YAZARLAR

***

“NE mutlu Türk’üm, sözü anlamsızdır.”

***

YAĞCILIĞIN DANİSKASI: 2012 yılı Aralık ayında bitirilen Mevlana Meydanı ile ilgili tartışmalar sürerken, Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Tırpan, önemli bir iddiada bulunmuş. Prof. Tırpan, meydanın birinci derecede SİT sahası olduğunu ileri sürerek, uygulanan projenin Anıtlar Yüksek Kurulu’nun onayladığı projeye aykırı olduğunu ileri sürmüş.

Ahmet Tırpan şunları söylemiş:

“Mevlana Meydanı önündeki ağaçları neden söktüler? Anıtlar Yüksek Kurulu’nun onayladığı projeye aykırıdır. Birinci derecedeki sit sahası üzerindeki fiziki oynamanın cezası ağırdır. Kuruldan çıkan projeye aykırı olarak ağaçlar söküldü. Neden söküldü 100 senelik ağaçlar?

Orası müzeye, Kültür Bakanlığı’na ait bir yer. Kurul buna izin vermiyor, izinsiz yapılıyor.

İnsanlar camiden çıktıktan sonra o ağaçların altında oturacak, biraz nefes alacak. Ya da ağaç altında namaz vaktini bekleyecek.

Orayı çırılçıplak yapıyorsun!

Neden yapıyorsun?

Bir gerekçesi var mı?

Orayı kelleştirmenin bir fonksiyonu var mı?

Caminin önünde, müzenin önünde miting mi olur?

Bütün eski eserler fonksiyonuna uygun olarak kullanılması gerekir. Orası birinci derecede sit sahasıdır.”

Prof. Tırpan, bizim duygularımızı “cuk” oturtmuş.

Kendisine aynen katılıyoruz.

Biz, Mevlana Alanını Kelaynak Kuşları’na benzetmiştik, sayın Tırpan, “çırılçıplak yaptılar” diyor.

Amaç belli: Başbakan Erdoğan Konya’ya geldiğinde miting, sadece çevresi ağaçlarla yeniden çevrilen o çıplak alanda yapılacak. Bakmayın siz, “Müze, Alaaddin’den de görünsün istedik” dediklerine. Zaten Konya’ya gelen turistler Mevlana Müzesi’ni ziyaret etmeden geçip gitmezler.

Hedef, Başbakan görünecek!

Sanki her gün onlarca kanalda görmüyormuşuz gibi…

Gerçeği söylüyorum:

Sayın Akyürek’i sever, sayarım.

Ama bu aklı ona kim verdiyse…

Yağcılığın daniskasıdır.

Ve tarihe ve vicdana ayıptır.

Ayrıca, Anıt’taki Atatürk Heykeli pislik içinde. Neden temizlettirmiyor?

Yüce Ata’dan o da mı korkuyor!

Yine ayrıca, Büyükşehir önündeki gönderler hep aynı hizada. Oysa Türk Bayrağı çekilen gönderin 5-10 santim daha yüksekte olması daha güzel olmaz mıydı?

Hadi Atatürk’ü anladık da bayrağa da mı küssünüz!

Kaldı ki O’nun resmi yok.

Yükseltseniz ne olur?

Alçalır mısınız?..

***

ZİYARET: AKP İl Başkanı Ahmet Sorgun, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve AKP İl Yürütme Kurulu üyeleri, restorasyon çalışmaları süren Bedestendeki esnafla bir araya gelmişti.

Seçimler yaklaştı ya… Sebeb-i ziyaretleri budur. Oysa sayın Akyürek daha önce ne büyük hizmetlerde bulunmuştu da böyle bir heyetle esnafla bir araya gelmemişti.

Anlayın işte Bedesten tamam!

***

UĞUR DÜNDAR’ın Halk Arenası, dünya gündemini sarstı. Suriye Başkanı Beşar Esad’ın açıklamaları ve özellikle Başbakanımız Tayyip Erdoğan’ı şiddetle eleştirmesi ülkemizde derin üzüntülere yol açtı. Oysa düne kadar PKK’lıları besleyip büyüten ve ülkemize saldırtan babası Hafız Esad ve oğlu Beşar Esad’dı. Elleşmeyin, bu diktatörün suyu aka aka yolunu bulacak!

> Yeni Meram >Yazarlar > Yine Mevlana Meydanı
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.