YAZARLAR

Çok partili rejime geçmeden önce muhalefetteki DP’nin yılardır eskimeyen bir sloganı vardı;

Yeter Söz Milletindir!

Sonuçta söz milletin oldu, tek partili sözde demokrasiden çok partili siyasal yaşama geçildi. DP iktidara geldi ve demokrasinin temeli de böylece atılmış oldu. Millet çoğunluğu doğruları bulur, söyler ve sonuçta da onun dediği olur.

Zaman zaman Selçuk Üniversitemizden yolsuzlukların kamuya yansıması, sıradan bir olay haline gelirken Konya’yı ve Konya’yı sevenleri derinden üzmektedir.

Bilimle, eğitimle ve başarılarla gündeme gelmesi herkesin öz isteği olan gözbebeğimiz üniversitemize ilişkin yansıyan olumsuzluklar bir değil bin kez düşünmemizi gerektiriyor.

Ulusal ve kimi yerel yayın organlarında üniversitemizin bu denli haberlerle yer alması tüm Konya’yı ilgilendirmektedir. Siyasal aktörler, akil insanlar, sivil toplum örgütleri bu önemli konuya duyarsız kalamazlar.

Çok iyi niyetlerle kurulmuş, uzun süre çok iyi yönetilmiş, üniversitemizden zaman zaman pis kokuların yükselmesini masaya yatırmanın zamanı artık gelmiştir. Kanımızca bundan rahatsızlık duyanların başında değerli öğretim üyeleri gelmektedir.

Yeni Meram, araştırmacı gazeteciliğin başarılı bir örneğini daha verdi, müfettiş raporlarına dayanarak değişik yolsuzluk konusunu Rektörlük seçimi sürecinde, duyarlı bir dönemde gündeme getirdi. Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Akçakoca başta olmak üzere, yazı işlerinin gerçek gazetecilik yapan çalışanlarını içtenlikle kutluyorum.

Oğuz Akçakoca ile ekibi korku ve baskı duvarlarını aşmış tek yönlü değil, çok yönlü enformasyonu yeğleyip dezenformasyondan uzak nesnel gazetecilik dersi vermişlerdir.

Yeni Meram’ın dünkü manşet haberini okuyunuz, bir değil, çok kez okuyunuz, sonra şapkanızı önünüze eğerek düşününüz!

***

Gözbebeğimiz Selçuk Üniversitesi’nde yarın Rektörlük seçimi var. Seçim alın teri ve göz nurumuzla büyüte geldiğimiz üniversitemizin milâtlarından birini oluşturacaktır.

Yeni Meram’ın manşetiyle “icazetli ya da uzaktan kumandalı” balonlar da sönmüş, cümle alem gerçeğe, sadece yalın gerçeğe dönmüştür. Bu haber, kuşkusuz adayların oy oranını da önemli ölçüde etkileyecektir.

Nesnel gazetecilik anlayışımızın gereği vurgulamam gerekir ki; özgür iradeleriyle hareket ettikleri takdirde – ki öyledir- tüm adaylar rektörlüğe layık değerli bilim adamlarıdır. Seçim süreci de demokratik bir ortam içinde geçmiş, tarihi üniversitemizin misyonuna yakışır üslûp içinde saygı değer adaylardan hiç biri çirkinliğe kaçmamıştır. Uygar ve çağdaş bir seçim sürecinde sona gelinmiştir. Değerli öğretim üyeleri hiçbir baskı ve korkuya prim vermeden analarının ak sütü gibi helal oylarını vereceklerdir.

Kuruluş felsefesi ve yöresinin dokusuna uygun, toplumla barışık, akçalı işlerle ilişkili olmayan şaibesiz bir rektörün üniversitemize yeni ivme kazandıracağını tarihi kurumumuzu dedikodulardan ırak eğitim ve öğretimde de ileriye taşınacağına yürekten inanıyoruz.

Başa dönüyor ve başlığımızı yineliyoruz;

Yeter söz öğretim üyeleri, YÖK ve Cumhurbaşkanı’nındır!

BİR DAMLA:

■ Yetenek topraktır, ne ekersen onu biçersin, ekmezsen üzerinde ayrık otları biter. Emek güneştir, tohuma da, suya da, toprağa da hayat verir. Kader çadırındaki kilim gibidir, ipliğini verir, sen dokursun, deseni sendendir, renkler doğadan. Şans, doğal gübredir, ne zaman nereye düşeceği belli olmaz; kilimine düşerse kirletir, desenini değiştirir, oysa toprağına düşerse besler.

> Yeni Meram >Yazarlar > YETER SÖZ ÖĞRETİM ÜYELERİ, YÖK VE CUMHURBAŞKANI’NINDIR!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.