YAZARLAR

YILKI ATLARINA NE OLDU?-Ümit Sürmeli-Yeni Meram Gazetesi

Yılkı atları olayı Türkiye gündemine taşındı.
Rezalet basına yansımasaydı, yetkililer masalarında rahat rahat oturacaklardı.
100’lerce at açlıktan telef olmuşlar, yok olmuşlar, kimsenin umurunda değildi.
Bir anda o çiftlik boşaltıldı.
Peki bu atlar kimlere verildi?
Bu atlar kesime mi gittiler?
Sakın, bu atlar soframıza konuk olmasınlar?
Bu atlara 5’er 10’ar bakacak Konya ili çevresinde kaç at çiftliği var?
Kaç tanesinin veteriner hekim bağlantısı var?
Karatay İlçe Tarım Müdürlüğü bu atları sahiplendirmiş!
Kamuoyuna açıklamak ve kamu vicdanını rahatlatmak zorundadırlar.
Karatay İlçe Tarım Müdürlüğü’ne kamuoyu önünde ve Sivil Toplum Kuruluşları’nın adına sesleniyorum.
Kimlere verdiğinizi açıklamak zorundasınız.
Bu listeyi ilgili derneklere vererek, bizim denetlememize yardımcı olarak bu hayvanların soframıza gelmediğinden emin olmamız için destek vererek yardımcı olmak zorundasınız.
Gizlilik yoktur umarım.
Hayvanların zararına işlem yapılmaya başlandığında, suçluluk telaşı içinde, haber alma özgürlüklerimizi kısıtlayan ve bunu destekleyen belediyelerimizdeki daire başkanlarını biliyoruz.
Bunu destekleyerek sözde hayvansever kimliğine bürünen belediye başkanlarının da iki yüzlülüğüne şahit olduk.
Hayvanlar söz konusu olunca, her türlü haksızlığı onlara reva gören kamu yöneticilerinin, yapılan yanlışları saklamalarının da olanaksız olduğunu 22 sene boyunca hep yaşadım.
Nasıl oluyor da haberim oluyor? İnanın değerli okurlar ben bile şaşırıyorum! Dönüyor, dolaşıyor ve olay benim önüme geliyor.
Tabii bu durumda yetkili ve suçluluk telaşı içinde olanlar, yakalanma telaşı içinde olanlar, kim duyurdu soruşturmasına girerek, çevrelerinde ‘kapı kulu’ bulundurarak olayı kapatma peşine düşüyorlar. Bu yazdıklarım, 22 sene boyunca barınaklarda yaşadıklarım, sessiz canlarıma, yalnız hem de yapayalnız bırakılan ‘BADEM GÖZLÜLERİM’ ile birlikte bana yaşatılanlarla ilgili.
Yılkı atları mutlu mesut doğada yaşarken, onlara ot bırakmak, onları beslemek zorlarına gitti ve buldukları kontrolsüz çözüm de ayaklarına dolandı.
Tekrar Karatay İlçe Tarım Müdürlüğü yetkililerine sesleniyorum ve yüzlerce atın kimlere verildiği ile ilgili derneğimizi bilgilendirmelerini, kamuoyu önünde istiyorum.
Tabii yine yanlış yapılmadıysa, kamu vicdanını rahatsız edici, yaralayıcı yaptırımlar uygulanmadıysa bu konuda açık ve net, korkmadan bizleri aydınlatırlar.

T.C. ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI DOĞA KORUMA
VE MİLLİ PARKLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN AÇIKLAMA

Geçtiğimiz hafta yılkı atlarıyla ilgili yazdığım yazıya Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan gelen cevabı sizlerle paylaşıyorum.

Sayın Ümit Sürmeli, 7 Nisan 2018 tarihinde Gazetenizde yayımlanan “Yılkı Atları Kontrolü ve Rehabilitasyon Projesiymiş!” başlıklı köşe yazınız ile alakalı aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği duyulmuştur.
Yılkı Atları Kontrolü ve Rehabilitasyon Projesi; Karaman’da çok kısıtlı su kaynaklarının bulunduğu bir dağ ekosisteminde yaşam mücadelesi veren yılkı atlarının bakım ile tedavilerinin yapılması, kayıt altına alınması ve sayılarının alanın taşıma kapasitesi seviyesine getirilmesi için başlatılmış bir projedir. Bu maksatla 2017 yılında bir ihale gerçekleştirilmiş 251 adet at yakalanarak, doğal yaşam parkları ile at yetiştiriciliği ve işletmeciliğiyle uğraşan şahıslara teslim edilmiştir. Bu güne kadar bu atlardan 16 tanesinin hastalık ve doğal nedenlerle öldüğü belirlenmiştir. Proje ile teslim edilen atların ilgili birimlerimizce takibi yapılmaktadır. Yasalara uygun olmayan durumların tespiti halinde ise gerekli yasal işlemler başlatılmaktadır. Bu kapsamda; köşe yazınızda sözü edilen işletme ile ilgili olarak atların bakımının ihmal edildiği gerekçesiyle 5199 sayılı kanunun ilgili maddelerine göre iki defada toplam 23.560 TL idari para cezası uygulanmıştır. Bu işletmedeki atların tamamı yılkı atı olmayıp, Yılkı Atları Kontrolü ve Rehabilitasyon Projesinin kapsamı dışında kalan çiftlik hayvanı statüsünde atlar da mevcuttur. Genel Müdürlüğümüzce buradaki atlarla ilgili olarak ivedilikle bir durum değerlendirmesi yapılmış; mevcut atların zarar görmemesi için güçten düşen atların bakımı maksadıyla 11 ton yonca ve yem takviyesi yapılmıştır. Ayrıca atların sahibinin bilgisi dâhilinde;belli sayıda at bakıcıları tarafından civar köylerden atlara gönüllü olarak bakmak isteyen vatandaşlarımıza teslim edilmiştir.Konu sürekli takibe alınmış olup, herhangi bir aksaklıkta zaman geçirmeden müdahale edilecektir.. Sizin ve kamuoyunun bilgisine arz ederiz.

> Yeni Meram >Yazarlar > YILKI ATLARINA NE OLDU?
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.