YAZARLAR

Yılların birikimi ve onların insan beyni üzerindeki izdüşümüne “tecrübe” denilmektedir. Hafızanıza siz farkında bile olmadan öyle küçük notlar kaydedilir ki, daha olayın ne olduğunu anlamaya çalışan beyin ya da beyinler yanında siz sonucu görür veya çok yaklaşırsınız. Buna genelde “tecrübe”, tıp’da ise “since clinic” denilmektedir.

Tabiî ki tecrübe’de sadece sık görme ile kazanılmaz, zamanında gördüğünüz olayları teorik çözüm yolları ile, daha önce nasıl yapılmış? Sizce en iyi şekli hangisi? Dünya’da bu yada bu gibi meselelerin çözümü nasıl başlamış? gibi soru ve araştırmalarla, kendi zeka ve becerinizi de katarak sindirdiğiniz bilgilerle kazanılmaktadır.

DANIŞMANLIK kurumları Kur’an-ı Kerimdeki “istişare ediniz”den doğmuştur. Ancak bir çoban’a sürünün nasıl otlatılıp, nasıl idare edilebileceğini sorabilirsiniz ama o konuda “Danışman” olabilen çoban, örneğin bir fikre karşı tez yada antitez asla geliştiremez. O halde danışman alacak kimse biraz düşünürse amca oğluna, teyze çocuğuna “Danışman maaşı” bağlamak için değil, o konuda kendisinden fazla fikir ya da görüşü olabilecek, ya da kendisine çeşitli alternatifler sunabilecek kimseyi “danışman” olarak almalıdır. Yoksa yanına bir baş ağrısı alacağından şüphesi olmamalıdır.

Danışmanın yeterlisini seçebilmekte, yetkilinin yani akıl ve yeteneklerine bağlı önemli bir iştir. Hepinize sevgi ve saygılar

> Yeni Meram >Yazarlar > Yılların Birikimi
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.