Ruşeym Torku

Yılda Ortalama 60 Japon Müslüman Oluyor

  • Giriş Tarihi: 30.04.2013 15:09
  • Güncelleme Tarihi: 23:20
Yılda Ortalama 60 Japon Müslüman Oluyor

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “Japon Müslümanları Aile Yanında Ağırlama” projesi kapsamında Konya’ya gelen 11 kişilik Japon Müslümanlar heyeti, Konya Müftüsü Şükrü Özbuğday’ı ziyaret etti.

Why Note!?

Japon Müslümanlar heyetinin, Konya’yı ve kendilerini ziyaret etmesinden büyük memnunluk duyduğunu belirten Müftü Şükrü Özbuğday, “İslam inancı, iman bizleri birleştiriyor, bir araya getiriyor. Aynı duyguyu paylaşıyoruz, aynı Allah’a inanıyoruz, aynı Peygamber’e gönül veriyoruz, aynı kıbleye yöneliyoruz. Dolayısıyla biz hepimiz kardeşiz. Aynı dine inananları, müminleri kardeş olarak ilan ediyoruz. Geçmiş yıllarda Japonya, orada inşa edilmiş caminin yerine yeni bir cami inşaatı için faaliyet geçmiş ve Türkiye’deki Müslüman kardeşlerimizin yardımıyla 2000 yılında tamamlanan Osmanlı mimarisine göre bir cami inşa edilmiştir. Bu sayede ikili ilişkiler daha da kuvvetlenmiş ve İslam dininin orada daha iyi tanıtılmasına daha yakından tanıtılmasını vesile olmuştur. Cami sayesinde yılda ortalama 60 Japon kardeşimiz Müslüman olmakta ve İslam dinini benimsemekte ve her geçen yıl bu sene artmaktadır. Konya ile Türkiye arasında ve dolayısıyla Diyanet İşleri Başkanlığı ile oradaki İslam Cemiyeti ve Müslümanlar arasındaki ilişkiler artarak devam etmiştir ve inşallah bu ilişkiler daha da artacaktır” şeklinde konuştu.
Konuşmasının ardından Konya Müftüsü Şükrü Özbuğday, Japon Müslümanlar heyeti sözcüsü Haruko Kogiso’ya tablo hediye etti.
Konya’ya gelmekten ve ağırlanmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirten Japon Müslümanlar heyeti sözcüsü Haruko Kogiso, “Gelmeden önce şehirle ilgili kısa bir malumat sahibi olduk. Buranın tarihi bir şehir olduğunu Mevlana’ya ev sahipliği yaptığı öğrendik. Dolayısıyla böyle bir şehre gelmiş olmaktan Allah’a ne kadar Hamdüsena etsek azdır. Mutlaka bildiğinizi tahmin ediyorum, Japonya çok uzak bir ülke. Uzak olmakla beraber bir dezavantajımız var; oda bizler Müslüman olarak maalesef azınlık durum teşkil etmekteyiz. Azınlık Müslüman olarak yaşamakla beraber bir takım sıkıntılar yaşıyoruz. Bunlar eğitim alanında olsun iş alanında olsun böyle bir takım sıkıntılarla karşılaşıyoruz. Biz Müslüman olarak yaşarken İslam ülkelerinden gelip de evlerinize kadar bizi ağırlamış olmanızdan son derece hassasiyet, memnunluk duyduk. Duygu ve düşünceleri anlatmakta zorluk çekiyorum” diye konuştu. Heyet sözcüsü Kogiso’nun konuşması sırasında Japon Müslümanlar heyetinde olan ve Prof. Dr. Emine Yeniterzi’nin Hz. Mevlana adlı kitabını Japonca’ya çeviren, Müslüman adı Hatice, Nishida Kyoko hissettiği duygular karşısında gözyaşlarını tutamadı. Daha sonra heyet, Müftü Özbuğday ile bir süre sohbet etti. Japon Müslümanlar heyetinin ziyaretinin ardından, Romanya’dan gelen 30 din görevlisi heyeti de Konya Müftüsü Şükrü Özbuğday’ı ziyaret etti.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Yılda Ortalama 60 Japon Müslüman Oluyor
HABER YORUMLARI