Torku Jelifest

“Yeşil oda” ile hayvanlar yıl boyu taze yem yiyecek

  • Giriş Tarihi: 24.05.2015 11:54
  • Güncelleme Tarihi: 11:54
“Yeşil oda” ile hayvanlar yıl boyu taze yem yiyecek

Karaman'da bir işletmeci, ürettiği yeşil yem odası ile hayvancılıkla uğraşanların taze yem ihtiyacını 365 gün karşılamayı hedefliyor.

Mutlu Akü

İlde güneş enerjisi ve ısınma sistemleri üzerine faaliyet gösteren bir firma, yeni geliştirilen yeşil yem odaları imal etmeye başladı.

İstenilen ebatta sipariş üzerine yapılan odalarda, ızgaralarda toprak olmadan yem bitkisi çimlendiriliyor. Daha sonra kalıplar halinde üreticilere teslim edilen ürün, hayvan yemi olarak kullanılıyor. Bu sayede hayvanlar yeşil yem ile beslenirken, et ve süt üretiminde verim artışı sağlanıyor.

Firma yetkilisi Ali Debik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeşil yem odasının Türkiye’de birkaç ilde üretilmeye başlandığını söyledi.

İsteğe göre belli büyüklükte yapılan odalarda ızgaralar bulunduğunu belirten Debik, “Izgaralara yem bitkisi ekiliyor. Bir avuç bile toprak kullanılmıyor. Odada uygun nem ve ısı otomatik olarak sağlanıyor. Çimlenen ve belli bir seviyeye gelen ürün, kalıplar halinde alınıp hayvanlara yediriliyor” diye konuştu.

Bir haftada yetişiyor

Bitki tohumunun, ekildikten bir hafta sonra yem olarak kullanılabilir seviyeye geldiğini anlatan Debik, şunları kaydetti:

“Hayvancılıkla uğraşanlar, özellikle kışın arpa, buğday gibi tahılları, saman, kuru yonca ile karıştırıp hayvanlara yediriyor. Bu sistemde ise yem odasından çıkan ürün yeşil yem olarak veriliyor. Hayvan her türlü besini bu üründen karşılayabiliyor. Ayrıca tamamen doğal, hiçbir hormon, katkı maddesi içermiyor. Özellikle süt üretiminde ciddi artış olduğunu görüyoruz. Izgarayı boşalttıktan sonra yeniden ekip, yem elde edebiliyorsunuz.”

Debik, sistem sayesinde hayvanların 365 gün yeşil yemle beslenebildiğini dile getirerek, “Bu yemle beslenen hayvanlardan elde edilen ürünler, merada beslenen hayvanların ürünleri gibi lezzetli oluyor” dedi.

Güneş enerjisi kullanılabilecek

Yeşil odanın enerji ihtiyacının şimdilik elektrikle karşılandığını, sistemde güneş enerjisi kullanılması için çalışma yaptıklarını aktaran Debik, şöyle devam etti:

“Sistemde kullanılan enerji önemli bir maliyet getiriyor. Elektrik ihtiyacını güneş enerjisiyle karşılamak için Ar-Ge çalışmamız devam ediyor. Bunu gerçekleştirebilirsek, yüksek yem girdilerinden şikayet eden hayvan üreticilerine, ucuz, doğal ve kaliteli bir yem alternatifi sunabileceğimize inanıyorum.”> Yeni Meram >Türkiye > “Yeşil oda” ile hayvanlar yıl boyu taze yem yiyecek
HABER YORUMLARI