YAZARLAR

Unutulmamanın bahtiyarlıkların en büyüğü olduğunu, Cennet mekan hocam

Merhum Abdi ÖZKÖK bana yazdığı bir bayram tebrikinde belleğime işlemişti ki,

hayatımda unutmadığım veciz sözlerden birisi olup manası çok derin ve anlamlıdır.

Geçtiğimiz günlerde ebedi hayata uğurladığımız saygın Konya çocuğu Yılmaz

KULLUK, işte bizim de anılarımızda ebedileşerek unutulmayan faniler sırasına girdi.

Hani ne derler KİŞİ ODUR Kİ VERMELİDİR ESER, ESERİ OLMAYANIN

YERİNDE YELLER ESER.

Yılmaz KULLUK eserler verirken sadece maddi eserler değil manevi eserleri ile de Konya Belediye Başkanları tarihine altın harflerle ismini yazdırdı. Manevi eserler diyoruz. Nedir bunlar diye bir soru gelir aklımıza? 1946’da başlayan çok partili hayatımızda kamuya hizmete soyunan, her kim olursa olsun, bir sonraki dönem için hazırlık mahiyetinde dizi dizi yanlışlar yapar. Bazen aşısı tutar bazen de tutmaz. Asıl olan verdiği hizmetin ahlaki olmasıdır ki işte buna siyaset ahlakının erdemli olanı denir. Yılmaz KULLUK, 7 yıl 9 ay 22 günlük Belediye Başkanlığı görevi sırasında Konya Belediye Başkanlığı makamına hijyeni, temizliği, disiplini, kökleştirerek geleceğe yol gösterici olmuştur. Yılmaz KULLUK’dan sonra sıra sıra göreve gelenler de eğer temizlikte bir aşama yapmışlarsa bunu sinerjiyi Yılmaz KULLUK’dan almışlardır. Şehrimizin vitrini sayılan Alaaddin Bulvarı, Hükümet Alanı, Türbeönü gibi cadde, bulvar ve sokaklar sadece Yılmaz KULLUK’un döneminde deterjanlı sularla yıkanmış, belediye binası hem içten hem dıştan yıkattırılarak dezenfekte edilip temizlettirilmiş. TEMİZLİĞİN İMANDAN GELDİĞİNİN ÖRNEĞİ VERİLMİŞTİR.

Yılmaz KULLUK bugünlerde sulama tekniğinde bir vazgeçilme olan YAĞMURLAMA tekniğini Alaaddin Tepesinde komple uygulamaya koymuş, Konya’dan gurbetteki dostlarına Konya’dan haberler verenler, bizim ALAADİN TEPESİNDE her gün yağmur yağar diye olağanüstü bir çalışmayı övünçle müjdelemişlerdir.

Yılmaz KULLUK cümle alemin son durağı olan Konya kabristanlarında ilk kez ara yolların açılması ve ebedi makberlerin saygınlığının yüce tutulmasının da önderliğini yapmış ve bugünkü süper bakımlı kabristanlarımızın bu hale gelmesinin de keza öncülüğünü yapmıştır.

Yılmaz KULLUK’un kendinden önceki Cennet Mekan Ahmet Hilmi NALÇACI’nın şehrin yenileşmesinde attığı adımları bir bir izlemiş ve şehrimizin modern şehir olmasında da keza önder olmuştur.

Yılmaz KULLUK; Konya Belediye Başkanları tarihinde yeri asla doldurulamayan

1917’den 1950 değin, üç kez şapkasını alıp giderken görevinden kovulan ve sonrasında da biz sana muhtacız itirafları ile elinden tutulup koltuğuna oturtulan Mehmet Muhlis KONER Hocamızın izinde ülkemizin OLMAYAN koşullar içinde verdiği eserleri burada sıralarsam dudaklar uçuklar.

Konya halkı elektrik hizmetine ve elektriğe, devlet hastanesi ile ilk devletin sağlık hizmetine, hakimiyeti milliye, Gazi Mustafa Kemal, İsmet Paşa, Cumhuriyet gibi bir örnekleri henüz yapılamayan eğitim kurumlarına, Konya Harası gibi bir devlet tarım işletmesine, fenni fırınla ilk fenni ekmeğe, daha neler, nelere KONER HOCAMIZ zamanında kavuşurken, Yılmaz KULLUK’un da KONER HOCA’nın izinde dualarla anılacak hizmetlerini hayırla yad ediyoruz.

Yılmaz KULLUK’un yaptığı hizmetleri değil bizlerin dile getirmesi de insani değerleri ile yüreğimize koyduğumuz bir Yılmaz KULLUK’u ifa ettiğimizin anlamı da ortadadır.

Yılmaz KULLUK Rahmetli Dünürüm Selçuk EĞERCİ’nin değerli evladı Reşit EĞERCİ ile de oğul Mümtaz’ın dünür olmaları ile kurulan aile bağları içinden de tanık olduğumuz ve aydınlatma sektörünün GAZYAĞCI HİLMİ KULLUK DEDENİN ruhunun şad olması bu aileleri tanıyanları mutlu ve bahtiyar kılmaktadır. Zira azyağı ile aydınlanan bir ülkede bu aydınlanmanın mimarı Gazyağcı ailesine geçmişimiz adına bizlerde şükranlarımızı sunuyoruz.

KULLUK ailesinin acılarını paylaşır, muhterem eşi ve çocuklarına başsağlığı diler, merhum Yılmaz KULLUK’a Yüce Allah’tan rahmetler niyaz ederiz…

> Yeni Meram >Yazarlar > YILMAZ KULLUK ANILARDA EBEDİLEŞTİ !
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.