanı kalmıyor.

Eski Garaj civarında Seyit Harun Bulvarı’ndan kavşağa girerken Seyet önündeki ve yanındaki yola araçlar öyle bir park yapıyor ki, yol burada tek şeride düşüyor.

Uludağ Caddesi’ndeki sorunun boyutları ise daha da büyük. Bu caddenin gidiş yönünde sağ tarafında park yasağı yok. Sol tarafında park yasağı var; ama bu yasağı dinleyen yok. Günün her saati burada onlarca aracı park halinde görmek mümkün.

Caddenin sağ tarafına sık sık çift park yapılınca da trafik içinden çıkılmaz bir hale geliyor. Sebebi nedir bilemiyorum; ama bu yoldaki park yasağına sürücülerin uyması bir türlü sağlanamadı.

Postanenin hemen üst kısmına Eminler Halı Mobilya işyerine çıkan yolun sağ tarafında park yasağı var. Ama ben bugüne kadar bu yasağa uyanı görmedim. Kısa süreli parklar belki hoş görülebilir; ama aracını sabah bırakıp akşam alanlara bir anlam veremiyorum.

Yine postanenin karşısından çarşı meydanına giden yolda da durum farklı değil. Gelişigüzel parklar buradaki esnafların rızkına mani oluyor.

Hürriyet Caddesi postane önünde mesai saatleri içinde park yasağı uygulaması var, bu bölgede çift park olmamak üzere kısa süreli parklara izin verilmeli.

Eski adı ile Bankalar Caddesi, yeni adı Mustafa Öten Caddesi’ne yol girişini tamamen kapatan parklar sonucu Makro yanından caddeye girmek mümkün değil. Buradan çocuk arabası ile birçok anne geçemiyor, başka yoldan çarşı meydanına girmek zorunda kalıyor.

Belediyenin hizmete soktuğu kapalı pazar yeri Çarşamba ve Perşembe günleri hariç, yüzlerce araca park hizmeti vererek biraz olsun nefes aldırmasına rağmen park yeri ihtiyacı devam ediyor.

KAMERALI SİSTEME GEÇİLMELİ

Seydişehir geçiş güzergâhında bulunduğu için yasa dışı iş yapanların uğrak yeri. Seydişehir’e adeta vur kaç taktiği ile kısa süre için geliyorlar, hırsızlık başta olmak üzere kanunsuz işlerini yaparak ilçeden ayrılıyorlar.

İlçe girişlerinde ve ana arterlerde kameralı sistem olmadığı için bu tür olayların çoğu faili meçhul kalıyor.

Artık kameralı kontrol sistemine geçilmesi lüks değil mecburiyet haline geldi. “Hırsıza kilit olmaz” dense de caydırıcı olacağı kesin. Vatandaşların ve kamu mallarının güvenliğinin sağlanması amacıyla kameralı sisteme geçilmeli, şehir girişlerine “Seydişehir kameralı kontrol sistemine sahiptir” levhaları asılmalı.

Ancak; Bölünmüşlük içinde bu işe kimin öncü olacağı da ayrıca merak konusu.

> Yeni Meram >Yazarlar > “Yollarda düzenleme artık kaçınılmaz”
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.