YAZARLAR

Torbadan ne çıkacağı konusunda insanlar beklentilere girmişlerdi. Özellikle emekliler. Torbadan emekliye ne çıktı sorusu ilk sorulan soruydu.

Basın ne çıktısı var mı dedi, müjde çıktı, müjde diye verdi manşetten haberi.

Haberler az birazda allandı-pullandı, duygulu, coşkulu, haber okutan cinsinden başlıklarla servis edildi!

Mesela, ‘Emekli nefes alacak’ dediler.

Emeklinin ‘destek primi faizleri silinecek, ana para yapılandırılacak’ dediler.

‘Milyonlarca çalışan kadın ve madenci ise erken emekli olacak’ diye de eklediler!

Haberleri ballandırdılar, tatlandırdılar, emeklilerin asıl görmek istedikleri haberlere atıflarda bulunarak, geleceğe selam veren cümlelerle haberlerini süslediler!

Torbada tam 146 madde vardı. Memur emeklilerine neredeyse hiçbir şey çıkmadı, vuslat kaldı bir başka torbaya diye içlerini döktü emekliler.

Neler mi dediler?

Atalarımız pilavında olanın kaşığında çıkarmış derler ya…Pilavında olmayanın ne çıksın kaşığında? Çıksa çıksa taş çıkar, taş dediğinde, diş kırar. Taş çıktı, dişimiz kırıldı, dişimiz!

Sonra’da yine gazete manşetlerine yansıyan ikinci torba geliyor haberlerine bağlanıp kaldılar!

Yeni torba yasa 17 Ekime kadar çıkacakmış, içinde emeklilere ait hükümler bulunacakmış haberleri de emeklileri yine umutlandırdı.

Memur emeklileri 146 madde içinden bekledikleri çıkmayınca yine elleri böğründe kaldı. Mesela çok beklenildiği halde, on milyon emeklinin yolunu gözlediği, hayalini kurduğu maaş ‘Promosyon’u torbaya giremedi.

Özel bankalar maaşlarını kendilerinden alan emeklilere 200-300 lira ile başlayıp, 450 liraya kadar çıkan imkanlar sundular. Emeklilerin maaşlarının yattığı Kamu bankaları ise kendilerinden o kadar emindiler ki, 70 liradan yukarı çıkmama gibi garip bir tutumu sürdürebildikleri kadar sürdürme isteğindeler!

Daha dayatılırsa, ısrar edilirse, o meşhur Roman havasında olduğu gibi, Seksen!…Doksan!…Yüz!.. diyecekler ve orada duracaklar gibi bir havadalar!

Yani dalgalarını geçecekler yine…

Bir kısım emekliler, maaşlarını özel bankalara çoktan yatırdılar. Kamu bankalarının bu gidişata nereye kadar dayanacağı ise henüz bilinmiyor!

Yine bazı memur emeklilerinin beklediği ek gösterge düzenlemesi de torbada yoktu.

Herkes merakla ne var acaba o torbada diye baktı amma, emekliler torbadan, çorbalarına atacak katık cinsinden bir şeyler aradılar durdular.

Bir kısmı kendince bir şeyler buldu, bir kısmı bulamadık dedi.

Yoksa torbanda, olur mu çorbanda, diyenler daha çoktular!

*/*/*/*/*

Ne kadar katılırsınız bilmem ama, torba edebiyatı diye bir edebiyat dalı, ortaya çıktı, çıkıyor, hatta çıktı desek yeri.

Torba deyip geçmeyin, küçük boyu, orta boyu, büyük boyu, battal boyu, Jumbo boyu ve hantal boyu var.

Maddeler çok olduğunda demek ki, hantal boy torba bu iş için biçilmiş kaftan!

Torba az uz bir zenginlik değil, torban varsa ümitsizliğe paydos, derdinde yok, sıkıntında!..

Torba üzerine şöyle bir düşündüğümüzde;

Torba yazıları yazabilirsiniz! Torba günlükleri tutabilirsiniz! Torbadan yazılar yazmaya niyetlenebilirsiniz! Torbalı yazılarla etrafı aydınlatabilirsiniz.

Torbada sizinle ilgili bir şey varsa, torbanın nimetlerinden istifade edebilirsiniz.

Torbadan beklentileriniz olmadıysa, bir sonraki torbayı bekleyenlere katılabilirsiniz!

Torba olsun çamurdan olsun diyebilirsiniz! Torba varsa çorba var diye keyiflenebilirsiniz. Tak torbayı koluna herkes kendi yoluna diyebilirsiniz. Torbasız hayat vallahi bayat diye bir şarkı bile mırıldanabilirsiniz. Bir torbam bile yok bu dünyada diye bir başlasanız neler söylenmez neler!..

Torbadan tavşan çıkarmak isteyen olursa ‘abra kadabra’ demek yeter mi, bilmiyoruz!..

Bir bakmışsınız, gerçekten tavşan çıkarmış zamanımızın Mandrakeleri.

O da ne?

Meşhur Bugs Bunny elinde havuçla, poz vermeye bile başlamış! Ne demişler, namın yürüyeceğine, torban yürüsün! Emekli kardeşlerimize de, torbaya bak, gör halini demişler!

Promosyon bir sonraki torbada olabilir mi, diyen emekliler, bu yıl yine bayramda sevinemeyeceğiz dedikten sonra, o güzel şarkıyı, ‘Bir ihtimal daha var, o da torba mı dersin!’ diye söylemeye başlamışlar!

Efkar basanlar, Ankara’nın taşına bak, gözlerimin yaşına bak, ne ummuştuk ne bulduk, şu torbanın işine bak demişler.

Torba açıldı, müjde saçıldı sözü önce manşet olmuş, sonra slogan!

Torba gibi şansın oldu mu, korkma! gibi sözlerde, torbadan hiçbir nane olmaz diyenlere kapak olmuş güya!

Üzülme emekli üzülme, bu torbadan çıkamazsan, öbür torbadan, olmadı bir sonraki torbadan mutlaka çıkarsın diyerek emeklilere umut dağıtan sözler edilmiş…

Bak göreceksin promosyon çıkacak bu torbadan, belki yarın, belki yarından da, yakın, diye teselli etmiş emekliler birbirlerini!

*/*/*/*/*

Netice itibarıyla, torbadan çıkanlar sonrasında, insanlar memnun. Özellikle vergi afları, yapılandırmaları, getirdiği ödeme kolaylıkları açısından insanları mest etmiş durumda!

Ancak, torbadan vergisini zamanında ödeyen, geciktirmeyen ve bunu bir vatandaşlık görevi olarak kabul eden insanlara, mükafat olarak değil bir indirim, kuru bir teşekkür bile çıkmadı!

Sizlerde, dürüst ve kanunlara saygılı olan insanların bunu fazlasıyla hak ettiğini düşünmüyor musunuz?

> Yeni Meram >Yazarlar > Yoksa torbanda, çıkmaz çorbanda!..
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.