Torku Jelifest

Yıldırım: ‘HDP Başkanı, katlettikleri 16 köylünün yakınlarının yanında konuşsun’

  • Giriş Tarihi: 4.09.2016 20:28
  • Güncelleme Tarihi: 20:36
Yıldırım: ‘HDP Başkanı, katlettikleri 16 köylünün yakınlarının yanında konuşsun’

Başbakan Binali Yıldırım, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın bir Alman gazetesine verdiği ve “PKK terör örgütü değildir” ifadelerinde bulunduğu açıklamalarına tepki göstererek, “Oradan konuşacağına gel Dürümlü’den konuş. Katlettiğiniz 16 masum vatandaşın yakınlarının yanında konuş. Diri diri yaktığınız Diyarbakır’daki vatandaşımızın akrabalarının yanında konuşun. Çözüm mözüm yok. Tekrar ediyorum, çözüm millette ve terör örgütü ile çözüm olmaz” dedi.

Başbakan Yıldırım, Diyarbakır Cahit Sıtkı Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Doğu ve Güneydoğu Yatırım Destek Hamlesi Tanıtım Programı”nda 23 ili kapsayan yatırım paketini açıkladı. Doğu ve Güneydoğu’da kapsamlı bir yatırım destek hamlesi başlattıklarına dikkat çeken Başbakan Yıldırım, 23 ilde yatırım yapmak isteyen işadamlarına, esnafa, çiftçiye, gençlere ve kadınlarımıza önemli haberlerinin olduğunu kaydetti. Program içerisinde teşvikler, destekler ve hibe yatırımların olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Öncelikle terörden zarar gören 7 merkez için 10 milyarlık toplam tutar olan yatırım yapıyoruz. Sadece Sur için 1,9 milyarlık yatırım yapıyoruz. Şırnak merkez, İdil, Yüksekova, Cizre, Nusaybin ve Silopi için 7 milyar TL yatırım yapacağız. Hendek ve çukur siyasetinde vatandaşı devletine karşı isyana, direnişe çağıran kanlı PKK terör örgütünün bu çağrısına kulak vermeyip, devletinin milletinin yanında yer alan bütün vatandaşlarımızı gönülden kutluyorum. Yapacağımız her iş planlara projelere uygun olarak yapılacak. Sur’da bunun aksini söyleyenler yapılan hizmetleri engellemek istiyorlar. Sur için toplu konut tarzı çok katlı binalar yapılmayacak. Hepsi yalan, hepsi dolan. Sur’un tarihi dokusunu gözümüz gibi koruyacağız. Çünkü Sur Diyarbakır’ın en güzel tarihi mirasıdır. Ama o Sur’un mahallesini tarumar etti bu alçak terör örgütü. Türkiye Cumhuriyeti Devleti büyüktür, yıkılanı en güzeliyle yeniden yapar. Ama giden hayatlar geri gelmiyor” diye konuştu.

“Terör örgütü ile çözüm olmaz”
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, Almanya’dan seslenerek, “PKK’yı terör örgütü kabul etmiyoruz” dediğine işaret eden Yıldırım, “Oradan konuşacağına gel Dürümlü’den konuş. Katlettiğiniz 16 mahsum vatandaşın yakınlarının yanında konuş. Diri diri yaktığınız Diyarbakır’daki vatandaşımızın akrabalarının yanında konuşun. Kim yaptı, kim bu Mehmetçikleri şehit ediyor, kim bu sivil vatandaşları katlediyor. Değerli vatandaşlarım, büyük bir tehlike ile karşı karşıyayız. Bu tehlike ülkenin birliğinin, beraberliğinin bozulması Türkiye’nin bölünme gayretledir. Asla ve asla buna pabuç bırakmayacağız. Operasyonlar Türkiye’nin her toprağında. Operasyonlar güvenlik şartları oluşuncaya kadar devam edecek. Çözüm mözüm yok tekrar ediyorum. Çözüm milletle, terör örgütü ile çözüm olmaz” dedi.

