YAZARLAR

Bir demokrasidir tutturduk. Bu kutsal kavram uğruna 30 yıldan bu yana terör belasına 40 binden fazla evladımızı kara toprağa verdik. Aslında demokrasi insan faktörüne öncelik, hür ve bağımsız, müreffeh, adil, fırsat eşitliği içinde bir toplumsal yaşamın adıdır.

Çok partili hayata girdiğimizden bu yana ne özlenen demokrasi ve nede ekonomik refah insanımızın yaşan tarzı olamamıştır. Zenginle fakirin arası sürekli açılmış, birbirine zıt kutuplar olup, Fırsat eşitliği yaşanan değil telaffuz edilen bir söylem biçiminde kalmıştır.

Geçtiğimiz hafta ülkemiz dizi, dizi şehit tabutlarının Türk Bayrağı’na sarılı görüntüleri ciğerler yakıp feryat figan gözyaşları adeta yüreklere dökülmüştür,

Bir yanda çakma siyasetin sözde temsilcileri Bağımsız BDP. Milletvekilleri, üniter devlete meydan okurken, Silivri zindanlarında çile çeken çoğu masum vatan evlatlarından binlerce kat daha tehlikeli oldukları ortada iken sözde demokrasi adına onların her fırsatta vatana ihanet suçlarının uzantısında yuvalandıkları Şırnak Cudi Dağı’nın doğusunda inlerinde, yakacağız, yıkacağız, öldüreceğiz tehditleri yüreği yakmaktan öteye onur kıran salyalar oluyordu.

Kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri geçtiğimiz hafta F.16’larla sorti üstüne sortiler yaparak Zaho, Zap, Dohuk, Avaşin-Basyan. Hakurk ve Kandil Dağı’ndaki inlere şimşek gibi inip hak ettikleri dersi verdiler.

Türk Silahlı Kuvvetleri hiç şüphesiz siyasi iradenin emirleri doğrultusunda PKK çapulcularına yeterli dersi verememenin acısını yüreğinde taşıdığından hiç şüphemiz yoktur.

Tarihin derinliğindeki Kürt isyanlarının yakın tarih içindeki Dersim Harekatı genç Türkiye Cumhuriyeti’nin henüz İstiklal Savaşı’ndan yeni çıkmış yorgun ekonomisi ve teknolojik imkansızlıkları içinde bile bu günkü konumdan daha kolay ve adil sonuçlandırılmış olması gerçeği belleklerdedir.

Dersim İsyanının müsebbiplerinin cezalandırılması için kurulan özel yetkili mahkemenin savcı ve hakimlerinin bbölgenin aşiret reislerinden seçilmesi Ulu Önder Atatürk’ün kullandığı yüce demokrasi anlayışının muhteşem bir örneğiydi. Böylece kendi suçlularına kendileri ceza vererek adaleti tecelli ettirdiler.

Suçluların cezalandırılması da 30’a yakın kişinin idamının bir adaletsizlik örneği olduğu bu gün siyaset meydanlarında eleştiri konusu yapılmaktadır. Gönül ister ki ülkemizin başında bela olan terörün kökünün kazınmasında keşke bebek katili ve yandaşlarından 30 değil 60 kişinin bile idam edilmeleri sonucunda 40 binden fazla vatan evladını kaybetmeseydik.

Hani ne derler yavaş tükürük sakala bulaşır. Sayın Başbakan geçtiğimiz hafta Somali’ye Türk Milletinin sevgi selini götürürken PKK’ya en ağır ihtarını yapıp, yola çıkarken Türk Silahlı Kuvvetleri terör belasına en acı dersini verdi.

Hangi dış kaynaktan beslenirlerse beslensinler Türk güvenlik güçleri yukarda da belirttiğim gibi bu belanın üstesinden değil bir kere, bin kere gelebilecek güçtedir. Sayın Başbakanın açıklamalarının muhalefet partilerince de benimsenmiş olması şayanı takdirdir. Yine bir Atasözümüzle sözümüzü noktalayalım.

Zararın neresinden dönersen kar odur. TBMM, Temennimiz odur ki, akla mantığa uygun kararları ile Silahlı Kuvvetlerimizin önünü açar ve bu belada gecikmeli de olsa bu ülkenin kaderinden çıkıp gider…

> Yeni Meram >Yazarlar > YETSİN ARTIK !! YAVAŞ TÜKÜRÜK SAKALA BULAŞIYOR..
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.