YAZARLAR

***

“BAŞKASI için ışık yaktığınızda kendi yolunuzu da aydınlatmış olursunuz.”

***

O’NUN DEDİĞİ OLDU

Son günlerde Fransa ile yatıp Fransa ile, daha doğrusu başkanları bir uzvu yere yakın Sarkozy ile yatıp Sarkozy ile kalktık. Feryad-ı figan ettik, rest çektik ama Sarkozy’nin dediği oldu. Şimdi Senatolarının kararını bekliyoruz. Olmazsa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi… Bakalım sonu nereye varacak?

***

BENİM ANADOLUM

Doğru mu eğri mi bilemiyorum. Büyükleri anlatırlar:

Corc, İkinci Dünya Savaşı’nda askere alınmış, üç yıl sonra evine dönmüş, bakmış ki iki yaşında bir bebek halının üzerinde emekliyor…
Tepesi atmış, çok fena öfkelenmiş: “Bu da ne?”
Karısı cevap vermiş: Bu bir bebek!..”
Corc’un sigortaları atmış, balataları sıyırmış:
“Ben bunun babası olamam!”
Kadın:Canım kocacığım sorun çıkarma, o da sana baba demiyor ki!”
İşte böyle… Olaylara bakış açısı değişik olunca, fikirler arasındaki çelişkiler de ortaya çıkıyor.

İktidar “A” mı dedi, muhalefettekiler “B” diyor.

Arkasından bir özür dileme furyası geliyor!

Ancak şu nokta hepimizce çok iyi biliniyor.

Yaşadığımız coğrafya öteden beri tekin değil…
Emperyalizm, buralarda vaktiyle çok iş tutmuş; Ermeni’yi, Rum’u, Yunan’ı, Türk’ü, Kürt’ü, Arap’ı birbirine düşürmüş, sonra da bölgede keyfince mum yakıp tepeden seyrine bakmış.
Şimdi de bir yandan eski defterleri karıştırırken, öte yandan Türklerle Kürtleri birbirine düşürmek için neler yapıyorlar neler?.. Oysa Türk ile Kürt iç içe, kapı komşu, hısım akraba… İkisini yan yana koy, sonra sokaktan geçen birini çağırıp sorun bakalım:
“Ulan, bunların hangisi Kürt hangisi Türk?”
Vallahi billahi ayırt edemezler.
TBMM’de Kürt partisi var ve ağızlarını açtılar mı öyle savuruyorlar ki kulaklarımıza inanamıyoruz.
Olsun… Haklarıdır, kurtlarını döküp rahatlasınlar!
Ancak PKK, yarattığı terörle ne halt işliyor?
Hani, şu AB’nin-ABD’nin maşası olan….
Türk ile Kürt’ü birbirine düşman etmek istiyor.
Başta Amerika, insanlık düşmanları kollarını sıvamışlar, Ortadoğu’da seferberlik ilan etmişler. Yoksul halkları birbirlerine düşürüp çatıştırdıktan sonra sömürülerini yürütecekler. Oysa bu oyun eski mi eski, yani cılkı çıkmış.
Pekii, bizler bu tuzağa yine düşecek miyiz?..
Düşmedik, düşmüyoruz, düşmeyeceğiz.

Ama bir de bu oyunun medya yalakaları var.
Bizim entel-dantel takımı. Diğer adları, dönekler…
Amerikan uşakları bu dönekler Türklere dönüyorlar, “Ulus devlet bitti” diyorlar, öte yandan Kürtlerin Ulus devlet kurmasını istiyorlar.

“Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu” derler.
Anadolu’m; Türk’e de yeter, Ermeni’ye, Rum’a, Çerkes’e, Arap’a, Fellah’a, Laz’a, Kürt’e de yeter.
Yeter de… Birbirimizi yemezsek eğer!

***

ÇARPMAYA DEVAM!

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TıRT’nin geçen yıl elektrik faturalarından sağladığı gelirin 550 milyon 860 bin 67 lira olduğunu açıkladı ve miktarı fazla bulduğunu belirtti. Bakan Şimşek öğretmen atamaları konusunda ise, “Mezun oldun diye atamak zorunda mıyız?” ifadesini kullandı.

Maliye Bakanı, asgari ücretle ilgili soruları da, “Asgari ücret özel sektörün ödediği bir ücrettir. Biz işçileri değil, patronları düşünmek zorundayız” cevabını verirken, “Asgari ücreti ödeyen devlet değil. Asgari ücretle devlette çalışan da yoktur benim bildiğim kadarıyla” dedi.

Şimşek, “bildiği kadar” anlattığı noktaları asıl kimin bilmesi gerektiğini ise söylemedi!.. Evet,

öğretmen atamaları çok önemli, asgari ücret çok önemli… Ama hadi bu iki konuyu içimiz sızlayarak bir kenara bırakalım ve soralım:

“Benim elektrik paramdan ne diye TıRT payı alıyorsun? Yazık değil mi milletin bir yılda ödediği 550 milyon liraya? Bu ne biçim adalettir? Ayrıca, bakanın miktarı fazla bulduğunu söylemesi mazeret midir?”

… Ve yapacaklarını yapıyorlar, “TıRT Payı” dahil, listedekilerin tümünü kaldırıyorlar, yerine tek kalem “Enerji Bedeli” koyuyorlar. Ancak, “Mülayim Efendilerimiz” nereye ne kadar para ödediklerini faturalarında göremeyecekler. Yani, elektrik çarpmaya devam edecek!

> Yeni Meram >Yazarlar > Yeter de…
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.