“Tüm vatandaşların mağduriyeti bitecek”
2017 yılının sonunda Sur’da evi ya da işyeri zarar gören tüm vatandaşların mağduriyetinin bitmiş olacağını anlatan Başbakan Yıldırım, şunları kaydetti:
“1 ay içinde Cizre’de 2 bin 500, 2 ay içerisinde Yüksekova’da bin 500 konut yapımına başlanmış olacak. Gazi ve Melikahmet caddelerindeki bütün yapılar ahşap ve taş mimari ile yenilecek. Sur içinde yıkılan evler tarihi dokusuna uygun olarak yeniden yapılacak. Hazreti Süleyman Camisi’nin etrafını yenileyeceğiz. Dünyaca ünlü bir sanat müzesi yapacağız. Celal Güzelses adına müzik evi yapacağız. Bu 7 merkeze gençlik ve kadın merkezleri yapacağız. Terörden zarar gören şehirlerimizi tamamen yeniliyoruz. İlçelerimizi tamamen yeniliyoruz. Konutlarla, yollarla, altyapıyla, hastanelerle parklarla, ibadethanelerle ve sosyal tesisleriyle tekrar ayağı kaldırıyoruz. Özellikle Diyarbakır Sur’u diğer yerlerde olduğu gibi tarihi dokuya sadık kalarak yeniden inşa ediyoruz. Anıt niteliğindeki yapıları yeniliyoruz. Toplam 36 bin yeni konut yapacağız ve hak sahiplerine teslim edeceğiz. Evlerinden, barklarından olan vatandaşlarımız konutları bitinceye kadar kirada olacak. Kiralarını da biz ödeyeceğiz. Böylece mağdur olmanın önüne geçmiş olacağız. Bu şehirlerimizin ilçelerimizin imarı için Diyarbakır’a ilk etapta 1,9 milyar TL, Şırnak’a 3,5 milyar TL, Hakkari’ye 2,5 milyar TL, Mardin’e 1,8 milyar TL kaynak ayırdık. Bu illerimizden imarı için, yeniden alt yapısı ve üstyapısıyla yenilenmesi için toplam 10 milyar TL para harcayacağız.”

“Eşya kayıpları için 255 milyon TL ödenecek”
Terör yüzünden evleri ve işyerleri hasar gören vatandaşların zararlarının da ödeneceğini ve eşya kayıpları için de 255 milyon TL ödeme yapacaklarını vurgulayan Yıldırım, şunları söyledi:
“Batman’da 15 bin, Diyarbakır’da 33 bin, Malatya’da 25 bin seyirci kapasiteli toplam 3 stadyum yapıyoruz. Bunlar için toplam bütçe 214 milyon TL. 23 ilde yapacağımız toplam konut sayısı da 67 bin olacak. Ardahan, Ağrı, Batman, Bingöl, Diyarbakır, Elazığ, Hakkari, Şanlıurfa ve Van’da 305 milyon TL harcama ile 15 yeni hastane yapıyoruz. 11 ilde 51 yeni karakol yapılacak. 690 milyon bir bütçe öngörüyoruz. Konteynır kent projelerine de 102 milyon harcama yapıyoruz. Terörden zarar gören halkımıza her türlü sosyal desteği veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. Terörden etkilenen vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılayacağız. 2016-2017’de kullanılmak üzere 216 milyon TL’lik bütçe ayırdık. 6 bin aileye verdiğimiz yardım kapsamını 10 bine çıkarıyoruz. Amacımız vatandaşlarımıza çok daha kaliteli ve yeterli hizmeti getirmek. Bu illerimizde kadınlarımıza yönelik 186 adet meslek edindirme ve girişimcilik merkezi açıyoruz. Bunun için toplam 125 milyon TL’lik yatırım yapıyoruz. Sosyal hizmet yatırımları için toplamda 393 milyon TL’lik bir bütçe öngörüyoruz. Her defa söylüyorum. Benim en fazla hoşuma giden kelime yatırımdır. Çünkü yatırım üretim demektir, iş demektir, zenginlik demektir. Teröre karşı en büyük cevap dur durak demeden yatırıma devam etmektir. Teröre karşı en büyük cevap omuz omuza ay-yıldızlı bayrağı dalgalandırmaktır.”> Yeni Meram >Güncel > Yıldırım: ‘HDP Başkanı, katlettikleri 16 köylünün yakınlarının yanında konuşsun’
HABER YORUMLARI